Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


17.03.20
58348 41 Друкувати

Антивірусні закони прийняли: що всередині? [ЄП і РРО, ФОП і ЄСВ, перевірки, відпустки, штрафи, ПДВ...]

Сьогодні прийнято закони № 3219, № 3220.

Їх ще повинен підписати Президент. Лише потім усе це набере чинності.

Думаємо, затримок бути не повинно.

Змін багато. Наведемо найважливіші зміни, про які бухгалтеру потрібно терміново дізнатися.

ФОП і ЄСВ

Підприємців (у тому числі спрощенців), самозайнятих і членів фермерських господарств звільнили від сплати березневого і квітневого ЄСВ за себе.

У стаж ці місяці зарахують.

Якщо раптом заявите ці суми у звіті з ЄСВ, податківці вважатимуть, що заплатили добровільно, і повернути буде проблематично (№ 3220, зміни до Закону про ЄСВ).

РРО і єдиний податок

Підсунули РРО-революцію (№ 3220). Її перший етап намічався на 19 квітня 2020 року.

Ключові віхи тепер такі.

До 1 січня 2021 року не застосовують РРО (а також ПРРО) ФОП-єдиноподатники груп 2 — 4, якщо річний дохід не перевищив 1 млн грн.

У винятках реалізація:

— складних побутових товарів;

— лікарських засобів і виробів медпризначення.

Зверніть увагу: медпослуг там тепер немає, тобто такі послуги у межах мільйона можна надавати без РРО і далі (до кінця року).

Уже з 2021 року (а не з 1 жовтня 2020 року) РРО буде потрібен для ФОП-єдиноподатників за вже відомим усім списком (б/в, ресторани, автозапчастини, текстиль, медпослуги, торгівля через Інтернет тощо).

Відпустки

Погана новина (для працівника):

окремої оплачуваної відпустки на час карантину не дають.

Хороша новина (для роботодавця):

працівник може піти в неоплачувану відпустку протягом усього карантину. Ця відпустка не зараховується в 15 неоплачуваних календарних днів некарантинної відпустки. У працівника право на 15 днів некарантинної відпустки збережеться (№ 3219).

Ці правила працюють, скажімо, якщо хтось із батьків хоче залишитися з молодшим школярем удома.

Але якщо роботодавець тимчасово припиняє діяльність підприємства/підрозділу, то для працівника це принципово інша ситуація.

У цьому випадку це не відпустка без збереження, а простій!

Працівник тут захищеніший.

Якщо діяльність призупинено у виконання рішення, наприклад, місцевих рад, то працівникові потрібно зберегти середню зарплату.

Якщо діяльність призупинено за ініціативою роботодавця, то працівники повинні отримувати не менше двох третин (детальніше див. у статті: «Призупинення діяльності підприємства [зразки наказів]».

Зрозуміло, роботодавець може відправити у неоплачувану відпустку працівника, але тільки з відома самого працівника.

Роботодавець може відправити працівника на дистанційну роботу.

Оплата лікарняних

Допомога з тимчасової непрацездатності надається на період перебування в спецзакладах охорони здоров'я, а також у самоізоляції під меднаглядом у зв'язку із заходами, пов'язаними з коронавірусом.

Як завжди, Фонд виплачує кошти з 6-го дня.

Незалежно від стажу, допомога буде в розмірі 50 % середньої зарплати (№ 3220; ст. 24 Закону № 1105).

Залишається питання - чи видадуть лікарі лікарняний здоровій людині?

Податок на землю, податок на нерухомість

Звільнили від сплати податку на землю, податку на нерухомість за два місяці (березень-квітень 2020 року). Торкається й орендної плати за державну та комунальну землі.

Умова звільнення для землі — використання в госпдіяльності. Звільнення від податку на нерухомість працює за нежитловою нерухомістю.

Подану річну декларацію можна уточнити (№ 3220).

Скасовано податкові штрафи

Штрафів не буде за податкові порушення, здійснені з 1 березня по 31 травня 2020 року (№ 3220).

Але є винятки. Головні з них:

— порушення нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизу та рентної плати;

— порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах.

Вважаємо, що за порушення в реєстрації податкових накладних штрафів бути не повинно (це не нарахування, не декларування і не сплата ПДВ).

Пеня у зазначений період не нараховується.

Якщо пеню вже нараховано, то краще не платити. Тоді спишуть.

Скасовано штрафи за несплату ЄСВ і неподання звітності, здійснені «щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року».

Мораторій на перевірки

Торкається документальних і фактичних перевірок (№ 3220).

Мораторій працює з 18 березня по 31 травня 2020 року.

Але не торкається перевірок заявленого відшкодування ПДВ.

Розпочаті перевірки призупиняються.

Не розпочаті, але заплановані переносяться. Відновити графік перевірок повинні до 30 березня.

Строки давності на період цього мораторію призупиняються.

Установлено також мораторій на перевірки з ЄСВ (у тексті проєкту з 18 березня по 18 травня).

У частині інших планових контрольних заходів, то всі вони на період карантину заборонені (№ 3219).

Річна декларація про доходи

Фізичним особам продовжили строк подання «цивільної» декларації до 1 липня 2020 року (старий строк — до 1 травня).

Сплатити за такою декларацією потрібно до 1 жовтня 2020 року (старий строк — 1 серпня).

Антикорупційну декларацію за 2019 рік потрібно подати не до 1 квітня, а до 1 червня (№ 3220).

Карантин — це форс-мажор

В явній формі прописали, що введений КМУ карантин належить до форс-мажорних обставин (№ 3219).

Насправді, і раніше до цього питання так і відносилися.

Зауважте, що автоматичного звільнення від цивільно-правової відповідальності не відбувається. Окрім документа від ТПП, важливо встановити вплив карантину на конкретне зобов'язання.

Окрім цих змін, внесли ще багато важливих, але більш спеціальних (у частині тендерних закупівель, розмитнення специфічних товарів, особливостей надання житлово-комунальних послуг та їх оплати тощо).

Стежитимемо за просуванням документа та його фінальним текстом.

Дмитро Винокуров, головний редактор «Податки та бухгалтерський облік»

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • ЯЯЯ
17.03.20 16:01

Уважаемые, ну зачем вы воду мутите? Окончательный текст закона еще не обнародован, а вы уже пояснения даете. 

Відповісти
  • Дмитрий Винокуров
17.03.20 16:47

ЯЯЯ, тексты проектов у нас не секретные. Это сделано как раз чтобы можно было прочитать и подготовиться. Законодательная процедура тоже открытая. Правки не голосовались. Поэтому тексты с точки зрения процедуры должны быть именно такие. Но, разумеется, до появления "Голоса Украины" можно вообще не вникать. Это тоже позиция. Иногда оправдана, иногда приводит к потере денег. В первых строках статьи указано, что документ все стадии еще не прошел (думаю, скоро пройдет + это уже закон). А в последней строке: "Следим за продвижением документа." Собственно этим и займемся:) При наличии расхождений - информацию, безусловно, обновим.

Відповісти
  • Ігор
17.03.20 16:14

1. У відпустку без збереження можна, а от ЄСВ не меньше мінімалки нарахуй.
2. Старці рошеноолігархи потурбувались щоб їм вистачило ПДВ на відшкодування - тому пандемія або ні, а ПДВ нарахуй та сплати за розкладом. Деякі, як порошенко, навіть не прийшли на зустріч, на який вирішували як багаті зможуть допомогти країні в часи скрути. Для країни не так важливо, ніж старечими скорченими руками чіплятись за ПДВ для себе.

Відповісти
  • Павло
17.03.20 17:37

Ігор,знову у всьому винні рошеноолігархи ?)

Відповісти
  • косматый доктор
18.03.20 09:36

Павло, нет это Путин  виноват ,и вообще- стало страшно жить до жути - он по всюду этот этот Путин

Відповісти
  • Надежда
17.03.20 16:19

Ну почему нельзя было сделать проще-убрать все налоги из/на зарплаты на период карантина?! Почему в нищей стране, нищих людей должны выгонять в отпуск за свой счёт?!

Відповісти
  • бух 123
17.03.20 19:49

Надежда, про нищую страну смешно ) особенно учитывая загруженность дорог при бензине в 30 не считая конечно пенсионеров и инвалидов( но в остальном, только при карантине разлеглось по заторам

Відповісти
  • Лариса
17.03.20 16:52

Надежда,вот-вот... ресторан деятельность остановил, а чем оплатить теперь даже 1-ю отработанную половину месяца + налоги+акциз+ндс

Відповісти
  • Оксана
17.03.20 16:44

А депутаты не хотят пойти в неоплачиваемый отпуск????? И другие гос "трудяги"!!!!
Интересно про ЕСВ для ФОПов, за март и апрель вообше не будет начисляться ЕСВ и можно не платить? Или потом доначислят?

Відповісти
  • Максим
17.03.20 20:44

Оксана,доначислят,дайте время

Відповісти
  • ^^^
17.03.20 16:45

Вот я так и не поняла, самоизоляция под меднасмотром это как? Как оформляется? Если человек болен тем же ОРЗ или еще чем, это однозначно обычный больничный, значит это касается самоизоляции здоровых? Прийти  врачу и сказать, я самоизолируюсь, дайте больничный?

Відповісти
  • Оксана
17.03.20 16:56

^^^, самоізоляція під медичним наглядом!

Відповісти
  • Шурик
17.03.20 18:36

Оксана,
Звонишь семейному врачу, он вносит в базу. Это и есть самоизоляция, нельзя никуда ходить.
Ходить к врачу нельзя, по дороге все заразятся вместе с врачом.

Відповісти
  • Оксана
17.03.20 16:56

^^^,2. Особам, які перебувають  в спеціалізованих закладах охорони здоров'я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій - 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. 

Відповісти
  • Оксана
17.03.20 16:54

^^^, пока никто не знает как оно будет работать. 

1. Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:

 


5-1) на період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров'я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій

Відповісти
  • Наталія
17.03.20 16:52

Так, дійсно. А обов'язок нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати(навіть на час відпустки за власний рахунок) за період карантину потрібно нарахувати. Чи може також скасували?

Відповісти
  • Надежда
17.03.20 17:26

Наталія, если карантин продлится дальше, то ЕСВ не платится (за полный месяц отсутствия), если не ошибаюсь

Відповісти
  • Бармалей
17.03.20 16:54

На даном этапе для меня две непонятки: 1. Если добровольно уплатил, почему по заявлению нельзя засчитать в счет будущих платежей?  2. Освобождаются ли от уплаты ЕСВ ФОП, имеющие работников, с их зарплаты?

Відповісти
  • Ирина
17.03.20 17:13

Бармалей, 2. "Предпринимателей (в т.ч. упрощенцев), самозанятых и членов фермерских хозяйств освободили от уплаты мартовского и апрельского ЕСВ за себя".
"За себя". С работников нужно платить

Відповісти
  • Ирина
17.03.20 17:02

2. "Предпринимателей (в т.ч. упрощенцев), самозанятых и членов фермерских хозяйств освободили от уплаты мартовского и апрельского ЕСВ за себя".
"За себя". С работников нужно платить

Відповісти
  • Наталья
17.03.20 17:22

Бармалей, если в годовом отчете по ЕСВ за 2020год вы покажете себе начисление за март и апрель, то засчитать не получится. А если за март-апрель будут прочерки, оплата ваша зачтется. Я, по крайней мере, так поняла.

Відповісти
  • Светлана
17.03.20 22:04

Наталья,то есть,если я уже заплатила за март,то в следующий раз могу платить уже за июнь,а в отчете по есв не показывать начисление за март-апрель?

Відповісти
  • Re
18.03.20 07:21

Светлана, судя по всему, да. Хотя непонятно, как они тогда в стаж почитают єти 2 месяца

Відповісти
  • Валерия
17.04.20 08:08

Re,Читайте внимательно-в стаж эти месяцы не засчитываются

Відповісти
  • Наталья
18.03.20 09:41

Re, внесли изменения также в "пенсионный" Закон. Там прописано, что эти периоды зачтутся в стаж так, будто за них был уплачен минимальный страховой взнос.

Відповісти
  • Наталья
18.03.20 09:44

3. У Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Відомості Верховної Ради України, 2003, №№ 49-51, ст. 376):


Розділ XV «Прикінцеві положення» доповнити новим пунктом такого змісту:


«145. Для осіб, зазначених у пунктах 2, 3, 13 частини першої статті 11 цього Закону, які не сплачували страхові внески за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року на підставі пункту 910 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів».

Відповісти
  • Ирина
17.03.20 17:26

Если ФОП отправляет работников в неоплачиваемый отпуск на 15 дней на период карантина, ЕСВ разве платим?

Відповісти
  • АННА
17.03.20 17:37

Ирина, платим. Вот если бы целый месяц без ЗП, то не платили бы

Відповісти
  • Надежда
17.03.20 17:32

Ирина, да, до мзп доплачиваем

Відповісти
  • АННА
17.03.20 17:47

Ну, что такое ЕСВ за два месяца за себя???? Это капля в океане расходов предпринимателя..... Неужели нельзя было действительно снять нагрузку по налогам от ЗП, хотя бы мин ЗП не облагается, свыше облагается. А единый налог? Забыли????? 

Відповісти
  • 555
17.03.20 17:50

все через... можно было отменить доплату есв до минималки ????
 отменить штрафы за несвоевремен. регистрац. НН, отменить обязательную выплату з/п два раза в месяц, с интервалом в 16 дней,  какое послабление?

Відповісти
  • Яна
17.03.20 18:03

у нас акцизные склады, на нескольких компании-поставщики не успевают  поставить оборудование  (уровнемеры и расходомеры) очереди огромные на поставку. Почему не перенесли сроки по акцизным складам (у нас 2 АЗС закроется)?

Відповісти
  • Алла
18.03.20 16:19

Яна, Меня тоже этот момент возмутил. Почему нельзя перенести сроки на два месяца?  

Відповісти
  • Раиса
17.03.20 20:40

Спасибо!

Відповісти
  • Наталья
17.03.20 23:32

Послабление большим предприятиям, у которых много земли в аренде, недвижимость - которую сдают. 
А ФОПам подачку кинули - ЕСВ за два месяца.

Відповісти
  • Бух
18.03.20 06:33

Наталья, и я тоже так думаю. В первую очередь - позаботились о себе. А ещё в Киеве Кличко хочет не платить/или уменьшить аренду за коммунальную собственность. А то, что ее сдают в субаренду по более высокой цене и так зарабатывают - об этом молчат. Все за счёт народа))

Відповісти
  • Татьяна
18.03.20 09:14

А как будет у ФОП на общей системе? куча вопросов

Відповісти
  • Вікторія
18.03.20 09:29

А с единым налогом что?

Відповісти
  • Инна
18.03.20 10:21

Вікторія,  Единый налог нужно платить, как обычно. Хотя, если    не разрешают     предпринимателям торговать ,  где взять средства на уплату  ЕН?

Відповісти
  • Лара
18.03.20 10:36

Я правильно поняла, если я отправлю всех за свой счет, а заплачу ЕСВ до мин. з/пл. когда будут деньги до 31 мая (пока), то штрафов не будет?

Відповісти
  • Юра
19.03.20 10:21

Что значит земли используемые в хозяйствовании? Если это Рынок и мы платим оренду земли то можно не платить? 

Відповісти