Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


23.03.20
68772 43 Друкувати

Щодо звільнення підприємців від сплати ЄСВ за березень та квітень 2020 року

Щодо звільнення платників від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Закон № 533 також вносить низку змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ).

Так, за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) лише за себе:

  • фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

При цьому, такі платники єдиного внеску на власний розсуд вирішують питання щодо застосування передбаченого звільнення від єдиного внеску.

Вони можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за вказані періоди в розмірах та порядку, визначених Законом про ЄСВ. У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб цим Законом.

Наголошуємо, що самостійне визначення платником єдиного внеску (із вказаних категорій платників) бази нарахування єдиного внеску за звітні періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року у «Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Звіт) свідчитиме про прийняття платником рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за вказані періоди в розмірах та порядку, визначених Законом про ЄСВ.

Якщо платник вже здійснив оплату внесків за березень та квітень 2020 року, до набрання чинності Законом № 533, такі суми зараховуватимуться податковими органами (без будь-яких заяв платників єдиного внеску) у рахунок майбутніх платежів (за умови відсутності у такого платника сум недоїмки, штрафних санкцій та/або пені по цьому внеску), відповідно до Закону про ЄСВ, крім випадків самостійного визначення таким платником бази нарахування єдиного внеску за звітний період у Звіті.

Додатково зазначаємо, що особливості включення до страхового стажу періодів з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року, за які вищезазначені платники єдиного внеску не сплачують внески, визначені змінами, внесеними Законом № 533 до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року. Роз’яснення цих особливостей належить до компетенції Пенсійного фонду.

За матеріалами ДПСУ

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Re
23.03.20 07:46

Классно съехали с темы по поводу страхового стажа! Думаю, стоит готовиться, что если не заплатить - стажа не будет!

Відповісти
  • Вика
23.03.20 14:30

Re, в законі написано, що зараховується страховий стаж 
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/533-IX

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
24.03.20 15:58

Предположим: 
Один ФОП не заплатил ЕСВ за март-апрель, в отчётности (Додаток 5 за 2020 год) "добровольно" не начислил, но в стаж ему 2 месяца засчитали по 4723.
Второй ФОП заплатил ЕСВ за март-апрель, в отчётности "добровольно" начислил ЕСВ по 1039,06 с 4723,00 за март и столько же за апрель. 
Вопрос: какая сумма "дохода" будет отражена для "пенсии" в ОК-5 за март и апрель второму ФОПу?
(по идее должно быть по 9446грн за март и столько же за апрель, из расчёта 4723 "добровольно" и 4723 по Закону)

Відповісти
  • Людила
23.03.20 14:09

Re, однозначно

Відповісти
  • Елена
23.03.20 08:57

А если в эти месяцы в книгах будут отражены доходы и они могут быть по получению на р/счет по задолженности или как предоплата? ГНИ сожрет потом... 

Відповісти
  • Елена
23.03.20 08:58

А юриков как всегда по-х*рили? Хотя бы доплату до минималки отменили бы...

Відповісти
  • Лилия
23.03.20 09:02

Елена,Мы будем отдуваться за всех,при том долго!

Відповісти
  • Лара
23.03.20 14:47

Лилия,похоже проще будет юр/лицо перерегистрировать по возможности

Відповісти
  • хаха
23.03.20 09:23

Лилия, вас на долго не хватит. Где столько денег возьмете?!

Відповісти
  • Галина
23.03.20 10:28

так зачтут эти 2 месяца в стаж или нет ???

Відповісти
  • Лариса
23.03.20 12:33

Галина, в стаж зараховується графа із звітності додатка 5. Якщо ці місяці будуть пусті. то і в стаж вони не зарахуються. Це логічно. Якщо б вони дозволили там проставляти. но не платити то це б було зрозуміло. А так це просто звільненн
я від сплати но і не в рахування в стаж. Це суто моя думка.

Відповісти
  • Елена
23.03.20 10:58

через год про этот карантин забудут и при проверке долго будем объяснять почему не заплатили ЕСВ, если конечно будем живы и здоровы, а если не будем то и стаж не нужен

Відповісти
  • Шурик
23.03.20 11:52

Елена,
"Так злочынны папередики ж намутили." - новые будут не при чём.

Відповісти
  • Людила
23.03.20 14:13

Шурик,при чому тут шо?  Не солидно как-то ведете себя Уже никто такое не пишет Все по делу

Відповісти
  • Татиана
23.03.20 11:24

Просто не представляю, как в таком случае нужно будет заполнять отчёт, чтобы стаж зачислился (будет ли перенастроена программа, чтобы принимать (понимать! ) такие отчёты?

Відповісти
  • Валентина
23.03.20 14:04

Татиана, Никакого стажа за эти два месяца не  будет. Если  уплатить , то будет. 

Відповісти
  • dovgalina@ukr.net
23.03.20 12:18

кто работает и кто не работает всеравно не платить?

Відповісти
  • Світлана
23.03.20 14:01

dovgalina@ukr.net, написано що "платники на власний розсуд вирішують" платить їм чи не платить...

Відповісти
  • Логин
23.03.20 12:20

Адвокаты работают

Відповісти
  • Ол_а
23.03.20 14:08

а якщо захворіють.... застраховані особи чи ні??? т.к ЕСВ не сплачено???

Відповісти
  • Любовь
23.03.20 14:19

Ол_а,Правильный вопрос.

Відповісти
  • Сонечка
23.03.20 14:24

.....При цьому, такі платники єдиного внеску на власний розсуд вирішують питання щодо застосування передбаченого звільнення від єдиного внеску..... Єдина розумне речення в цьому " законі " ,щоб коли ви будете оформлювати пенсію ,ПФ - не сказав вам "вІнувАті - поперєднІкі " !

Відповісти
  • Вика
23.03.20 14:29


В законі написано, що включаються:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/533-IX

2. Розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 2-3, ст. 11 із наступними змінами) доповнити пунктами 9-10-9-12 такого змісту:

"9-10. Тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року за себе. При цьому положення абзацу другого пункту 2 частини першої статті 7 цього Закону щодо таких періодів для таких осіб не застосовуються.

Такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року в розмірах та порядку, визначених цим Законом. У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб цим Законом.


3. Розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами) доповнити пунктом 14-5 такого змісту:

"14-5. Для осіб, зазначених у пунктах 2, 3, 13 частини першої статті 11 цього Закону, які не сплачували страхові внески за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року на підставі пункту 9-10 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів".

Відповісти
  • Елена
23.03.20 14:51

Боже мой все так переживают за этот стаж, да вообще не известно какой возраст будет для выхода на пенсию и какой стаж потребуется. Если сейчас взяли и десять лет так прибавили обязательного стажа. Для справки у соседки стажа не было и 20 лет у мамы 35 лет пенсия одинаковая) А вот сэкономить можно сейчас.

Відповісти
  • святой
23.03.20 15:06

В стаж эти 2 месяца пойдут. Было уже разъяснение.

Відповісти
  • Вета
23.03.20 15:11

Спасибо за поддержку малого бизнеса. Некоторые ТОВ (наше в частности) мало чем отличаются от ФОПа. У нас 4 работника, мы уже становимся (грузовые перевозки), но нам ЕСВ платить, и за директора и за "того парня". Я не в укор и не из-за зависти, а про то, что на самом деле ничем бизнесу не помогли, не подстраховали, и как будет выплывать малый бизнес - это его личные проблемы. Как всегда в этой стране.

Відповісти
  • данет
23.03.20 18:14

а освободить от единого налога. а выплачивать раз в месяц тем кто закрылся хотя бы минималку.  Берегите себя сидите дома.

Відповісти
  • Ольга
24.03.20 11:34

Уважаемые бухгалтера - я не знаю по поводу  ЕСВ, но  по поводу не уплаты  орендной платы за землю государств. - звонила в налоговую - они мне сказали, что надо пока платить потому, что программа не настроена. А вообще сказали, что это только налог на землю, а оренда сюда не входит. ГРАМОТЕИ.  Вот выдержка из закона -

Відповісти
  • Наталия
30.03.20 09:34

Ольга, в четверг подала в налоговую уточненку по аренде земли,все принято и платить за март-апрель не надо.Если уточненной декларации по земле нет,то тогда платить надо и за эти 2 месяца)

Відповісти
  • торри
24.03.20 15:32

по налогу на землю. До 30 апреля надо подать уточняющий рассчет (кто сдавал годовой) исключив из него март и апрель (прочерки). И тогда за эти месяца не будет начислен налог, и соответственно штрафы.

Відповісти
  • Лилия
24.03.20 11:55

Веду учет нескольких микропредприятий. Остро стоит вопрос как выходить из данной ситуации, так как поступлений просто НЕТ. Пока придумали оформить за свой счет на март месяц. Переживаю, что превышаем положенных по Закону в год 15 к.дн.без сохранения заработной платы. И что делать в дальнейшем пока не знаем. Может кто что придумал. Поделитесь, пожалуйста

Відповісти
  • Инна
24.03.20 18:26

Лилия,с интернете сейчас полно примеров заявлений на карантин

Відповісти
  • Инна
24.03.20 18:23

Лилия,Стаття 26. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін
За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
{Частину другу статті 26 виключено на підставі Закону № 2073-III від 02.11.2000}
У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті.Эти два отпуска за свой счет дают возможность их комбинировать.  Если основн. сотрудн. работал полмесяца- есв надо платить до мин. Если за месяц не было вообще начилений- есв можно не платить вообще. К примеру, сотрудник пишет заявление на карантин. Карантин заканчивается 16 апреля. Вторую  половину можно  " догнать " некарантинным отпуском за свой счет ( макс календ.15 дней ) итого за месяц начисление и удержания ноль. Или май месяц, не важно, схема таже - зависит  от того, когда закончат карантин.  Но при этом надо , чтобы хотя бы один из всех сотрудников  работал хоть час в день- чтоб не было простоя.,на юрлице можно дир.  ( при простое другой расклад) .

Відповісти
  • Постійний читач
24.03.20 12:42

https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/412720.html

Відповісти
  • Анна
24.03.20 12:55

О как красиво написали, что если сами решили платить, то  можно. А могли бы написать, как всегда: если сами решили платить, а можно было не платить, тогда - штраф тебе!

Відповісти
  • Гарри К.
26.03.20 18:32

..ранее озвучивалась привязка возможности НЕуплаты ЕСВ только при условии НЕполучения доходов в любом из месяцев соответствующих кварталов- 1го и 2го.. сейчас об этом ни пол-слова..!? Так что есть истина??

Відповісти
  • Наталия
30.03.20 09:35

Гарри К.,это было для ФОП на общей системе,для тех кто на Ен  такой привязки не было.Сейчас закон для всех ФОП и на ЕН в том числе...

Відповісти
  • Людмила
31.03.20 09:10

Лилия,я конечно извиняюсь, но такое впечатление что Вы вообще ничего не читаетепро бухгалтерию, на этом сайте все подробно описывают,даже наглядный пример ут. декл. по зем.налогу(аренде) есть

Відповісти
  • Татьяна
31.03.20 19:57

ФОП ликвидирован 31.03.20 ЕСВ , естественно, за март не платил( льгота ФОПам).Как заполнить Додаток 5(ликвидационный) столбец "3" и "4"  и"6" проставить нули?

Відповісти
  • Бух90
21.04.20 17:14

Татьяна, у меня аналогичная ситуация. Вы уже сдали отчет?

Відповісти
  • Татьяна 555
30.04.20 10:22

Я ФОП  2 группа 15 апреля заплатила по незнанию   ЕСВ за январь, февраль, март 2020года. Как теперь мне вернуть деньги за март и перенести  на май ? или до конца года уже платить? Потом сдать годовой   отчет  и за март в табл 1 прочерк.  Деньги пойдут в переплату ? Заявление на возврат писать не хочется  Сама ж виновата.  

Відповісти
  • Оксана
19.05.20 14:41

Подскажите, пожалуйста, 08,04,2020 закрыла ФОПа, сдала ликвидационный отчет по есв (Додаток 5) за 01-04,2020, в ПФ сказали для стажа необходимо заполнить все графы в отчете, отправила и вот сюрприз: в эл.кабинете начислено за 4 месяца 4156,24грн, и теперь недоплата 1039,06грн, в налоговой говорят, что у них нет возможности убрать начисление за март-апрель в ручном режиме. Что делать доплачивать за апрель?

Відповісти
  • Богдан
29.05.20 17:25

Оксана, така ж ситуація.
Тільки ще паралельно у мене уже максимальний ЄСВ сплачений за ці місяці іншим підприємством, тому навіть якщо я оплачу то враховано до пенсії воно не буде.
Що робити у такому випадку?

Відповісти