Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


30.03.20
41609 17 Друкувати

Карантин: чи можна не платити за оренду?

Карантин продовжено. Поки до 24.04.2020 р.

Перелік заборон на приймання відвідувачів із 26.03.2020 р. зменшили. Медпрактика, ветпрактика, СТО, ремонти комп'ютерної/побутової техніки та ще низка бізнесів можуть працювати (постанова КМУ від 25.03.2020 р. № 239). Але чимало видів діяльності все одно залишилося «під замком».

Як бути, якщо «замок» висить на орендованому приміщенні?

Орендареві не позаздриш. Але є підстави поборотися.

Зазирнемо до Цивільного кодексу. Орендар може вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася (ч. 4 ст. 762).

Це саме те, що нам потрібно. Карантинні заборони:

1) це обставини, за які орендар не відповідає (їх уводять КМУ або місцеві органи влади);

2) можуть істотно знижувати можливість конкретного орендаря користування узятим в оренду майном.

Тому орендар, що сидить «під замком», може вимагати зменшення розміру орендної плати.

Заковика в іншому. ЦКУ не відповідає на запитання — на скільки: на 10 %, на 50 %?..

Що робити, якщо орендодавець не згоден і пропорційно не знижує орендну плату?

Можна розглянути різкіші варіанти поведінки.

Варіант 1. Зменшити орендну плату через суд.

Зверніть увагу: ч. 4. ст. 762 ЦКУ говорить не про прохання орендаря про перегляд плати, а про вимогу. Орендар може цього вимагати! Якщо сторони самі не домовляться про знижку, то орендар йде до суду.

Варіант 2. Відмовитися від внесення орендної плати за цей період.

Дійсно, чи можна взагалі тимчасово не платити оренду?

У деяких випадках так.

Розгортаємо ЦКУ: орендар звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає. Це пряма норма ч. 6 ст. 762 ЦКУ.

Тут важлива мета оренди. Наприклад, якщо мета оренди приміщення обмежена прийманням відвідувачів (споживачів), а таке приймання заборонили, тобто є всі підстави для відмови від орендної плати.

Цей варіант, безумовно, спрацює і якщо орендодавець закрив доступ до приміщення, повісивши замок на загальні двері.

Кожен конкретний випадок треба розглядати окремо. Адже є багатопрофільні приміщення, які частково використовують (як офіси, склади тощо). У цьому випадку відмовитися від орендної плати не вийде. Те ж саме, коли фактичного використання немає, але можливість використання є. Наприклад, орендар із власної волі відпустив співробітників додому і закрив об'єкт. Орендну плату доведеться вносити (або домовлятися про її деяке зниження).

Зверніть увагу: антивірусний законопроєкт від 29.03.2020 р. № 3275 прямо посилає до ч. 6 ст. 762 ЦКУ. Тому якщо орендар об'єктивно позбувся можливості використовувати взяте в оренду майно через карантинні обмеження, то довести звільнення від орендної плати стане простіше.

Варіант 3. Відмовитися від оренди.

Договір можна розірвати. Цивільний кодекс дозволяє це зробити у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652). Розривають договір за угодою сторін або в судовому порядку.

Чи можна послатися на форс-мажор?

Якщо його підтвердити через ТПП, то можна. Але це справі не дуже допоможе. Форс-мажор звільнить не від орендної плати, а в кращому разі від штрафів за несвоєчасне її внесення. Пам'ятайте, що відсутність грошей у загальному випадку — це не форс-мажор.

Що в результаті?

1. Якщо майно через карантинні обмеження не вдається використовувати за призначенням, то можна наполягати на обнуленні орендної плати.

2. Якщо орендар використовує майно, але таке користування частково обмежене, то можна вимагати перегляду орендної плати.

«Податки та бухгалтерський облік»

Рубрика:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Тетяна
30.03.20 12:16

Спочатку ви шукаєте справедливість, а потім... іншу роботу, офіс, склад і т.п.

Відповісти
  • Ольга
30.03.20 12:17

Ст.762 ГК. Наниматель имеет право требовать уменьшения платы, если в силу обстоятельств, за которые он не отвечает, возможность пользования имуществом существенно уменьшилась.
Введения ограничений на отдельные виды деятельности не ограничивает возможность пользования имуществом. Имущество находится в состоянии, которое позволяет его беспрепятственно использовать. Переходите на торговлю онлайн с офисом в арендуемом помещении, доставку еды на дом. Выкручивайтесь или возвращайте помещение. Арендодатель возможно может найти арендаторов, чья деятельность не запрещена (например сделать аптеку)

Відповісти
  • Юля
03.04.20 16:43

Ольга, Советую Арендаторам приостановить Договор Аренды на Апрель месяц. А дальше по обстановке.

Відповісти
  • 555
30.03.20 15:07

Ольга арендуемое помещение на  2 этаже ТРЦ,  вы как себе представляете ?весь коридор в аптеках, доставка еды на дом а если у компании много маленьких магазинчиков, перевести все на офисы с онлайн-торговлей? ну-ну, скоро будете уговаривать, чтоб в аренду сдать

Відповісти
  • Буржуй
30.03.20 12:38

Ольга, как я понял у Вас куча помещений, которые Вы сдаете? А денежку терять не хочется? Не, я не осуждаю, просто констатирую. Просто скоро сдавать  некому будет.

Відповісти
  • Вячеслав
30.03.20 17:08

Буржуй, так в чем вопрос? Арендатор не платит, арендодатель не сдаёт. О каком обнулении идёт речь? Здесь не должно быть так, чтобы одни выезжали на других. Нет оплаты - нет аренды и наоборот. Или как?

Відповісти
  • Юля
03.04.20 16:46

Вячеслав, считаю что на время карантина, платить нужно только за то, чем пользуешься, а не за воздух.

Відповісти
  • Andrey
30.03.20 16:58

В принципі заручники ситуації як орендар так і орендодавець, орендар не хоче платити за період карантину, це логічно, а орендодавець навряд чи знайде нового орендаря в такий період. Як на мене судитися не зовсім доцільно, просто піти на зустріч один одному, зменшити суму орендної плати наприклад, або на час карантину сплачувати лише комунальні платежі

Відповісти
  • Оренда
06.04.20 19:10

Andrey, что значит "лише комунальні платежі" ?!))Если тратится э/э, вода,газ или еще что-то, то  помещение,возможно, и не эксплуатируется, но техника-то, через которую эти вода, э/э,газ потребляются, амортизируется! Не из воздуха же , например,  вода поступает в помещение(трубы,смесители) и не испаряется,а уходит через некие коммуникации(раковины, сифоны, унитазы)

Відповісти
  • Шурик
31.03.20 02:22

Andrey,
Коммунальные это квартира. На офисах, складах, помещениях и др. есть другие расходы у арендодателя типа охраны.
Арендодатель уже снизил как предложил кабмин, чтобы не было прибыли. Вышло на 25% меньше.

Відповісти
  • Aнн
31.03.20 09:13

А нам и не собираются ничего снижать по аренде, наоборот требуют оплаты, причем даже вообще не работая((((

Відповісти
  • Ирина
31.03.20 10:43

Aнн,у нас тоже самое , нам Арендодатель сказал это ваше решение не работать...  А то ,что пришла полиция и сказала,что б вас тут не было через 1час. Это все мы сами придумали. Благо штраф не в паяли.... В ТРЦ Дарынок все закрыто,а аренду никто ни на копейку не снизил,и слышать никто ничего не хочет. 

Відповісти
  • Євгеній
01.04.20 10:19

Коли держава не відмінила аренду за квітень, то про що можна говорити. Яка держава така і нація.

Відповісти
  • Сергій Новосад
01.04.20 10:36

Лучше синица в руках чем журавль в небе ! Орендатора потерять легко , а вот через какое время найдёшь другого ? Я , считаю обоюдное решение уместно !

Відповісти
  • ///
01.04.20 11:58

Кара Божья Командир авианосца «Теодор Рузвельт» ВМС США, где вспышка коронавируса распространилась по меньшей мере на 70 моряков, предупредил руководство флота о том, что для спасения жизни экипажа корабля необходимы решительные действия.

«Мы не воюем. Морякам не нужно умирать. Если мы не будем действовать сейчас, мы не сможем должным образом позаботиться о нашем самом надежном активе — наших моряках», — написал капитан Бретт Крозье в обращении к руководству Тихоокеанского флота ВМС США, передает CNN.

«Распространение болезни продолжается и ускоряется», —

Відповісти