Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


27.04.20
46548 44 Друкувати

Бухгалтере, реєструйся та стукай! [нові турботи і штрафи]

Винокуров Дмитро головний редактор журналу "Податки & бухоблік"

Завтра набуде чинності новий Закон про фінмоніторинг № 361 (з 28 квітня).

Він нескінченно радує бухгалтерів.

Про бенефіціарів ми вже говорили.

Зараз нова напасть.

Кого торкнеться?

Суб'єктами первинного фінмоніторингу (СПФМ), окрім іншого, названі:

1) бухгалтери;

2) ФОП/юрики, які надають бухпослуги.

Пряма цитата звучить так: «бухгалтери, суб' єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку» (ч. 3 ст.6).

Фраза захоплює подих. Особливо перше слово. Воно наробило найбільше шуму. Але саме воно — зайве, пустушка. Поясню.

Декількома словами вище закон говорить: «крім осіб, які надають послуги у рамках трудових правовідносин».

Взагалі-то, в рамках трудових відносин послуг немає. Автори закону не в силах відрізнити цивільно-правовий договір від трудового. Та й навіщо… якщо тебе Держпраці не перевіряє.

Тому формально це «крім» нікого не виключило. Немає в природі таких осіб. Але не чіплятимемося. Сенс в тому, що бухгалтерів (у т.ч. головних), які працюють за трудовим договором, це не торкається.

Якщо не працівник?

Варіанти такі:

1) ФОП/юрособа, яка веде бухоблік;

2) самозайнята особа (не ФОП), яка веде бухоблік;

3) фізична особа (не ФОП), яка надає точкові бухпослуги за цивільно-правовим договором.

Варіанти 1 і 2 — це форми ведення бухобліку. Відрізняються тим, що позиція 1 — реальна, 2 — швидше теоретична (я не зустрічав самойзанятих бухгалтерів, які встали на облік у податковій).

Фізична особа з п. 3 не бухгалтер, а лише виконавець деяких послуг. Поза рамками трудових посад немає такої окремої сутності — бухгалтер. Аудитор — є, нотаріус — є, бухгалтер — ні.

Саме тому слово «бухгалтер» у законі зайве. За ним нікого немає.

Обговорювані правила торкаються тільки ФОП/юриків, які надають бухпослуги.

При цьому:

1) важливим є факт надання послуг, а не заявлений про запас КВЕД 69.20;

2) підприємцям не можна надати послуги з бухобліку (навіть якщо в договорі з ФОП гордо значаться бухпослуги).

Чому?

Загляньте у визначення бухобліку із Закону про бухоблік.

Бухоблік буває тільки у підприємств.

Проміжний висновок:

Штатних бухгалтерів новий фінмоніторинговий тягар прямо не торкається. Принаймні, поки не виникла геніальна ідея перевести головбуха на ФОП.

Але треба бути в курсі, адже може торкнутися побічно. Не лише банки, але й аудитори і аудиторські фірми, податкові консультанти зобов'язані стукати. Так само як і ФОП/юрособи, які надають бухпослуги.

Про що «стукати»?

Госфінмоніторинг повідомляють про:

1) підозрілі операції.

Що це таке — науці невідомо. Але повідомляти треба. Причому не лише про операції, але й про їх спроби.

Ясно тільки, що сума не важлива.

Визначення підозрілої операції розмите: СПФМ підозрює, що операція — результат злочинної діяльності або пов'язана з фінансуванням тероризму або поширенням зброї масового знищення (ст. 21).

Причому навіть підозрювати не обов'язково, вистачить підстави для підозри.

Виходить, досить мати не підозру, а підставу для підозр, та не операцію, а її спробу. Непогано.

Для більшої конкретики ст. 21 направляє до типологий із сайту Госфінмоніторинга. Але їх вивчення ясності не додає.

Наприклад, в підозрілі можуть залітати такі дуже підозрілі операції, як:

— купівля товарів (робіт, послуг) за завищеною ціною;

— продаж за ціною вище за ринкову;

— купівля товарів (робіт, послуг), реальну вартість яких складно встановити;

— поворотна фіндопомога;

— перерахування благодійної допомоги;

— страхування;

— транспортні, ремонтні роботи, юридичні або консалтингові послуги;

— ліцензійні, франчайзингові договори;

— безтоварні операції (документи є, а руху активів немає);

— дешевий імпорт, дорогий експорт;

— нетиповий експорт;

— аванс за кордон і розрив договору;

— позики з нерезидентами;

— операції з векселями.

2) приховання підприємством реального бенефіціара.

Це як?

Та дуже просто.

У підприємства є учасник — Вася (хто читав статтю про бенефіціарів, той з Васею вже знаком). Його доля, наприклад, 60 % (решту розмазано). Отже, Вася — кінцевий бенефіціар.

Уявимо, що господарює на підприємстві і прибуток забирає не Вася, а його дружина та/або депутат.

Усе — недостовірна інформація про бенефіціара.

ФОП або фірма, які ведуть бухгалтерію цього підприємства, повинні б помітити, що Вася зіц-учасник (простіше кажучи, Фунт). Повинні відмітити і протягом 10 днів доповісти про цей прикрий факт.

Загалом, потрібне пильнувати.

Де реєструватися і що загрожує?

Але пильнує й держава. Тому навантажує ФОПів/фірми, що ведуть бухоблік, додатковими почесними обов'язками.

Передусім, обов'язком стати на облік у Госфінмоніторингу (ч. 2 ст. 8 Закону). Причому окремих правил і термінів для вже діючих суб'єктів не встановили. Поки виходимо з того, що нового порядку взяття на облік немає, а старий приймався під інший закон. Значить, немає процедури такого взяття, а отже, поки не може бути відповідальності за порушення такої процедури. Чекаємо на новий порядок.

Але йдеться далеко не лише про взяття на облік. Рекомендую ознайомитися із ст. 7-10 Закону № 361. Там знайдете і про призначення відповідального працівника (якщо ФОП працює не сам), і про розробку внутрішніх процедур, і про спеціальні строки зберігання документів, і про ризик-орієнтовний підхід. Тим, хто в якості суб'єкта, а не об'єкта зіткнеться з фінмоніторингом — нудьгувати не доведеться.

Варто сказати, що і до 28 квітня 2020 року ФОПи/фірми, що ведуть бухоблік, були суб'єктами фінмоніторингу. Але тоді фінмоніторинговий тягар виникав лише при їх «задіюванні» у декількох видів фіноперацій. Але навіть стосовно них не можна сказати, що бухпослуга в них задіяна, оскільки бухоблік не бере участь в операціях, а постфактум перекладає їх результат на мову проводок і фінзвітності. Тому бухкомпанії та ФОПи, які надають бухпослуги, фінмоніторингові обов'язки спокійно ігнорували.

Ситуація різко змінилася. Фінмоніторингові обов'язки торкнуться вже практично усієї діяльності підшефних підприємств (хіба що окрім моніторингу порогових фіноперацій).

Крім того, розплодилися і полетіли до космосу штрафи за невиконання СПФМ фінмоніторингових правил (див. ч. 5 ст. 32).

Наприклад, за неподання до Госфінмоніторингу інформації світить штраф до 340 тис. грн.

Не варто забувати і про нові адмінштрафи на посадових осіб СПФМ за фінмоніторингові гріхи. Щодо них встановлено вилку: від 5,1 тис. до 34 тис. грн. (ст. 166-9 КпАП).

Днями у Верховній Раді зареєстрований проєкт закону про перенесення дати набрання чинності Законом № 361 на 1 липня (№ 3372). Але доки це проєкт.

Головний висновок: у ФОП/юросіб, які надають бухуслуги, коло обов'язків помітно розширилося.

Штатних бухгалтерів це не торкається.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Юра Г.
27.04.20 06:37

прикольно увидеть в порядке обязанность ВСЕХ УЧАСТНИКОВ ПРОЦЕССА зарегистрироваться. ВСЕХ, кто ставит обрабатывает документы. Обрадовал предложенный автором список ПОДОЗРИТЕЛЬНЫХ операций. Хочется увидеть более короткий список операций, которые не являются ПОДОЗРИТЕЛЬЕЫМИ. Я таких, кроме уплаты налогов не обнаружил.

Відповісти
  • Дмитрий Винокуров
27.04.20 09:48

Юра Г., уплата налогов тоже может быть подозрительной. Подозрительно маленькой :) А если серьезно, в статье приведены операции из Типологий от Госфинмониторинга. К этим Типологиям апеллирует непосредственно закон. 

Відповісти
  • Юра г.
27.04.20 13:09

Дмитрий Винокуров,Согласен, но это ближе будет к психиатрии. Вспомнил фельетон из СССР. Мужик, что бы попасть на работу угнал автобус. Его поймали. Он удивляется, как его вычислили. Следак смеётся. Вы единственный, кто не опоздал на работу. Как не огорчительно признать , но уплата налогов реально вызывает подозрение у тех, кто никогда их не платил.

Відповісти
  • Бух
27.04.20 09:10

Неужто все так погано? А про блокировку карт в случае проведения подозрительных операций на сумму свыше 5 тыс. грн. в этом законе? Кстати, вроде собирались отсрочить вступление в силу данного закона, что слышно?

Відповісти
  • Дмитрий Винокуров
27.04.20 09:51

Бух, да блокировка подозрительных операций - это он же. Закон № 361. По поводу отсрочки вступления в силу закона. Появился проект такого закона. Но пока только проект (см. третий абзац статьи с конца).

Відповісти
  • хаха
27.04.20 10:04

Даешь ежемесячные планы по выявлению подозрительных операций! Уже вижу, как будут наказывать за невыполнение планов тем, что будут вешать на бухов подозрительные операции о которых сообщил аноним. Что дальше? Когда уже колокольчики на шеи всем повесите?! Когда будет закон о стучании на родственников и соседей?!

Відповісти
  • Марина
27.04.20 10:55

хаха,Так він вже є. Про зміни до РРО та кеш за  недотримання забули?

Відповісти
  • Вася
27.04.20 11:33

Рекомендації щодо подання з 28 квітня 2020 року небанківськими установами до Держфінмоніторингу інформації про фінансові операції та щодо постановки на облік СПФМ https://fiu.gov.ua/pages/dijalnist/funkcional/news/pages/finansovii-monitorint/tehnologi/dlja-nebankivskih-ustanov/rekomendacziji-shhodo-podannya-z-28-kvitnya-2020-roku-bankami-do-derzhfinmonitoringu-informacziji-pro-finansovi-operacziji.html

Відповісти
  • Галина
27.04.20 15:32

Вася, благодарю

Відповісти
  • Вася
27.04.20 11:35

Держфінмоніторинг НПА не затвердив, але хоче аби усі ставали на облік по його "писулькам"

Відповісти
  • Дмитрий Винокуров
27.04.20 13:52

Вася, саме так. 

Відповісти
  • 123
27.04.20 12:57

Подскажите: Получить брошюру "Антивирусный пакет бухгалтера " на русском можно?

Відповісти
  • Наталья
27.04.20 17:42

123, Делали на державній мові. Могу лично вам прислать на русском эту информацию. Ваш емейл? Всегда рады быть полезными!

Відповісти
  • Дмитрий
01.09.20 21:27

Доброго дня, Наталья! А мені киньте на державній мові, будь-ласка dm-gordiyenko@meta.ua

Відповісти
  • Наталья
04.05.20 20:08

Наталья, добрый день. Можно просить и мне выслать Антивирусный пакет на  kna-38@ukr.net

Відповісти
  • Юлия
04.05.20 09:39

Наталья, добрый день. Можно и мне брошюру на русском языке на vsvhf5000@gmail.com. Благодарю.

Відповісти
  • Светлана
29.04.20 17:18

Наталья, можно и мне брошюру на русском языке? opmk.2015@ukr.net
Заранее благодарю.

Відповісти
  • 123
28.04.20 18:03

Наталья,
geometr2016@gmail.com 
СПАСИБО!

Відповісти
  • Оксана
27.04.20 12:58

Т е предприятия буду просто отказываться от сторонних бухуслуг

Відповісти
  • Дмитрий Винокуров
27.04.20 13:58

Оксана, либо покупать что-то другое. Кто-то рассматривает услуги "оброблення даних". 

Відповісти
  • Галина
27.04.20 15:14

Дмитрий Винокуров, будь ласочка, подскажите код пож!

Відповісти
  • Елена
16.06.20 11:42

Галина,63.11

Відповісти
  • Галина
27.04.20 15:14

Дмитрий Винокуров, т,е, оператор?

Відповісти
  • Дмитрий Винокуров
27.04.20 15:26

Галина, 63.11. Но я за него не агитирую. Просто говорю, что этот код рассматривают некоторые. В любом случае считаю, что важен не код, а характер работ (услуг). 

Відповісти
  • Галина
27.04.20 17:01

Дмитрий Винокуров, вот цитата из КВЕДА 

Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування

Цей клас включає:облік комерційних операцій компаній та фізичних осібпідготовку або аудит фінансових рахунківперевірку рахунків та підтвердження їх точностіскладання податкових декларацій для приватних осіб або підприємствконсультаційні послуги та послуги з представництва клієнтів у податкових органахт.е. ФОП может оказывать услуги ФОПУ по этому кведу? например: консультаційні послуги...представництва у податкових органах та облік коммерційних операцій ... та фізичних осіб складання податкових декларацій для приватних осіб...?

Відповісти
  • Дмитрий Винокуров
27.04.20 17:31

Галина, да, разумеется. ФОП может оказывать услуги другому ФОПу по этому КВЕДу. Но этот КВЕД намного шире чем формулировки из закона "послуги з бухгалтерського обліку". В рамках этого КВЕДа можно оказывать услуги даже обычным физлицам. Т.е. тот факт, что у ФОПа нет бухучета не означает, что ему нельзя оказать услуг в рамках широкого 69.20. В этом коде далеко не только бухучет (бухуслуги). А вот закон привязывается именно к бухуслугам.

Відповісти
  • Надежда
27.04.20 21:31

Дмитрий Винокуров, Есть ФОПы на общей системе налогообложения+плательщики НДС. Они ведут полный бух и налоговый учёт. Есть ФОПы, у которых десяток и более нанятых сотрудников, неужели им не нужно вести бух учет?

Відповісти
  • АННА
27.04.20 23:06

Надежда, ФОП может вести бухг. учет, не обязан

Відповісти
  • Галина
27.04.20 15:33

Дмитрий Винокуров, 100%, благодарю!

Відповісти
  • Сусанна
27.04.20 13:30

С новым 1937 годом, товарищи!

Відповісти
  • Надежда
27.04.20 21:34

Сусанна, В 37 г  кроме всего страну подымали с руин, заводы, фабрики , гидроэлектростанции строили.

Відповісти
  • Тетяна
28.04.20 14:05

Надежда, не мы одни поднимали и строили, но остальные без Гулага обошлись. А после 2-й МВ как-то про Ленд-Лиз забыли "строители-подниматели".

Відповісти
  • 555
27.04.20 15:52

Сусанна, о чем не имеешь представления,не мели ,учи историю

Відповісти
  • Таня
27.04.20 14:38

Давайте подумаем чем заменить бухгалтерские услуги, консультации в сфере учета и налогообложения и т.д. Может ИТ (послуги в сфері інформатизації например)?

Відповісти
  • Галина
27.04.20 15:13

Таня, в Акте и в отчете что писать будем?

Відповісти
  • ГБ (Главбух)
27.04.20 17:41

Галина, послуги з ведення бухгалтерського обліку та  надання консультаційних послуг  з питань керування, кадрової політики.

Відповісти
  • ИринаКиев
28.04.20 11:50

ГБ (Главбух), у меня есть мелкие ФОПы,  которым делаю платежки, контролирую налоги, даю информацию с банка,  приход/расход,  заполняю  книжку, наемных пока нет, т.е. операций минимум,  соотв.  оплата мне тоже - минимум,  и что это не бух. услуги? а что тогда?                                                           Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування
Цей клас включає:- облік комерційних операцій компаній та фізичних осіб- підготовку або аудит фінансових рахунків- перевірку рахунків та підтвердження їх точності- складання податкових декларацій для приватних осіб або підприємств- консультаційні послуги та послуги з представництва клієнтів у податкових органах

Відповісти
  • ИринаКиев
27.04.20 22:05

чуть со стула не упала,  как начала читать,  даже нет слов,  нада ночь переспать с этим  финмониторингом,  чтоб что-то  понять

Відповісти
  • ИринаКиев
27.04.20 22:06

мне кажется,  что всех  бухгалтеров ФОП-ов  хотят загнать в наемные бухгалтера

Відповісти
  • Марина
04.05.20 09:59

ИринаКиев, фишка в том, что мелкий ФОП не может позволить себе в штате иметь бухгалтера на з\п. Ему-то и нужно, чтобы отчеты посдавали и налоги раз в месяц заплатили, и платить 4723 и сверху 22% ЕСВ... ну, нет таких денег. Сейчас всем хорошо - и у меня кучка ФОПов, я свой доход беру количеством, и ФОПам нормально, какую-то тысячу могут выделить , чтобы самим этой ерундой не заниматься, и всё!!! А так кто будет вести все ФОПам? Просто загонят это все дело в тень. Я по-дружески помогаю все делать, ФОП по-дружески дает мне денежку...

Відповісти
  • АННА
27.04.20 23:07

ИринаКиев, и этот мелкий бизнес загнобим ....

Відповісти
  • ИринаКиев
28.04.20 11:52

АННА, мельче просто не бывает,  никто больше чем положено не платит,  от того,   что ты ФОП оказывающий такие услуги

Відповісти
  • Ирина
28.04.20 18:20

Наталья. А можно и мне переслать  брошюру "Антивирусный пакет бухгалтера " на русском языке на эл.адрес zvit2463614630@ukr.net   Заранее, огромнейшее Вам спасибо.

Відповісти