Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


07.05.20
78923 37 Друкувати

Допомога по частковому безробіттю: світить чи горить синім полум'ям?

Ушакова Лілія експерт з кадрових і податкових питань

Одні обіцяли й піарилися, інші чекали й сподівалися.

А за фактом... не так сталося, як гадалося.

Надамо відповідь на 2 головні запитання:

1)      хто має право?

2)      як отримати карантинну допомогу по частковому безробіттю?

А ви самі собі відповісте: світить допомога чи  вона горить синім полум'ям?

Можете спробувати

Не тільки лише всі. Мало хто може претендувати на допомогу.

Щасливці — суб'єкти малого або середнього підприємництва, які в карантин з власної ініціативи перевели працівників на неповний робочий час.

Після призначення допомоги працівник отримуватиме виплати у двох частинах:

зарплату за фактично відпрацьований час;

допомогу (через роботодавця) за кожну недопрацьовану годину з розрахунку 2/3 окладу. Розмір допомоги не перевищить мінзарплати.

Навіть не думайте

Більшість робатодавців пролітають повз.

Нічого не отримають ті, хто оформив:

1)      відпустку (у тому числі за свій рахунок).

Так учинила більшість. Законодавець дав безліміт на дні карантинної відпустки і простимулював саме цю поведінку. Працівники замість того, щоб працювати, попросили відправити їх у відпустки за свій рахунок. Тож що ж таким «неробам» компенсувати?

2) простій з оплатою не нижче 2/3;

Центр зайнятості зі своєю допомогою тут ні при чому. Допомога не для роботодавця, а для працівників. А вони й так отримують «простійні» за невідпрацьовані години. Тож платіть, роботодавцю, платіть! До речі, саме таким роботодавцям із телевізора обіцяли все компенсувати. Ага...

3) неповний робочий час з ініціативи працівників.

Тут теж працівники-ледарі. Не хочуть працювати. Про яку допомогу взагалі йдеться?! Працівник сам попросив установити неповний робочий день (неповний робочий тиждень), а йому ще й допомогу по частковому безробіттю? Ну вже ні!

Зрозуміло, що працівники йшли за свій рахунок або просили неповний робочий час не від гарного життя. Вони йшли на поступки роботодавцям. А в результаті — маємо те, що маємо.

Але не поспішайте заздрити тим, у кого є право на допомогу. Читаємо далі.

Спробуйте отримати

Якщо ви потрапили до складу щасливців (див. вище), то звернутися до Центру зайнятості треба протягом 30 календарних днів із дня призупинення (скорочення) діяльності.

Ну а оскільки Порядок надання допомоги № 306 набув чинності 28.04.2020 р., то з допомогою за березень навіть ті, хто мав на неї право, у прольоті. Адже 30 днів уже тю-тю.

«Але залишається ж іще квітень та травень!» — скажете ви. Цілком вірно. Хоча формально (з урахуванням 30-денного обмеження) скоротити діяльність «треба» було у квітні. Але це не точно… Поки чиновники думають, що з цим робити. Адже інакше пролетять узагалі всі.

Хочете  допомогу — готуйте документи. Їх перелік Центр зайнятості навів на сайті.

Копіювати список не будемо. Зупинимося лише на двох документах.

Перший —  засвідчена роботодавцем копія наказу про призупинення (скорочення) діяльності.

З нього має випливати, що роботодавець із власної ініціативи встановив працівникам неповний робочий час.

І ось тут криється проблема. Це зміна істотних умов праці (ст. 32 КЗпП). Про що треба попереджати працівників не пізніше ніж за 2 місяці.

Але в поточній ситуації 2 місяців не було! Коли приймали норми з допомоги, то не думали про КЗпП.

А що, якщо забити на КЗпП? Так, багато хто зараз так і робить.

Центр зайнятості призначить допомогу. КЗпП — це не його компетенція.

АЛЕ! Не скидаємо з рахунків Держпраці. В усних консультаціях фахівці цього відомства наполягають, що карантин не скасовує норми КЗпП. Про встановлення працівникові неповного робочого часу роботодавець зобов'язаний попередити працівника не пізніше ніж за 2 місяці. Недотримання — порушення трудового законодавства. Потенційний штраф на роботодавця — мінзарплата (наразі — 4723 грн) + адмінштраф на посадових осіб — від 510 до 1700 грн.

Порушників виявити не проблема. Достатньо визначити, хто отримував допомогу.

Але хто не ризикує — той не п'є шампанського.

Другий проблемний документдовідка з податкової про сплату ЄСВ за 6 місяців. Тут своя боротьба

Припустимо, підприємство йде на ризик, документи на отримання допомоги зібрано та подано. Допомогу призначено, укладено договір. Що далі?

Разом із допомогою

Морока з виплатою допомоги повністю лягає на плечі роботодавця. Він отримує допомогу від Центру зайнятості і протягом 3 днів виплачує працівникам за окремою відомістю. Виплатив — відзвітуй протягом 5 днів (подай копію відомості).

Після припинення виплати допомоги з'являються обмеження на звільнення працівників-отримувачів. Звільнити можна, але в деяких випадках доведеться повернути допомогу в повному обсязі (ч. 6 ст. 471 Закону про зайнятість). Бонус — Центр зайнятості настукає на роботодавця Держпраці.

До речі, ми зовсім забули про податківців. А вони про нас — ні. І справа однією лише ЄСВ-довідкою не обмежується.

ДПСУ розродилася ідеєю оподаткувати допомогу ПДФО і ВЗ. Тому роботодавець отримує в навантаження обов'язок нараховувати, утримувати і сплачувати ПДФО/ВЗ із сум такої допомоги та відображати ці виплати у формі № 1ДФ.

Це прямо суперечить п.п. 165.1.1 ПКУ. Не повинно бути тут податків. Але чи всі роботодавці-отримувачі допомоги підуть проти податківців?  Утім, податківці облагодіяли тим, що не примушують із неї платити ЄСВ.

Підсумки

Абсолютна більшість підприємств допомогу не отримають. Це стосується як тих, хто відправив працівників у відпустку за свій рахунок, так і тих, хто оформив простій.

Претендувати на виплати можуть лише малі та середні роботодавці, які забили на КЗпП і, не озираючись на 2 місяці для повідомлення, установили неповний робочий час.

Допомога за березень не світить нікому. Залишається квітень і далі...

Жодної вигоди роботодавець від допомоги не отримує. Допомога йде працівникові. А ось роботодавець буде:

— розбиратися з Держпраці, якщо вона заявиться;

— відповідати за достовірність поданих відомостей і за цільове використання коштів «безробітного» Фонду. Можуть завітати з перевіркою;

— вирішувати проблему (не) оподаткування допомоги. Адже ДПСУ впевнена, що роботодавець — податковий агент.

А що ж працівник? Так, якусь суму допомоги він отримає (якщо він не сумісник або пенсіонер).

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Гарри К.
07.05.20 07:25

.кроме всего выше написанного, насколько мне помнится, компенсировать собирались потерю заработка только тем, у кого в период карантинных сокращений ЗП не дотягивает до мин.зп!?? а не платить плюс ещё мин.зп тем, у кого ЗП "чуток" сократилась из за сокращения рабочих часов.. иначе по логике статьи - директор, голова правлиння Нафтогаза теоретически тоже может претендовать на пособие...:)

Відповісти
  • Інна
07.05.20 14:17

Гарри К.,пособие в размере не выше мин.з/п + 1/3 оклада теряется, поетому это пшик

Відповісти
  • Re
07.05.20 11:11

Гарри К., самое смешное будет, если за пособием обратится глава правления Нафтогаза

Відповісти
  • Наталія
07.05.20 09:07

А як звіт по ЄСВ без нарахувань здати? Програма не пропустить.І якщо Фонд зайнятості не проплатить то в нас тоді буде рахуватися як виплата зарплати і по любому потрібно заплатити ЄСВ чи не так ?

Відповісти
  • Ханна
07.05.20 09:25

Наталія, просто..сдала с 0.00 грн..все за свой счет..

Відповісти
  • Елена
07.05.20 10:52

Ханна,что Вы написали в колонках 14;15?Спасибо.

Відповісти
  • Татьяна
07.05.20 09:30

Очередная головная боль для бухгалтеров!
А видимость бурной деятельности и заботы о народе наших дармоедов продолжается!

Відповісти
  • Елена
07.05.20 11:07

Татьяна,Вы правы только для бухгалтеров.И никто не оценит,т.к. не понимает,сколько нервов,времени уходит  впустую.Бюрократия в космической прогрессии.Зачем электронные базы?

Відповісти
  • Я
07.05.20 13:20

Елена, мне работник мозг выносит, хочет эту выплату. Хотя у нас оформлен простой. Работнику не возможно доказать. Везде СМИ растиражировали что это касается тех у кого простой, но нигде не разъясняют что под эти подразумевается. Работник считает что я лентяйка и отбираю у него деньги халявные

Відповісти
  • Лилия Ушакова
07.05.20 18:54

Я, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/306-2020-%D0%BF 
п. 20 Порядка 
Допомога по частковому безробіттю на період карантину не надається працівникам, які отримують оплату часу простою.

Відповісти
  • ок
07.05.20 14:30

Я, статью эту ему покажите, может поможет. 

Відповісти
  • Єніна
07.05.20 10:56

Татьяна, бухгалтеру даже карантина не положено!

Відповісти
  • Светлана
07.05.20 14:44

Єніна, и зарплаты, все пострадали и доходов нет, и ты сиди работай, но без зарпаты - карантин же

Відповісти
  • Анна
07.05.20 10:24

Т. е. призыв правительства: "Не увольняйте работников - мы компенсируем!" - просто очередной обман. А мы поверили! А надо было уволить работников, чтобы они встали на учет в центр занятости и с первого дня получали пособие. А после карантина принять всех обратно. И люди были бы с деньгами, и бизнес - без убытков. А теперь...

Відповісти
  • Я
07.05.20 13:24

Анна, а тут не все так просто. В нашем городе, чтобы получить это пособие надо обязательно явится в ЦЗ на отметку, а ЦЗ не работает. Сказали приходите после карантина. При этом не известно с какого месяца возместят это пособие. Может в других городах другая ситуация. 

Відповісти
  • Елена
07.05.20 11:05

На сайте перечислены документы для подачи частичной компенсации по безработице.На самом деле у центра занятости свои требования,отличные от документа.Заявление далеко не  в свободной форме(народ переписывает по нескольку раз),список сотрудников тоже переписывается в связи с изменениями к изменениям,документальное подтверждение в виде декларации,баланса с подтверждением о получении (квит 2).Справку за какой период,толком не могут сказать.Если с 17.03 закрылись,налоги за март не платили(нет денег),просим помощи с апреля,март по ЕСВ не оплачен,на какую помощь можно рассчитывать.Приказ заставили датировать 01.04.Если примут обращение до 90 дней,тогда опять нужно переделывать? Вопрос: Вся информация о налогоплательщиках есть в электронном виде,зачем собирать столько документов?

Відповісти
  • С_Светлана
07.05.20 12:09

Елена, затем, чтобы оправдать существование огромной армии чиновников-дармоедов и их далеко не минимальные зарплаты

Відповісти
  • Елена
07.05.20 11:52

Бухгалтерам, как всегда, взрыв мозга до и после получения пособия, но сотрудники получат какие-то деньги и это плюс.

Відповісти
  • Я
07.05.20 20:03

Елена, это да, но вопрос - какой кровью потом выльются эти копейки самому бухгалтеру? Это исходя из того как у нас все делается через одно место с лозунгами о благих намерениях

Відповісти
  • Наталия
07.05.20 12:55

И еще это производственных предприятий касается. Когда я звонила в фонд - они это подтвердили

Відповісти
  • Я
07.05.20 13:25

Наталия, давно приняли изменения, касается всех

Відповісти
  • Софа Львовна
07.05.20 13:10

Наши фопы ДОЛЖНЫ были закрыться по роду своей деятельности, чтобы сэкономить на налогах оформили всех за свой счет. Наши работники смотрят телевизор и ждут помощи от государства. Звонят  просят денег, жить то надо.  А государство нас облапошило, зачем обещать? зачем так обманывать? Кстати, статья таки хорошо и доходчиво написана. Спасибо.

Відповісти
  • Татьяна
11.05.20 13:54

Софа Львовна, государство издало постанову, а дальше дело журналистов - перекрутить так чтоб рейтинги поднять. Народ тупенький до сих пор верит тому что по телевизору им льют....А законы никто не читает...

Відповісти
  • наталья
07.05.20 15:17

хорошая статья. На очень "острую" тему.

Відповісти
  • Светлана
07.05.20 15:46

1й этап квеста - получить справку из налоговой (на основании личной подачи в налоговую заявления о ней, а выдадут через месяц?)2й этап - уложиться в получением этой справки и подготовкой пакета документов в 30дн.срок (если хочешь помощь за апрель - то подать документ до 30 мая - а выдадут ли справку до этого срока?),3й этап - умудриться подать документы в том составе и виде который ЦЗ удовлетворит,4й этап - отчитаться вовремя о получении и выдаче помощи сотрудникам (если без удержания налогов как разьясняет налоговая (о совое определении кто налоговый агент при выдаче помощи) - то штрафы и недоимки от налоговой, а если с удержанием налогов - то Вы обокрали сотрудников и это нарушение трудового и гражданского законодательства и штрафы от гоструда) 5й этап - доказывать правомерность получения помощи для сотрудников (т.к. выдает центр занятости без установления правомерности начисления, а проверяют другие инстанции - налоговая, комиссия гоструда... ? - постфактум,
т.е. государство-хорошее: позаботилось о людях - сохранило им рабочие места (пообещало работодателям штрафы 51тыс.грн за каждого уволенного/уволящегося и пообещало компенсацию частичной потери зпл вызванной вынужденной безработицей при простое), а вот работодатели должны решить сотрудники в отпуске без сохранения зпл и потому нет необходимости платить налоги, ЕСВ по зпл в апреле или его сотрудники в простое: и тогда он им платит 2/3 зпл, ЕСВ с мин.зпл и попросит у гос-ва помощи в компенсации потерянной 1/3 зпл сотрудников ? 
я правильно все написала?

Відповісти
  • Зина
07.05.20 16:20

Из наказа должно следовать, что работодатель по собственной инициативе установил работникам неполное рабочее время , а на какую ст.атью ссылаться , если по инициативе работодателя?

Відповісти
  • Елена
07.05.20 17:24

Уроды зелёные, ну и остальные тоже!

Відповісти
  • Звон
08.05.20 09:05

Елена,согласна на все 100%. Надоели своим враньем. Сколько можно относиться к людям ,как скотам. Зачем давить предприятия которые и так терпят убытки. Нет ни 1% доверия , к власти и её законам. 

Відповісти
  • Анна
07.05.20 19:21

При таком форс-мажоре,центр занятости должен требовать заявление,приказ по предприятию,список работников. Финотчеты,балансы,декларации с квитанциями № 2,справка об ЕСВ за 6 месяцев-полный БРЕД.У моего ФОПа,который исправно платит налоги по наемным работникам,предоставившем все документы в идеале,затребовали отчеты по ЕСВ (Д4) с квитанциями № 2, только копии за.....12!!! месяцев 2019 г.Работодатель в шоке (мягко сказать).Думаем с ним,стоит ли далее оформляться.

Відповісти
  • Ольга
08.05.20 17:54

Да, компенсация получается небольшая исходя с 1/3 оклада и количества отработанных часов.Но какого черта я должна была потратить кучу времени по сбору и оформлению всех ведомостей о сотрудниках, приказа на неполное рабочее время, графика выхода на работу и нервов по получению справки с налоговой!!! Одно меня утешает, что вроде все получилось, вчера заключили договор с центром занятости и подали ведомость согласно 306 порядка , теперь БУДУ ЖДАТЬ ДЕНЕГ. Хотя, какие это деньги, курам на смех. Бизнес лег, с чего платить зарлату дальше и увольть теперь никого нельзя.

Відповісти
  • Таня
13.05.20 11:29

Ольга, какой период нельзя увольнять сотрудников ?

Відповісти
  • umka
09.05.20 09:48

А можно эту тему выше поднять? Пока она очень актуальна

Відповісти
  • Адмін
09.05.20 12:24

umka, она ж и есть на главном экране 

Відповісти
  • Ирина
12.05.20 18:15

Подскажите,пожалуйста.Я правильно понимаю-для получения пособия нужна оплата ЕСВ за работника в течение 6 месяцев?Или самого ФОПа?Работник единственный и работает менее 6 месяцев-можно не рыпаться?

Відповісти
  • Алёна_
12.05.20 20:09

Подскажите, пожалуйста. Может уже кто-то получил эту компенсацию, а как в отчёте эти дни указывать. Ведь это не отпуск без сохранения з/платы, я в приказе писала "Про встановлення зупинки  діяльності".

Відповісти