Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


03.09.21
82793 45 Друкувати

Чергова революція для ФОП на ЄП?!

Підприємці, які працюють на єдиному податку, є об’єктом постійної уваги наших законодавців. От і сьогодні йтиметься саме про зміни, які стосуються цих ФОП. Буквально днями на сайті парламенту з’явився законопроєкт № 5866. Якщо він стане законом, життя підприємців-єдиноподатників знову суттєво зміниться. Давайте подивимося, як саме!

ЄП-ліміти: надбавка за працівника

Сьогодні граничні обсяги річного доходу для кожної групи єдиноподатників прив’язані до поточної мінімальної зарплати. Тобто тієї, яку встановлено законом на 1 січня поточного року. Проєкт зберігає цю ідею. Навіть зберігає базові цифри для розрахунку річних лімітів на дохід. Тобто:

- для групи 1 – 167 мінімальних зарплат.

- для групи 2 – 834 мінімальні зарплати.

- для групи 3 – 1167 мінімальних зарплат

Але водночас проєкт пропонує одну принципову новацію – граничний обсяг доходу ФОП збільшується на 300 поточних мінімальних зарплат за кожного працівника, якого він узяв на роботу.

Як це працює на практиці? Проілюструємо на прикладі!

Приклад. Припустимо, що ФОП працює на другій групі і має 5 найманих працівників. За нині чинними правилами граничний обсяг доходу будь-якого другогрупника становить 834 мінімальні зарплати. Тобто 5 мільйонів 4 тисячі гривень у 2021 році.

За проєктом до цієї базової суми пропонується додавати ще 300 мінімальних зарплат за кожного працівника. Якби це правило працювало у 2021 році, то за одного працівника ФОП отримав би додатково 1 мільйон 800 тисяч гривень, а за 5 працівників – цілих 9 мільйонів гривень ліміту. Тобто граничний обсяг доходу такого ФОП у 2021 році за новими правилами становив би понад 14 мільйонів гривень замість 5 мільйонів (див. таблицю 1).

Як зараз

Як за проєктом № 5866

 

 

834 х 6000 грн = 5 004 000 грн

834 х 6000 грн = 5 004 000 грн

+

5 осіб х (300 х 6000 грн) = 9 000 000 грн

14 004 000 грн

Табл. 1 – Розрахунок ЄП-ліміту

Отже, ФОП другої і третьої груп, у яких є наймані працівники, хочуть суттєво збільшити ліміти. Мовляв, бери більше людей на роботу – і матимеш можливість заробляти більше, не «злітаючи» з єдиного податку. Тобто за новими правилами в кожного ФОП буде свій, індивідуальний ліміт річного доходу. І чим більше найманих працівників, тим вищим він буде.

І все було б добре, якби не одне «але». Для ФОП третьої групи вводять обмеження за кількістю найманих працівників.

Група ФОП

Як зараз

Як за проєктом № 5866

1

0

0

2

10

10

3

не обмежено

10

Табл. 2 – Кількість найманих працівників

Зараз вони можуть наймати скільки завгодно працівників. А за проєктом – максимум 10 осіб. Тобто стільки ж, скільки зараз може найняти ФОП другої групи (див. таблицю 2).

А враховуючи те, що на третій групі значно важче обходитись без бухгалтера, можна сказати, що власне для основної діяльності у ФОП на третій групі залишиться навіть менше працівників, ніж на другій. Отакі справи…

Книги обліку повертаються?

Не минуло й року відтоді, коли книги обліку для ФОПів на єдиному податку було скасовано. І от, маєш… Законодавці, схоже, вважають, що ФОП почуваються занадто вільно. І фактично пропонують скасувати облік у довільній формі, уводячи так звані типові форми обліку. Тобто, по суті, ідея та ж сама, що й з книгами обліку, хіба що в новій обгортці.

Головні потерпілі – ФОП третьої групи, які є платниками ПДВ. Для них облік доходів і витрат буде тільки за типовою формою. Добре, що хоча б записи у формі обліку дозволяють робити щомісячно, як зараз.

Щодо тих ФОПів, які не є платниками ПДВ, то їх розподіляють на три категорії. Найменше пощастить тим ФОПам, які торгують дорогими товарами і послугами. Якщо ціна за одиницю більше поточної мінімальної зарплати, облік доходів від продажу таких товарів і послуг треба вести тільки за типовою формою. Та ще й розписувати окремо кожну операцію з продажу таких товарів, а потім підбивати підсумки окремо за кожен робочий день. Тобто для цих ФОП облік стане ще жорсткішим, ніж до скасування книг обліку.

Трохи більше свободи буде у тих ФОПів, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі. Їм дозволять, як і зараз, підбивати облікові підсумки щомісячно, а не щоденно. Але вести облік доходів теж треба буде тільки за типовою формою (див. таблицю 3).

Група ФОП

Форма обліку

Періодичність записів

Група 3 (ЄП – 3 %)

типова

щомісячно

Групи

1, 2, 3

(ЄП – 5 %)

за готівку

типова

щомісячно

дорогі товари

типова

щоденно

(окремо кожна одиниця)

решта

довільна

щомісячно

Табл. 3 – Облік у ФОП на ЄП за проєктом № 5866

А кому ж тоді залишається право вести облік у довільній формі? Фактично це зможуть робити тільки ті ФОП, які НЕ є платниками ПДВ і торгують недорогими товарами та послугами, та ще й виключно за безготівковий розрахунок. Тобто формально право вести облік у довільній формі в деяких ФОПів залишається. Але на практиці ним не зможе скористатися майже ніхто.

Чи є життя без РРО?

Це чи не найбільш резонансні зміни. Отже, за проєктом тотальна фіскалізація ФОП із 1 січня 2022 року – скасовується. Без РРО зможуть працювати ФОП другої, третьої і четвертої груп, які НЕ Є платниками ПДВ. Єдина умова – ціна одиниці товару чи послуги, якими торгує ФОП, має бути менше, ніж поточна мінзарплата.

Якщо ж ціна вища, без РРО можна працювати, тільки якщо показувати виручку від продажу дорогих товарів у типовій формі обліку і здавати її до банку протягом трьох банківських днів. Ну або якщо розрахунки за дорогий товар будуть виключно безготівкові. До речі, проєкт пропонує повністю звільнити від РРО операції із розрахунками через термінали із застосуванням карток.

Тобто, у принципі, РРО зможуть не застосовувати навіть ті ФОПи, які сьогодні зобов’язані це робити. Наприклад, ті, хто торгує побутовою технікою, ліками чи медичними виробами. Згадки про них повністю прибирають із Закону про РРО.

Як бачите, одночасно із привабливою для ФОПів ідеєю – вчергове відстрочити тотальну фіскалізацію і підвищити ліміти на річний обсяг доходу – законодавець хоче суттєво закрутити ФОПам гайки в інших сферах.

Тримаємо руку на пульсі й будемо оперативно повідомляти вам, які із запропонованих змін законодавці втілять у життя.

Максим Нестеренко, податковий експерт журналу «Податки & бухоблік»

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Икс
03.09.21 11:30

Чего-то я не понял : если у меня на протяжении месяца есть 100 актов (оплата б/н) на услуги до 6000 , то я их не указываю, а если есть услуга стоимостью 200 000 - то я ее одну буду записывать в книгу за этот день? тогда итог чего указывать? Маразм крепчает...

Відповісти
  • Постійний читач
04.09.21 16:52

Икс,
Записуєте в книгу все, а 200 тис проводите ще окремо і здаєте протягом 3 днів б банк.
Наче все зрозуміло

Відповісти
  • Светлана
03.09.21 11:36

сколько можно ставить в ВАЖНОЕ законопроекты? Задолбали новостями о каких-то будущих( а будут ли?) проблемах и семинарами(СРОЧНО ВАЖНО ШТРАФ) по этим проектам.

Відповісти
  • Милана
03.09.21 11:44

Светлана, надо знать, что нам готовят. Потом поздно будет пить боржоми 

Відповісти
  • Евгений Грищенко
03.09.21 14:23

Милана,
Этот проект пройдет комитет Гетманцева?
Вероятность, на мой взгляд, крайне низкая. Даже несмотря на то, что один из инициаторов - председатель подкомитета Гетманцевского комитета (о, как).

Відповісти
  • Максим Нестеренко
03.09.21 11:45

Якщо у Вас за місяць 100 актів наданих послуг і ціна кожної послуги менше мінзарплати, за всіма ними оплата безготівкою і більше нічого, тоді Ви ведете облік у довільній формі (як зараз) і можете просто робити один запис за усі гроші, що зайшли Вам за ці 100 актів за місяць.
Якщо за день дві послуги, і одна коштує 15000, а інша 10000, то Ви:
1) ведете облік за типовою формою;
2) робите за цей день два записи (окремо на 15000, окремо на 10000), а потім підсумковий запис за день на 25000. Незалежно від форми оплати.
Якщо є одночасно і дешеві, і дорогі послуги, то дорогі розписуємо по кожній операції, і по кожному дню, а дешеві можна одним загальним записом на місяць. Тобто якщо за місяць є 100 актів по 500 грн, і три акти на 15000 і 10000 грн і 9000, то 100 актів можна вказати одним записом на 50000 грн у кінці місяця, а три акти на 15000, 10000 і 9000 грн - розписуємо окремо. При цьому формально я можу облік дешевих актів вести довільно (якщо в мене тільки безготівковий розрахунок), а дорогих - за типовою формою. Але ясно, що на практиці ніхто не буде вести два паралельних обліки. Тобто в кінці місяця буде у типовій формі: а) підсумковий запис за 100 дешевих актів на 50000; 2) підсумковий запис за 3 дорогих акти на 34000; 3) загальний підсумок на 84000 грн

Відповісти
  • Бух
05.09.21 07:00

Максим Нестеренко, дякую. А якщо продаю товар за 20 тис сьогодні, а платять безготівково на р/р по 4 тис. 2 група. То це як? Кошти за день по цій операції менше мін.з/п, але товар - дорогий. Про таке вони не подумали? Що, розстрочки платежу бути не може? Чи вони в типову форму навчають такого, що це перетвориться в повноцінний складський облік? Задовбали!!!!

Відповісти
  • Максим Нестеренко
06.09.21 11:47

Бух, якщо 20000 грн - це ціна однієї одиниці товару (наприклад, кондиціонер чи пральна машина), а платять частинами - тоді так: "У разі продажу товарів (надання послуг), вартість одиниці яких дорівнює або перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, облік доходів від продажу таких товарів (наданих послуг) здійснюється за типовою формою за підсумками робочого дня з відображенням кожної операції з продажу таких товарів (наданих послуг) протягом відповідного робочого дня."
Тобто якщо буде кондиціонер вартістю 20000 і за нього 5 платежів по 4 тисячі - кожен платіж формально треба показувати окремо і в той день, коли він надійшов. Якщо це 200 книжок по 100 грн - тоді можна гамузом 20000 на кінець місяця

Відповісти
  • Просто
03.09.21 12:14

Максим Нестеренко,
Спасибо. 
Фактически усложнили и вернули старое.

Відповісти
  • Вячеслав
03.09.21 12:05

Редакция, у вас ошибка! "Трохи більше свободи буде у тих ФОПів, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі." Надо безготивковий

Відповісти
  • Максим Нестеренко
03.09.21 12:15

Вячеслав, немає ніякої помилки. Ви неуважно читали статтю. ФОП, які здійснюють розрахунки в готівковій формі мають більше свободи в обліку, ніж ФОП, які торгують дорогими товарами (з розрахунком у будь-якій формі). Якщо в мене дорогий товар - підсумки підбиваю в типовій формі щоденно, а якщо товари дешеві, але торгую за готівку - підсумки підбиваю теж в типовій формі, але щомісячно.

Відповісти
  • Грустьтоскапечаль
03.09.21 12:06

Предложения очень даже неплохие. Но разве у нас могут что-то хорошее принять, облегчить жизнь бизнесу, дать ему толчок к развитию... да ни в жизни

Відповісти
  • Вячеслав
03.09.21 12:08

Эту "типовую" форму необходимо будет регистрировать в налоговой (прошивать, нумеровать, печати, регистрация)?

Відповісти
  • Максим Нестеренко
03.09.21 12:20

Вячеслав,поки що достеменно невідомо. Скажу лишень, що проєктом передбачено ведення обліку як в паперовій, так і в електронній формі. І фішка - облік можна буде вести прямо через електронний кабінет. За задумом при обранні цієї форми обліку у ФОП дані мають автоматично підтягатися в декларацію. Але це поки що сира ідея. Якщо проєкт приймуть як закон, тоді буде підзаконна нормативка і з неї стане зрозуміло, якою буде типова форма.

Відповісти
  • Еленаник
03.09.21 13:43

Максим Нестеренко, автоматично підтягатись? "свєжо прєданіе, да вєрітся с трудом". З березня місяця чекаємо, коли ж в ЕК відновлять підтягування ПН з ЄРПН в дод1 та автоматичне заповнення декларації з ПДВ.

Відповісти
  • Ирис
03.09.21 12:46

"проєкт пропонує повністю звільнити від РРО операції із розрахунками через термінали із застосуванням карток" Самая здравая мысль во всем проекте...

Відповісти
  • Елена
03.09.21 15:04

Ирис,  фраза "проєкт пропонує повністю звільнити від РРО операції із розрахунками через термінали із застосуванням карток" очень смущает, а как быть с оплатой через интернет-банкинг? сказали "а", но не сказали "б", впрочем как всегда....

Відповісти
  • чуча
05.09.21 18:39

Елена, Ну интернет эквайринг берет 4 % комиссии, а просто эквайринг только 2 %, как бы логично их в одну кучу для целей налогообложения и норм наличного обращения. Просто проект а точнее его обзор, это все мура.

Відповісти
  • Буржуй
03.09.21 13:01

Если у меня уже стоит РРО к чему эта вся ежедневная типовая отчетнось свыше 6 тис. И сдача в банк налички? Все и так видно!!!

Відповісти
  • Максим Нестеренко
03.09.21 13:21

Буржуй, за проєктом якщо ФОП (гр. 1, гр. 2 або гр. 3 без ПДВ) робить щоденні записив типовій формі за операціями з продажу дорогих товарами, здає готівку в банк і видає розрахунковий документ - можна буде не застосовувати РРО/ПРРО

Відповісти
  • Буржуй
03.09.21 14:30

Максим Нестеренко, у меня ТСБТ Вы хотите сказать мне разрешат не использовать РРО и не иметь документы на товар?! Гарантирую не разрешат!

Відповісти
  • Максим
03.09.21 14:41

Буржуй, якщо Ви - НЕ платник ПДВ, саме так. За проєктом п. 296.10 ПКУ виглядає так:

"296.10. Реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:


а) першої групи;


б) другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, які не є платниками податку на додану вартість, у разі:


продажу товарів (надання послуг), вартість одиниці яких не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;


продажу товарів (надання послуг), вартість одиниці яких дорівнює або перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за умови здійснення розрахунків за такі товари (послуги) за допомогою платіжних пристроїв (терміналів) або надання особі, яка отримує товар (послугу) розрахункового документу з обов’язковим відображенням доходів від продажу таких товарів (наданих послуг) за підсумками робочого дня у типовій формі, за якою здійснюється облік доходів платника єдиного податку, та здачі протягом трьох банківських днів готівкової виручки (готівки) від продажу таких товарів (наданих послуг) до банків (операторів поштового зв'язку, національних операторів та небанківських установ) для зарахування (переказу) на банківські рахунки платника єдиного податку";

Щодо наявності документів на товар (п. 12 ст. 3 Закону про РРО), то там теж за проєктом "в абзаці третьому пункту 12 статті 3 слова "(крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння)" виключити;

Відповісти
  • Буржуй
03.09.21 15:00

Максим, Гетьманцев и Любченко не пойдут на это. Если закон примут в этой редакции им надо будет пойти и застрелиться!

Відповісти
  • Елена
03.09.21 16:38

Буржуй, так все только ЗА!!!

Відповісти
  • Аня
03.09.21 13:19

Проклятье шлю тебе, моя работа!

Відповісти
  • чуча
05.09.21 18:41

Аня, это круто

Відповісти
  • Ольга
03.09.21 13:21

"Але водночас проєкт пропонує одну принципову новацію – граничний обсяг доходу ФОП збільшується на 300 поточних мінімальних зарплат за кожного працівника, якого він узяв на роботу."     А если количество работников постоянно меняется, одни увольняются, другие приходят. Как они предлагают  рассчитывать сумму разрешенного лимита?

Відповісти
  • Бух
05.09.21 07:05

Ольга, у меня такое чувство, что те, кто ваяли проект - далеки от реалий жизни. Скорее он сделан под конкретный ритейл с его схемой работы. То есть это не для всех, это для одного. Все остальные просто вынуждены будут подстраиваться. 

Відповісти
  • Максим Нестеренко
03.09.21 13:59

Ольга, цікаве запитання. У проєкті відповіді нема. Логіка підказує, що будуть рахувати по мінімальній кількості протягом року. Але за досвідом підняття лімітів у минулому році, можемо припустити, що запропонують рахувати середньозважено - спочатку скільки днів протягом року у ФОПа було 5 працівників, потім скільки днів 3 працівники, а потім річний ліміт визначати як суму цих шматків. Але тут тільки практика дасть відповідь

Відповісти
  • Ирина
03.09.21 13:54

есть, видимо, план по законопроектам
Выполнить и перевыполнить, а потом премия !!!! по новым порядкам 100

Відповісти
  • Елена
03.09.21 14:10

Ну, кто внимательно читал ранние законы и статьи, то там было уже "покращення" - вначале РРО, потом первичку ФОпам, фин.мон для транзакций, проектами вносили учет товара (пока еще висит вопрос) у ФОПов, недавно писали что УМЕНЬШАТ штраф ФОПам, если у них будет первичка (подчеркиваю - уменьшат до минимума, а не не будет), в общем одни "покращення"....

Відповісти
  • Облікове Діло
03.09.21 14:52

Тищенко? Ну-ну).

Відповісти
  • Ирис
03.09.21 14:54

А вообще уже страшно от их проектов 

Відповісти
  • наталка
03.09.21 15:11

Який термінал в магазині чи може бути термінал в банку ?

Відповісти
  • наталка
03.09.21 15:25

Якщо товар і дешевий і дорогий , то облік у типовй формі і розрахунок щоб без рро тільки безготівковий так ?

Відповісти
  • Максим
03.09.21 16:07

наталка, Формально по типовій формі треба вести тільки облік дорогих товарів. Якщо дешеві товари продаються тільки за безготівку, тоді облік продажу дешевих товарів можна вести і довільно. Але тут виникає питання доцільності - окремо вести довільний облік для дешевих товарів і типовий для дорогих. 
РРО можна не застосовувати, якщо Ви:
1) неплатник ПДВ
2)
а) або торгуєте тільки дешевими товарами
б) або торгуєте дорогими товарами тільки за безготівку
в) або торгуєте дорогими товарами за готівку, записуєте кожен продаж окремим рядком в типову форму обліку, здаєте виручку в банк протягом 3-х банківських днів і видаєте кожному покупцю розрахунковий документ

Відповісти
  • Марина
03.09.21 16:44

Я щодо працівників не зрозуміла? Пропонується обмеження в 10 осіб тільки для ФОП 3 групи чи і для ЮО 3 групи?

Відповісти
  • Максим Нестеренко
06.09.21 10:43

Марина, ""3) третя група - фізичні особи - підприємці та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми незалежно від обраного виду діяльності за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;"

Тобто формально обмеження у 10 працівників стосується і юросіб також. Але як на мене, це просто незграбне формулювання. В минулому, коли обмежували кількість працівників ЮРЄПа завжди брали середньооблікову кількість. А одночасно у трудових відносинах - це формулювання, характерне для ФОП

Відповісти
  • Максим Нестеренко
03.09.21 19:00

Марина,норма звучить так:  "

Відповісти
  • Елена
06.09.21 09:53

Непоняла. Товар дешевый, книга стоит 50 грн. Школа закупила 200 таких книг. Сумма чека 10000 грн. Какой учет в этом случае?

Відповісти
  • Максим Нестеренко
06.09.21 10:40

Елена, записи в будь-якому випадку помісячно, бо ціна однієї книги 50 грн. Якщо розрахунок за готівку - облік за типовою формою, якщо тільки за безготівку - для неплатників ПДВ довільна форма як зараз, для платників ПДВ - теж типова

Відповісти
  • Елена
09.09.21 09:12

Максим Нестеренко, спасибо.

Відповісти
  • Елена
06.09.21 10:15

Як можна ЗМУСИТИ ФОПа здавати виручку в банк? Чтоби что? Це його особисті гроші, правило юр. осіб тут не працює. Здав виручку в банк, потім перевів знову на карту з %  і зняв в банкоматі готівку за мінусом 1%. Оце так покращення.

Відповісти
  • Николай
06.09.21 10:27

Та введите в конце концов эти РРО и перестаньте выносить мозг "тут пишем, а тут не пишем".

Відповісти
  • Ирина
06.09.21 12:55

Спрощена система повинна бути спрощеной!!! якщо потрібно піднімати економіку, то для малого бізнеса повинно бути максимально прості умови роботи! Ніяких РРО!!! Вести книжку і все! і платить єдиний податок!!! Нехай мурижать монополістів!!!

Відповісти