Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


12.10.21
3769 0 Друкувати

Якщо контрагент відшкодовує суму «втраченого» податкового кредиту

Ситуація. У продавця заблокували податкову накладну (ПН). Він готовий відшкодувати нам суму податкового кредиту (ПК). Чи може він поповнити на цю суму наш ПДВ-рахунок, щоб оплату не визнали покупкою товарів / послуг?

Застерігаємо вас від того, щоб ваш ПДВ-рахунок поповнювався з рахунку контрагента. Адже поповнення ПДВ-рахунку з чужого рахунку не супроводжується збільшенням вашого регліміта (на відміну від поповнення з власного поточного рахунку). А значить, «вивести» потім з ПДВ-рахунку перераховані туди контрагентом гроші буде проблематично.

Більш того, навіть при перерахуванні грошей на ПДВ-рахунок це само по собі не рятує від нарахування податкових зобов'язань (ПЗ) з ПДВ. Так, формально, виходячи і п. 187.1 ПКУ ПЗ виникають, якщо гроші надходять на банківський рахунок платника ПДВ. А ПДВ-рахунок таким не є. Але податківці в листі від 26.02.2021 № 722 / ІПК / 99-00-18-03-03-06 на питання, чи потрібно нараховувати ПЗ, якщо контрагент перерахував гроші на ПДВ-рахунок, відповідали, що: «платник податку при отриманні коштів від іншої особи, з якою у такого платника є договірні відносини на предмет поставки товарів / послуг, зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ і скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією».

Тому однозначно слід уникати такого варіанту зарахування грошових коштів.

Як тоді бути? Нехай контрагент перерахує відповідну суму на ваш поточний рахунок (не плутати з ПДВ-рахунком) як відшкодування збитків. Адже по суті «відшкодування ПК» є не чимось іншим, як договірною санкцією - відшкодуванням збитків у вигляді втраченого ПК. До того ж згідно з п. 188.1 ПКУ суми відшкодування збитків / отримані штрафи не включаються до бази ПДВ, т. б. не обкладаються ПДВ.

Правда, попередимо: щоб не мати потім суперечок з податківцями, при перерахуванні платежу контрагенту краще не використовувати формулювання «компенсація ...». Оскільки будь-які компенсації в рамках договору податківці підводять під обкладення ПДВ. У платіжці в такому випадку контрагент повинен вказати - «відшкодування збитків ...».

Взагалі краще в цьому випадку, щоб ви спочатку направили претензію своєму контрагенту - на відшкодування вам збитків у вигляді неодержаного ПК. А потім у відповідь на цю претензію контрагент перерахує вам оплату.

В обліку отриману суму відшкодування збитків відображаємо проводкою: Дт 374 - Кт 715 (в періоді визнання боржником суми збитків до відшкодування). При отриманні грошей робиться запис: Дт 311 - Кт 374.

А що з «завислою» сумою ПДВ по Дт 644/1? Вона так і залишиться «висіти», поки не закінчиться право відображення щодо неї ПК (в загальному випадку - 1095 днів з дати складання ПН). Після закінчення цього терміну суму ПК спишіть на витрати (Дт 949 - Кт 644/1) (стаття «Якщо контрагент відшкодовує суму «втраченого» податкового кредиту»).

З 1 жовтня 2021 року набув чинності Закон, який передбачає, серед іншого, нові вимоги до оформлення товарно-транспортних накладних. Вже з цієї дати ТТН повинна містити нові обов'язкові реквізити, а саме його параметри з зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, в тому числі з вантажем і маси брутто (стаття «З 1 жовтня ТТН повинна містити дані про параметри автомобіля»).

Профільний комітет ВРУ активно просуває законопроект № 5600 (чергова «податкова реформа»). З проектом, який був прийнятий в першому читанні, ми вас вже знайомили. Тепер на сайті ВРУ з'явився текст до другого читання. Причому це друге читання має відбутися вже в найближчій перспективі. Що ризикуємо отримати в результаті? (Стаття «Законопроект № 5600: що підготували до другого читання»).

Залишилися питання по 41 номеру журналу «Бухгалтер 911»? Пишіть їх в коментарях!

Сергій Томашпольский, головний редактор журнала "Бухгалтер 911".

Рубрика:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам