Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


28.08.13
2421 20 Друкувати

Как правильно выписать расчет корректировки к налоговой накладной и нужно ли выписывать новую налоговую накладную, если по желанию покупателя вместо части предоплаченного ранее товара ему отпущен другой товар?

   Платник ПДВ отримав від покупця передоплату за товари. На суму передоплати було виписано податкову накладну з номенклатурою постачання згідно з виписаним рахунком-фактурою. Коли в наступному місяці покупець фактично приїхав за товаром, то за його бажанням йому було частково відвантажено інший товар замість планованого раніше, але в межах суми передоплати.
   Як правильно виписати розрахунок коригування до податкової накладної та чи потрібно на інший товар виписувати нову податкову накладну з урахуванням роз’яснень ДПСУ?

   
   Подібні випадки врегульовані положеннями ст. 192 ПКУ та п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 01.11.2011 р. № 1379 (далі – Порядок № 1379).
   
   Відповідно до зазначених положень, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, суми податкових зобов'язань з ПДВ постачальника та податкового кредиту з ПДВ отримувача підлягають відповідному коригуванню.
   
   У разі здійснення такого коригування постачальник товарів/послуг виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.
   
   Крім того, варто нагадати один із основоположних принципів нарахування ПДВ. Згідно з п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ у постачальника товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
   
   • або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
   
   • або дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
   
   Тобто за отриманою передоплатою будь-які подальші зміни в номенклатурі постачання товарів між первісно запланованим переліком товарів та фактично відвантаженим не змінюють дату першої події, якою є дата отримання передоплати постачальником.
   
   В наведеному у запитанні випадку фактично відбувається домовленість між контрагентами щодо часткової зміни запланованого переліку постачання товарів та зарахування здійсненої суми передоплати в рахунок постачання товарів згідно з переліком, остаточно узгодженим на дату постачання.
   
   За бажанням таку домовленість можна додатково закріпити у видатковій накладній, зазначивши «за передоплатою від ____».
   
   Отже, оскільки дата першої події (отримання передоплати) не змінюється, то й виписати слід лише розрахунок коригування до податкової накладної.
   
   Наведемо умовний приклад заповнення табличної частини розрахунку коригування до податкової накладної у даній ситуації.
   

Дата коригування 

Причина коригування 

Номенклатура товарів/послуг, вартість чи кількість яких коригується 

Код товару згідно з УКТ ЗЕД 

Одиниця виміру 

Коригування кількості 

Коригування вартості 

Підлягають коригуванню обсяги без урахування ПДВ, що  

оподатковуються за основною ставкою
(-) (+) 

оподатковуються за нульовою ставкою
(-) (+) 

звільнені від ПДВ
(-) (+) 

зміна кількості, об'єму, обсягу
(-) (+) 

ціна постачання товарів/ послуг 

зміна ціни
(-) (+) 

кількість постачання товарів/ послуг 

1 

2 

3 

4 

5 

6 

7 

8 

9 

10 

11 

12 

21.08.2013 

зміна суми компенсації 

товар 1 

  

шт. 

-5 

20 

  

  

-100 

  

  

21.08.2013 

зміна суми компенсації 

товар 2 

  

шт. 

10 

10 

  

  

100 

  

  

Усього 

  

  

Сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту 

Х 

Х 

   
   У графі 2 «Причина коригування» можна навести або загальну причину «зміна суми компенсації», або вказати більш конкретно – «зміна номенклатури постачання».
   
   У разі постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, заповнюється також код товару згідно з УКТ ЗЕД (графа 4 розрахунку коригування до податкової накладної).
   
   Окремо зазначимо, що в роз’ясненні з «Єдиної бази податкових знань» щодо питання про зміну номенклатури постачання зроблено такий висновок:
   
   «… оскільки у разі зміни номенклатури постачання товарів фактично відбувається повернення одних товарів та отримання інших, то продавець в обов'язковому порядку повинен виписати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, до якої згідно з договором вносяться зміни на товари, кількість (вартість) яких зменшується та виписати іншу податкову накладну на товари, які постачаються на їх заміну».
   
   На нашу думку, наведену позицію податкового органу слід застосовувати лише у випадках фактичного повернення товарів, які ще не оплачені. Інакше відбудеться виписування податкової накладної не за першою подією, що суперечить вимогам п. 201.4 ПКУ та п. 3 Порядку № 1379, відповідно до яких податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.
   
   Таким чином, у наведеному в запитанні випадку дата першої події (дата отримання передоплати) не змінюється. В такому разі виписується лише розрахунок коригування до податкової накладної, як наведено у прикладі.
   
   Олег Коваль
   Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
   
   Дата підготовки 21.08.2013

За матеріалами ЛИГА:ЗАКОН
Рубрика:
Теги:
Коментарі
  • Вал
29.08.13 08:23

спс

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • **
29.08.13 09:10

Логично!

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Лана
29.08.13 09:13

спасибо

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Людмила П.
29.08.13 10:29

Олег Коваль! Вы молодец!!!

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Бухка
29.08.13 10:39

А по поводу импортного товара, если меняеться наменование или код УКТ ЗЕД, то обязательно корекктировку на весь товар с минусом и новую НН датой растоможки. Так разьясняет ЕБН

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Бухка
29.08.13 10:39

ЕБПЗ

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Люля
29.08.13 10:41

Шкода, що податкова не розділяє цієї логічної позиції.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Бу
29.08.13 14:14

Люля 29.08.2013 11:41:10 Шкода, що податкова не розділяє цієї логічної позиції. В чем логичность то? Для меня, например, нонсенс наличие нулевой РК и ее дальнейшее внесение в Реестр НН...

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • 1
29.08.13 14:46

А если фактически был возвращен товар, то можно на сумму возврата уменьшить задолженность? Или все равно необходимо выписывать НН по предоплате?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Ксюша
29.08.13 15:13

Нулевую корректировку нельзя зарегистрировать в едином реестре.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Бу
29.08.13 15:47

Ксюша 29.08.2013 16:13:44 Нулевую корректировку нельзя зарегистрировать в едином реестре. И как быть, если товар с КВЕДами ?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Ирина
29.08.13 16:43

КСЮША, не говорите то, что не делали!!!! А если говорите, то добавляйте "ВОЗМОЖНО не примут к регистрации", т.к. по Вашему ответу виден тот факт, что Вы никогда этого не делали )))))) Из практики отвечаю всем: ЕЩЕ КАК МОЖНО И ДАЖЕ НУЖНО регистрировать такие НН в ЕРНН (все принимается и регистрируется ЕРНН). Регистрировала не одну такую нулевую корректировку. А вот на счет причины корректировки указанной в графе 2 могу не согласиться с автором. Считаю, что согласно норм НКУ - это ничто иное, как "изменение количества". Товар "А" указанный в ранее выписанной НН со знаком минус, т.к. по факту отгужено ноль товара "А", а товар "Б" со знаком плюс, т.к. его кол-ва и не было в ранее выписанной НН, т.е. одно ко-во товара убирается, а другое добавляется. А такой причины, как "изменение номенклатуры" извините, но я не знаю...

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • МН
29.08.13 16:46

нулевая коректировка - регистрируется в едином реестре

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Лина
30.08.13 06:39

Ксюша можно, все регистрируется. Только налоговики требуют выписывать и корректировку и налоговую. Уже консультировались по этому вопросу

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • werter
30.08.13 06:54

Все это хорошо. Но 1С уже не позволяет такую корректировку сделать практически.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Леля
30.08.13 08:10

Большое спасибо! у нас сплошь и рядом такая ситуація, торгуем запчастями к с/х технике, да еще с кодами уктзед. Налоговики отвечали, не вдаваясь в подробности, как у них в ЕБЗ написано.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • ГБ
30.08.13 09:15

нулевая корректировка регистрируется, 1с ВСЕ ПОЗВОЛЯЕТ!

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Лілу
30.08.13 12:03

Браво, Ірино! Дивлюсь у колонку 2 і дивуюсь. чому всі погоджуються та хвалять. А то я вже думала. що щось зі мною не так...

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Юлия
30.08.13 13:51

В вопросе про ЕРПН ничего не говорится , так в чем проблема??? Если она не зарегестрирована, ну захотели поменять название номенклатуры - вперед в 1с в счете, в Налоговой Накладной меняете и всё! зачем корректировка!

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Ирина
01.09.13 09:02

Дякую, Лілу :))) НЕ дивуйтесь - це Україна, а з Вами, все так.... Удачі Вам.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
Коментування новини вимкнено
У фокусі фото автора
Томашпольский Сергій ФОП і готівка: оприбуткування, ліміти, РРО і фінмоніторинг... ...
28575 40
Календар бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Додаток
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд