Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


09.04.21
4181 10

ПЕРЕВІРКИ ДПС vs БУХГАЛТЕР або як останньому не стати «крайнім»?!

 

«ОДИН В ПОЛІ НЕ ВОЇН»

Перевірка – це не тільки податкова та/або бухгалтерська складові. Тому робота в даному контексті повинна бути командною, а кожен займатись своєю справою. Принаймні, нагадувати про це власнику бухгалтер повинен постійно.

 

ОБЕРЕЖНИЙ НЕДОПУСК

Очевидно, що, з одного боку, найкраща перевірка (і для бухгалтера в т.ч.) - це перевірка, якої нема. Але, з іншого, сьогодні потрібно думати не тільки про підстави для недопуску (як правило, вони є завжди або майже завжди + по-хорошому, це головний біль юриста), а й про наслідки від недопуску (до речі, сьогодні це вже не тільки можливі адмінарешти активів, але і «ризиковість» з подальшими блокуваннями НН / РК, а значить додатковий обсяг роботи за ту ж зарплату). Тому рішення в цьому випадку має бути максимально виваженим і однозначно управлінським.

 

ПРАВИЛЬНО ПРАЦЮЙТЕ З ДОКУМЕНТАМИ (7 аксіом):

- копії документів не надаємо за жодних умов – про це чітко сказано у п.85.4. ст.85 ПКУ

- перевірка повинна проводитись на підставі оригіналів, наданих під розписку – п.85.3. ст.85 ПКУ вам у поміч

- видаємо первинку дозовано – ПКУ не зобов’язує надавати весь масив доків у перший день перевірки або відразу після отримання запиту;

- вводимо «паперовий» формат комунікації з перевіряючими – усі глобальні питання, зауваження, заперечення, побажання просіть викласти у письмовому форматі … відповідайте на них також письмово (це і доказова база для оскарження, і додатковий час).

- не залишаємо перевіряючих наодинці з документами – думаю, пояснювати непотрібно

- табу на фото/відео фіксацію, ксерокопіювання та винос доків за територію – аналогічно

- пам’ятаємо про «правило 10 робочих днів» - в умілих ̶р̶у̶к̶а̶х̶ головах цей інструмент може принести чимало користі (деталізація у п.44.6. ст.44 та п.86.7. ст.86 ПКУ)

 

«ВСЕ СКАЗАНЕ ВАМИ МОЖЕ БУТИВИКОРИСТАНО ПРОТИ ВАС» - фраза з американського кіно, але дуже підходить до українських реалій ... особливо, якщо все це викласти письмово! Тому, якщо не впевнені в користі своїх пояснень, то краще прикинутися німим (про це чітко сказано у ст.63 Конституції і в якійсь мірі в п.п. 20.1.14, п. 85.4. ПКУ)

 

«ПОСПІШИШ – ПОДАТКІВЦІВ НАСМІШИШ»

Тому, по-перше, не поспішайте виконувати забаганки податківців НЕГАЙНО (закон цього не вимагає, а час, як правило, грає на вас); по-друге, не поспішайте виконувати ВСІ забаганки податківців (наприклад, в частині надання пояснень або ж проведення інвентаризації в присутності податківців).

І останнє, найголовніше - ДУМАЮЧИ ПРО РОБОТУ, НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПРО СЕБЕ!!!

 

 

 

Комментарии
  • Ігор
09.04.21 12:29

Хотілось би більш докладно:
1. Про табу на фото/відео фіксацію: чим аргументувати, як поводитись забороняючи, ...;
2. Питання командної гри дуже актуально. Навіть фіскали часто кажуть, що почуваються ніяково, коли прямо при них наляканий директор починає кричати на бухгалтерів: "за що він зарплату сплачує?" та подібне. Поради юриста, можливо психолога, були б дуже доречні.

Ответить
  • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
09.04.21 14:06

Ігор, 1. "Про табу на фото/відео фіксацію" - по-перше, ПКУ дозволяє використовувати фотозйомку та відеозапис тільки під час виконання повноважень податковим керуючим (п.п.20.1.17. ст.20) - про перевірки нічого не говориться; по-друге, положення ЗУ №877 на правовідносини податкового контролю вже не розповсюджуються!
2. "Питання командної гри дуже актуально" - повністю погоджуюсь з Вами! Тому, якщо буде необхідна підтримка, в т.ч. психологічна, можете відразу дзвонити 0979165519

Ответить
  • Ігор
09.04.21 14:32

Податковий адвокат Андрій Тамошюнас, дякую. Дійсно, в ПКУ, крім п.20.1.17 немає права фіскальні здійснювати відеофіксацію. Дійсно, цім правом доцільно користуватись. Хоч фіскальня намагається трактувати по своєму (https://buhgalter911.com/uk/news/news-1039128.html) - правда, це стаття за 2018 рік.

Ответить
  • Ігор
09.04.21 14:34

Перевірив посилання на це у ЗІР - вже цього немає.

Ответить
  • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
09.04.21 17:01

Ігор, так, відповідну норму скоригували у ЗУ 877 ще у 2020 році

Ответить
  • Ния
14.04.21 09:58

"- копії документів не надаємо за жодних умов – про це чітко сказано у п.85.4. ст.85 ПКУ" -???
 85.4. При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати закінчення перевірки." 

Ответить
  • Алиса
22.04.21 12:05

Ния, ну если вы сразу согласны с " що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства", то конечно можете давать. Но в статье рекомендации для отстаивания интересов предприятия, а не налоговиков

Ответить
  • Податковий адвокат Тамошюнас Андрей
27.04.21 23:08

Алиса, Вы абсолютно верно поймали суть!

Ответить
  • Светлана
20.04.21 08:36

Спасибо, хороша статья. 

Ответить
  • Податковий адвокат Тамошюнас Андрей
27.04.21 23:07

Светлана, благодарю за оценку!

Ответить
фото автора В фокусе
Ушакова Лилия Объединенный отчет: правильная нумерация...
83165 195
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям