Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


12.01.22
642 0

З моменту складання і до моменту реєстрації перестав бути платником ПДВ: позиція податкової та судів

Євген Власов Податковий адвокат

Відразу хотів би застерегти, що цілком ймовірно: технічно подати на реєстрацію податкову накладну вже неплатник ПДВ не зможе, зважаючи на те, що особистий кабінет платника податків постійно оновлюється, а рахунок в СЕА ПДВ може бути на той момент закритим (див. п. 7 Постанови КМУ від 16.10.2014 за № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість»), крім того слід зважати й на підстави для анулювання (самостійне/за рішенням податкової).

Анулювання реєстрації платником ПДВ позбавляє права платника на віднесення сум податку до податкового кредиту та складання податкових накладних (про втрату права на реєстрацію не йдеться). Подібне передбачено в п. 184.5 Податкового кодексу України (ПКУ): з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних.

 

І. Позиція податкової (цілком прогнозована): не можна

Відповідно до бази податкових знань (ЗІР, категорія 101.16) на запитання:

Чи має право особа, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, зареєструвати складені податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН, якщо термін їх реєстрації ще не минув?

Була надана відповідь:

Особа, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, не має права зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, незалежно від того, що з дати складання податкових накладних та/або розрахунків коригування ще не минув термін їх реєстрації.

 

ІІ. Щодо позиції судів:

Слід звернути увагу на те, що є лише поодинокі спори, де досліджувалися подібні проблеми, до того ж доволі давно.

2.1. Позитивні для платника  податків судові рішення:

А) Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2020 у справі за № 500/1551/19 (внаслідок того, що спір є незначним, касаційний суд відмовив у відкритті провадження по справі) (обставини стосувалися червня 2019 року).

«… норми ПК України, вказуючи на обов`язок продавця-платника ПДВ скласти та зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, не містять регламентації питання щодо реєстрації податкової накладної, складеної платником ПДВ, який на час реєстрації в ЄРПН втратив такий статус. Разом з тим, норми ПК України не містять підстави для неприйняття податкової накладної, яка складена платником ПДВ, який на момент її реєстрації в ЄРПН втратив такий статус.

Разом з тим, виходячи з системного аналізу наведених норм, колегія суддів приходить до висновку про те, що якщо у платника ПДВ перша подія (відвантаження товарів) відбулася до анулювання його реєстрації платником ПДВ, то податкове зобов`язання з ПДВ за такою операцією підлягає нарахуванню в установленому порядку».

 

У цій справі, колегія суду досліджуючи положення п. п. 12, 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ від 29.12.2010 за № 1246, звернула увагу на те, що серед критерії для відмови в реєстрації немає такої підстави, як відсутність статусу платника ПВД саме на момент подачі для реєстрації відповідної накладної.

Хоча в цьому пункті є формулювання, що податкова перевіряє реєстрацію особи, що надіслала на реєстрацію  податкову та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування, проте суд погодився з платником податків. 

Важливим у цій справі було й те, що рахунок СЕА ПДВ на момент подачі для реєстрації не був закритий, а коштів на ньому вистачало для реєстрації відповідної накладної.

 

Б) Постанова ВС від 26.10.2018 у справі за № 826/20463/15 (обставини справи стосувалися подій 2015 року):

«Згідно з квитанцією № 1 від 22.07.2015 року, документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України, однак не прийнято відповідачем, у зв'язку із встановленою помилкою: «Помилка-порушення вимог п. 201.8 та 201.10 ст. 201 ПКУ, а саме: продавець не був платником ПДВ 22.07.2015 року. Дата анулювання свідоцтва ПДВ: 21.07.2015р.».

Задовольняючи адміністративний позов суди виходили з того, що відмова податкового органу в прийнятті податкової накладної з визначених відповідачем в квитанції підстав не передбачена діючим законодавством. Колегія суддів суду касаційної інстанції, погоджується з таким висновком судів попередніх …

… підставою для відмови відповідачем у прийнятті податкової накладної стало те, що позивач з 22.07.2015 року не був платником ПДВ, внаслідок анулювання його свідоцтва ПДВ 21.07.2015 року, проте Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних № 1246 не передбачає таку підставу для відмови у прийнятті податкової накладної, а податкова накладна оформлена відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України.

До того ж суд звертає увагу, що у відповідності до п. 201.8 ст. 201 ПКУ право на нарахування ПДВ та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники ПДВ, а станом на дату складання податкової накладної позивач був платником ПДВ».

 

2.2. Негативні для платника  податків судові рішення:

А) Постанова ВС від 12.11.2019 у справі за № 826/670/16 (правда, обставини стосувалися 2015 року).

«… суд касаційної інстанції вважає, що платник податку на додану вартість, який склав податкові накладні, зобов`язаний регулювати свою поведінку у питаннях ініціювання реєстрації таких податкових накладних з урахуванням усіх вимог податкового законодавства, які дають йому право на таку реєстрацію.

Відповідно до підпункту 39 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для податкових накладних, дата складення яких припадає на період з 1 липня по 30 вересня 2015 року включно, не застосовуються граничні строки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлені пунктом 201.10 статті 201 цього Кодексу, та встановлюються такі строки реєстрації: податкові накладні, складені з 16 по останній день (включно) місяця у період, зазначений в абзаці першому цього пункту, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому вони були складені.

Таким чином, 15.10.2015 є граничним терміном реєстрації податкових накладних, складених з 16.09.2015 по 30.09.2015, в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У розглядуваній ситуації позивач, виписуючи спірні податкові накладні у період з 16.09.2015 по 30.09.2015, був обізнаний у припиненні свого статусу платником податку на додану вартість з 01.10.2015, а тому при вирішені питання щодо їх реєстрації повинен був враховувати не тільки встановлені Податковим кодексом України граничні терміни, а й цю обставину.

За таких обставин у сукупності, суд касаційної інстанції вважає, що Товариство  було позбавлене права зареєструвати податкові накладні 01.10.2015, не перебуваючи платником податку на додану вартість.

Таким чином, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позову є помилковим та не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права».

Б) Львівським окружним адміністративним судом було прийнято рішення про відмову в скасуванні рішення про анулювання статусу платника ПДВ та реєстрацію податкової накладної після втрати статусу платника ПДВ (Рішення від 10.02.2020 у справі за № 1.380.2019.004904). Рішення в апеляційному та касаційному порядку не переглядалося.

Комментарии
фото автора В фокусе
Виталина Мирошниченко Отчет по ЕСВ ФЛП за 2021 год: примеры заполнения ...
49913 59
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям