Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


27.06.22
905 0

СпецЄП: ПДВ з російських та білоруських товарів

Олексій Павленко Податковий експерт журналу «Податки & бухоблік».

БЛОГ: Олексій Павленко

           Усім відомо, що з 1 квітня цього року у спрощеній системі оподаткування з’явилась нова «поп»-група 3: за ставкою ЄП - 2%. У своїх публікаціях ми умовно називаємо її «спецЄП». Для платника спецЄП передбачено звільнення від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг, місце постачання яких на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ (див. абз. перший п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ). При цьому його реєстрація платником ПДВ є призупиненою! А операції, здійснені платником спецЄП, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ!

            У той же час нормою абзацу другого п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ передбачені виключення. Звільнення від оподаткування, встановлене цим підпунктом, не застосовується до операцій із ввезення в Україну у митному режимі імпорту та з постачання в Україні товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом[1].

            Питання оподаткування імпорту товарів залишаємо поза скобками – розглянемо лише питання оподаткування ПДВ операцій з постачання в Україні платниками спец ЄП товарів, які мають походження з держав-агресорів. А саме – з російської федерації та Республіки Білорусь.

            Минуло майже три місяці, як працює спецЄП, але якихось більш-менш чітких роз’яснень щодо цього оподаткування від податківців так і не пролунало.

            Висловлю свої міркування, які не претендують на істину в останній інстанції!

            Не буду глибоко вдаватись у тонкощі визначення країни походження товарів (це привілея відповідних митних та ТПП-спеціалістів). А лише зазначу, що інформацію про країну походження товару можна відслідкувати у товаросупровідній документації та на упаковці, етикетках, паспортах тощо конкретних товарів.

Наприклад, російські товари мають штрих-коди, які розпочинаються з цифр 460-469. Штрих-коди білоруських товарів розпочинаються з 481.

            Навряд чи хтось заперечуватиме, що постачання російських/білоруських товарів, здійснені платниками спецЄП, які до переходу на спрощенку були зареєстровані платниками ПДВ, є об’єктами оподаткування цим податком. 

            Отже такі постачання мають оподатковуватись ПДВ за ставками, визначеними ПКУ для відповідних видів товарів та постачань (20 %, 14 %, 7 %, або 0 %)! Тож ціни продажу/постачання таких товарів платники спецЄП мають формувати з урахуванням суми ПДВ. І цей податок з таких постачань вони мають нараховувати та сплачувати до бюджету! 

Головне питання: як і коли вони повинні цей ПДВ сплачувати, адже їх ПДВ-реєстрація під час перебування на спецЄП призупинена?..

Виходячи з системного прочитання та з духу норм ПКУ роблю такі висновки.

Оскільки звільнення від ПДВ не стосується постачань товарів походження з країн окупантів-агресорів, то й обов’язки платника ПДВ, пов’язані з постачанням таких товарів, у платника спецЄП не призупиняються! А от за усіма іншими операціями ПДВшні права й обов’язки призупиняються — включаючи й права на податковий кредит за російськими/білоруськими та будь-якими іншими товарами (й послугами), якщо таке право виникає вже під час перебування на спецЄП.

        Тому, не зважаючи на «призупинення» ПДВ-реєстрації, платник спецЄП, який протягом звітного місяця постачав російські та/або білоруські товари зобов’язаний:

— нараховувати за усіма такими постачаннями податкові зобов’язання з ПДВ;

— за підсумками такого місяця подавати декларацію з ПДВ, де відображати тільки (!) операції з постачання згаданих товарів та нарахований з них ПДВ;

— у встановлені ПКУ строки (п. 57.1 або п.п. 69.1 підрозд. 10 розд ХХ) сплачувати загальну суму нарахованого за такими постачаннями ПДВ до бюджету.

Можливо, такий підхід і виглядає фіскальним, але ж норма абз. другого  п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ явно мала на меті обмежити реалізацію в Україні товарів країн-агресорів і зробити її максимально податково-невигідною під час дії воєнного стану.

Звісно за такими постачаннями спецЄПшники мали б складати та реєструвати в ЄРПН податкові накладні, але останнє зараз для них технічно не можливо. Тому складені за такими постачаннями ПН вони, мабуть, мають «заморозити» до закінчення свого перебування на спецЄП. А після залишення спецЄП та повноцінного відновлення реєстрації платником ПДВ — одразу зареєструвати ці ПН.

Зазначимо також, що суми ПДВ, уключені до цін російських/білоруських товарів, не мають оподатковуватись 2 % ЄП (п.п. 1 п. 292.11 ПКУ).

 

Finita la comedia?

Увага! Заразом зі скасуванням ввізних пільг для усіх платників єдиного податку якісь «любітєлі» «руського» і «бяларуськаго» під шумок повністю прибрали цей абзац другий з п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ. Тим самим фактично скасувавши оподаткування ПДВ постачань в Україні платниками спецЄП російських/білоруських товарів! 

            Відповідні зміни вносяться до ПКУ вже проголосованим ВРУ-більшістю законопроектом № 7418 від 30.05.2022. З дня, наступного за днем опублікування, яке, гадаю, відбудеться найближчими днями[2], згаданий абзац «вріже дуба». Тож, схоже, розглянуті ПДВ-проблеми у платників спецЄП фактично проіснували десь усього з 3 місяці. 

Але щоб не потрапити в халепу на майбутніх перевірках майте їх на увазі.

 

            Більш детально про ці проблеми читайте матеріал в «Податки & бухоблік», 2022, № 45: https://i.factor.ua/ukr/journals/nibu/2022/june/issue-45/article-121010.html

 

 

 

 

[1]          Ця остання частина речення другого абзацу, де згадується ввезення з окупованої території стосується лише операцій із ввезення в Україну у митному режимі імпорту, які нам тут не цікаві…

 

[2]          Станом на 26 червня цей закон передано на підпис Голови ВРУ.

Комментарии
фото автора В фокусе
Ігор Хмелевський Торгуєте алкоголем (у т.ч. пивом)? Викиньте свої РРО і купіть нові!...
4277 7
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям