Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


10.02.17
37679 60 Печатать

ЄСВ-2017. Відповіді на запитання

Шановні платники податків, до вашої уваги відповіді на запитання учасників семінарів, який відбулися 31 січня та 01 лютого  2017 року за участю фахівців Головного управління ДФС у Львівській області.

Чи потрібно подавати повідомлення про прийняття працівника на роботу у разі прийняття його на роботу за цивільно-правовою угодою?

Постанову Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» було розроблено Мінсоцполітики відповідно до частини третьої ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП), яка містить положення щодо укладення трудового договору. Укладення договорів цивільно-правового характеру не регулюється ст. 24 КЗпП.

Зовнішній сумісник: у штатному розписі є оклад 1600, ставка 0,2. Дохід 320 гривень. Чи це не є порушенням. Єдиний соціальний внесок з доходу по зовнішньому суміснику 320 грн. х 22% = 70,40 чи 704 грн.?

Роботодавець має право нарахувати працівнику, який працює неповний робочий день, заробітну плату нижчу за мінімальну, але за умови, що сума нарахованої заробітної плати має бути не менша ніж частина від мінімальної заробітної плати, що припадає на фактично відпрацьований час. Однак роботодавець розраховує суму єдиного внеску, як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, та ставки єдиного внеску незалежно від того, що працівник працював неповний робочий день.

Вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи (базою нарахування єдиного внеску є отриманий дохід (прибуток) незалежно від його розміру).

Якщо нараховані за місяць відпускні чи лікарняні менші 3200 гривень, чи донараховувати єдиний соціальний внесок? Єдиний соціальний внесок повинен бути 704 гривні, бо це зарплата?

Абзацом другим частини п’ятої ст. 8 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями визначено, що у разi якщо база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не перевищує розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд, сума єдиного внеску розраховується як добуток розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Яка відповідальність передбачена для суб’єкта господарювання за неподання до органу ДФС повідомлення про прийняття працівника на роботу?

Інформування та надання роз’яснень щодо законодавства про працю належить до компетенції Мінсоцполітики.

Яким чином розраховується єдиний соціальний внесок, якщо база його нарахування за цивільно-правовим договором не перевищує розміру мінімальної заробітної плати?

Єдиний внесок на дохід у вигляді винагороди за договором цивільно-правового характеру, який не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць нараховується виходячи з розміру єдиного внеску 22 відс. (що діє на день нарахування) на фактично нараховану винагороду за договором цивільно-правового характеру незалежно від її розміру, але з урахуванням максимальної величини бази нарахування.

Водночас, якщо працівник виконує роботу (надає послуги) відповідно до цивільно-правового договору за основним місцем роботи, то до бази нарахування єдиного внеску за звітний місяць включається як заробітна плата (дохід), так і сума винагороди. При цьому, якщо база нарахування єдиного внеску буде меншою за розмір мінімальної заробітної плати, то єдиний внесок розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки єдиного внеску у розмірі 22 відсотка.

Чи звільняється від сплати єдиного соціального внеску самозайнята особа-інвалід?

Самозайняті особи (крім осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) з 01 січня 2017 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Якщо працівник був у січні у відпустці цілий місяць і його відпускні 2700 гривень, яку суму єдиного соціального внеску потрібно нараховувати і сплачувати?

Якщо працівник був у відпустці за власний рахунок 10 календарних днів, чи потрібно доплачувати єдиний соціальний внесок до 704 гривні?

Абзацом другим частини п’ятої ст.8 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями визначено, що у разi якщо база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не перевищує розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд, сума єдиного внеску розраховується як добуток розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до:

заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи (базою нарахування єдиного внеску є отриманий дохід (прибуток) незалежно від його розміру);

заробітної плати (доходу) працівника-інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації, де застосовується ставка 8,41 відсотка (5,3 відсотка, 5,5 відсотка);

працівників, яким надано відпустки без збереження заробітної плати відповідно до пункту 18 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки».

Якщо на підприємстві працює інвалід неповний робочий день. Як оподатковувати єдиним соціальним внеском – 8,41% із мінімальної зарплати чи за фактично відпрацьований робочий час?

Вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до заробітної плати (доходу) працівника–інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації, де застосовується ставка 8,41 відсотка (5,3 відсотка, 5,5 відсотка).

Чи нараховується єдиний соціальний внесок на гонорари?

Виплачений працівникові гонорар згідно з трудовим договором є базою нарахування єдиного внеску. Цивільно-правовий договір на створення твору має ознаки договорів про виконання робіт. Якщо винагорода згідно з цивільно-правовим договором за створення твору виплачується підприємством автору, який є його працівником, то на таку винагороду єдиний внесок нараховується на загальних підставах.

Якщо працівник пішов у відпустку з 1 лютого, відпускні нараховані в січні. Чи потрібно за лютий донараховувати їх до мінімальної зарплати і який розмір до сплати єдиного соціального внеску?

Якщо працівник перебував у відпустці повний календарний місяць та сума відпускних за такий місяць є меншою за мінімальну, то єдиний соціальний внесок слід нараховувати виходячи із розміру мінімальної зарплати.

Якщо працівник цілий місяць на лікарняному. Чи потрібно донараховувати єдиний соціальний внесок виходячи з розміру мінімальної зарплати?

Якщо працівник перебував на лікарняному повний календарний місяць та нарахована сума за такий місяць є меншою за мінімальну, то єдиний соціальний внесок нараховують виходячи із розміру мінімальної зарплати.

При нарахуванні лікарняного по вагітності та пологах обчислюється середня зарплата за попередні періоди. Оклад був менший 3200 гривень. Чи необхідно в 2017 році здійснювати доплату єдиного соціального внеску до 704 гривні?

Якщо після розподілу за місяцями суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами така сума за повний місяць становить менше мінімального розміру заробітної плати, єдиний соціальний внесок розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який нараховується зазначена сума, і ставки єдиного соціального внеску в розмірі 22 відсотки.

Якщо працівник при працевлаштуванні на роботу не надав трудову книжку і повідомив, що має основне місце роботи (в усній формі, в заяві зазначено, що прийняти на роботу по сумісництву), працевлаштований на неповний робочий день, єдиний соціальний внесок сплачується з фактичної заробітної плати, а не з мінімальної. Чи потрібно працедавцю якесь підтвердження про основне місце роботи працівника, щоб не виникло запитань щодо недотримання мінімальних гарантій оплати праці?

Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність, період роботи за сумісництвом вноситься до неї за бажанням працівника. Основним місцем роботи вважається місце роботи, де такий працівник працює на підставі укладеного трудового договору та де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої заноситься відповідний запис про роботу.

Для сумісників базою нарахування єдиного внеску є фактично нарахована заробітна плата незалежно від її розміру. При цьому роботодавець має право отримати від такого працівника (сумісника) підтвердження про місце основної роботи. (Зазначений порядок викладено у листі Державної фіскальної служби України від 14.02.2015 № 4979/7/99-99-17-03-01-17 «Про застосування норм законодавства»).

По материалам ГУ ДФС у Львівській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Галина
10.02.17 09:25

здравствуйте, что решили про переходный период в 2017г. для закрывающихся спящих предпринимателей ?

Ответить
  • Мирра
10.02.17 10:21

Галина, ждем еще.....

Ответить
  • Людмила
10.02.17 09:55

Добрый день! Директор является ФОП 3ГР и директор юрлица на общей системе . Является ФОП3гр основным местом работы и можно ставить директором юрлица по - совместительству Спасибо

Ответить
  • Бухгалтер 2012
10.02.17 10:23

Людмила, ФОП не является основным местом работы, т. к. предпринимательство - это не трудовые отношения, поэтому и запись в трудовую не делается о том, что какой-то период был предпринимателем. В Вашей ситуации на юр. лице директор должен быть на основном месте работы

Ответить
  • Крист
10.02.17 10:15

Людмила, меня просто останавливает вот что, то что основное место работы, это место где хранится трудовая книжка работника, а у ФОП ТК на себя же не заполняется.По этому можно ли считать ФОП основное место, или нет. Это ооооочень интересный вопрос.

Ответить
  • Бух.
10.02.17 15:43

Крист, ФОП не основное место работы, Фопы это самозанятые лица.Трудовая дисциплина на них не распространяется. Не интересный вопрос.

Ответить
  • Крист
10.02.17 10:08

Людмила, у вас это был вопрос? потому что у меня та же ситуация, Директор на ООО и он же ФОП 3 гр. я то же думаю уволить его с ООО и принять по совместительству на 0,5 ставки.

Ответить
  • злюка
10.02.17 10:02

Тиша. Ми мовчемо і вони мовчать. А може пронесе-ніхто ж не вимагає скасувати сплату.Ті що закриваються мовчк платять.Так і живемо...

Ответить
  • ВВВ
10.02.17 10:19

Основное место работы,это где есть трудовые отношения(прием,соцгарантии)Для ФОП предпринимательство не является основным местом работы, и будучи ФОПом он может заключатьтрудовые отношения.

Ответить
  • Ірина
10.02.17 10:22

Допоможіть будь ласка, можливо в когось була така ситуація, виявила помилку в прізвищі і здавала персоніфікацію з 2007 року до цього часу, що тепер?????

Ответить
  • 1
14.02.17 19:02

Ірина, вспоминаю.Главное, чтобы Вы сделали исправления до назначения пенсии этому работнику. По-моему, письмо в ПФ."Скасовуючу" и "новый" отчёт. (у нас был за каждый месяц)Штрафов не было.Всё узнавайте в ПФ.

Ответить
  • Весна
10.02.17 16:27

Ірина, У меня была такая по "спящему предприятию" за 2003 год (последний , когда человек уволился.). Ездила в Пенсионный, перезаполнила Инд.данные за 2003 г. Никакого штрафа. Проконсультируйтесь в ПФ.

Ответить
  • Лена
10.02.17 14:43

Ірина, якщо прізвище тільки помилкове, а код вірний то нічого, а якщо ще й код не вірний то штраф. якщо виправляється все в одному періоді то один штраф за все

Ответить
  • Леля
10.02.17 13:38

Ірина, была такая ситуация, сдавала уточненки с 2003 года, штрафа не было

Ответить
  • Лара
10.02.17 11:55

Ірина, у меня была такая ситуация ,в след отчетном месяце исправила ошибку и все, никаких исправлений не делала,так мне в ПФ объяснили

Ответить
  • Ірина
10.02.17 12:33

Лара, спасибо, что отозвались, а как долго вы подавали не правильно?

Ответить
  • Марі
10.02.17 16:15

Ірина, Років 2 тому мала таку ж проблему. Моя знайома працювала у ПФУ на оформленні пенсій. За її консультацією (якщо помилка у ПІБ) останній звіт перекриває у базі попередні, тому просто у наступному звіті потрібно вказати ПІБ правильно. Ви ж не уточнюєте звіти по жінці, яка змінила прізвище? Хіба що останнім часом щось дуже сильно змінилося.

Ответить
  • а у нас
10.02.17 10:41

Ірина, для пенсії буде головне, що б код ідентифікаційний був правильний! Зараз подавайте правильні відомості. Якщо протягом року працівник не звільниться і не буде звертатися до центру зайнятості, все може пройти без виправлень. А взагалі то зверніться до свого відділення пенсійного фонду - в пенсійному частенько змінюються інструкції (про які ми нічого не знаємо) - і вони вам розкажуть, чи потрібно подавати виправні за ці роки (в разі неправильного ідентиф.коду - точно потрібно)

Ответить
  • Ірина
10.02.17 10:52

а у нас, дуже дякую, ви мене хоча б трішки заспокоїли) Дякую!

Ответить
  • бурундук
10.02.17 13:42

Ірина, таже ситуация была. Бух сдавала с ошибкой в фамилии пару лет. В ПФ сказали не трогать старые периоды и сдавать уже по новой. Главное ИНН правильный. При закрытии все проверки прошли без штрафов.

Ответить
  • Лёля
10.02.17 10:32

"Якщо працівник перебував у відпустці повний календарний місяць та сума відпускних за такий місяць є меншою за мінімальну, то єдиний соціальний внесок слід нараховувати виходячи із розміру мінімальної зарплати."Только в нашем государстве берут налог за воздух!

Ответить
  • моторолка
10.02.17 11:20

Лёля, потому как отпуск включается в стаж, отпускные приравниваются к зарплате. А стаж сейчас только страховой. И чтоб засчитали полный месяц, ЕСВ должен быть на уровне минимального...

Ответить
  • МММ
10.02.17 11:42

моторолка, доплата до МЗП 22% по коду 13 не входит для работника в страховой стаж, а только пополняет ПФ...

Ответить
  • Галина
10.02.17 10:33

Ірина, я думаю что сдать скасовуючу и подать уточненку

Ответить
  • Галина
10.02.17 10:34

а может и ничего не надо если код правильный )

Ответить
  • Ірина
10.02.17 10:53

Галина, після 2010 да, а до 2010?

Ответить
  • Оксана
10.02.17 10:45

Коллеги! Подскажите,пожалуйста, если принят сотрудник 11 января и уволен 31 января при окладе 1600грн (основное место работы) нужно ли ему доначислять з/пл к минимальной пропорционально отработанному времени или только 1200 грн. за 15 рабочих дней?

Ответить
  • Крист
10.02.17 11:00

нужно доначислять. Грубо говоря 3200/20*15 2400 а у вас 1200 доначислить еще 2400-1200 т.е. 1200грн. Ну ЕСВ соответственно то же 3200*22%

Ответить
  • моторолка
10.02.17 11:27

Крист, по есв неверно! доначисление до мин. есв не делается, если работник принят или уволен на основное место работы на протяжении месяца.

Ответить
  • Киев
10.02.17 10:55

Кого останнім часом перевіряв ПФ, що перевіряють ?

Ответить
  • Оксана
10.02.17 11:36

Крист и моторолка! Спасибо!!!

Ответить
  • МММ
10.02.17 11:56

На последний вопрос про трудовую книжку дан ответ в духе "ни о чём": роботодавець має право отримати від такого працівника (сумісника) підтвердження про місце основної роботи. Имеет право не значит обязан, а работник не обязан предоставлять такие справки. Ситуация: работник оформляется по совместительству, но трудовая находится дома ("в тумбочке"), предприятию удобно-выгодно оформление по совместительству, но по базам ПФ, ДФС по коду работника пробивается единственное место роботы и что дальше?..

Ответить
  • бух спец
10.02.17 13:18

МММ, Вы тоже не обязаны принимать такого работника, а только имеете право, Все просто, не усложняйте себе жизнь

Ответить
  • Инесса
10.02.17 12:17

МММ, дальше все как всегда- виноват ты и чем докажешь его совместительство? Плати штрафы. Уже кто-то раньше писал про такие последствия.

Ответить
  • ЮЛЯШКА
10.02.17 12:53

Не могу зайти сегодня в личный кабинет плательщика на сайте ДФС. Кто-нибудь пробовал сегодня. Спасибо!!!

Ответить
  • Елена
10.02.17 12:57

ЮЛЯШКА, я заходила, с разными ключами, где-то час назад, всё работало нормально.

Ответить
  • бух2017
10.02.17 13:02

а у нас, не вводите в заблуждение. Ірина, ВСЕ должно быть правильно и код, и каждая буква ФИО, согласно довидки. Обязательно необходимо исправить ошибку подачей следующего отчета, т.к. сотрудник не уволился еще. Если бы уволился необходимо было бы подавать уточненки. Из ПРАКТИКИ.

Ответить
  • бух спец
10.02.17 13:13

МММ, если не хочет принести трудовую, пусть купит новую и предоставит ее Вам. Иначе проблемы будут у Вас с налоговой, влечет за собою недоплату налогов....

Ответить
  • ВВВ
10.02.17 13:26

Таки да,по совместителям парадокс.Никто-никому ничего не обязан,и юридически все оформлено правильно,т.е.работа по совместительству.Но теперь из-за доначислений по ЕСВ,начинаются такие непонятки.Что-же Важнее труд.законодательство или аргументы проверяющих.

Ответить
  • Лана
10.02.17 13:55

Добрый день. Подскажите если сотрудник находится в отпуске 24к.д. А рабочих дней в месяце 2 после выхода с отпуска. Вопрос: ЕСВ насчитывать фактическую зарплату или до начислять до минимальной?

Ответить
  • ВВВ
10.02.17 14:11

Лана:ЕСВ-до минималки

Ответить
  • Сергій
10.02.17 14:41

Підскажіть будь ласка, прийняли студента на роботу, чи правильно буде платити йому за кількість відпрацьованого часу, чи потрібно оформлювати його на неповний робочий день і встановлювати графік роботи?

Ответить
  • ВВВ
10.02.17 15:22

Думаю в Вашем случае лучше сразу оформлять на неполное рабочее время,чтобы не приходилось делать доплаты,и расчитывать почасовку.

Ответить
  • Ольга
10.02.17 15:44

Добрый день. Подскажите если сотрудник - инвалид находится в отпуске 16к.д. А отработанных дней в месяце 8 после выхода с отпуска. зарплата с отпускными составила 3038,93 Вопрос: ЕСВ 8,41 насчитывать на фактическую зарплату или до начислять до минимальной?

Ответить
  • Марі
10.02.17 16:19

Ольга, Я не донараховувала, так як Якщо на підприємстві працює інвалід неповний робочий день. Як оподатковувати єдиним соціальним внеском – 8,41% із мінімальної зарплати чи за фактично відпрацьований робочий час?Вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до заробітної плати (доходу) працівника–інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації, де застосовується ставка 8,41 відсотка (5,3 відсотка, 5,5 відсотка).

Ответить
  • Надежда
10.02.17 20:23

Подскажите пожалуйста, у наемного рабочего ежегодный отпуск в январе 20 календарных дней в сумме 984 грн.(расчитала за последние 12 месяцев) и 6 рабочих дней января в сумме 960грн.( расчитала из расчета 3200грн.) ЕСВ перечислила 704грн., нужно ли делать доплату до МЗП???

Ответить
  • Марі
13.02.17 08:34

Надежда, Ні, не треба.

Ответить
  • Наталия
11.02.17 00:37

Подскажите пожалуйста , если сотрудник работает через день( табель не ведётся) , выходные суббота, воскресенье. Начисляется ему 2240 грн. Как считать зар. плату , например. за день?? Или проще тогда оформить выход каждый день . но неполный рабочий день ??7

Ответить
  • 1
14.02.17 19:14

Наталия, тогда, наверное, он будет в трудовых отношениях 15 дней (не знаю). Без вопросов будет если ставить 4 или меньше часов в рабочие дни. Проверено.

Ответить
  • Наталья
11.02.17 03:39

Наталия,оклад у работника согласно штатному расписанию с учетом всехнадбавок и премий (кроме доплат за тяжелые и вредные условия,ночные) должен быть не меньше 3200.Веститабель надо обязательно,его всегдапроверяют.Если человек работает невсе дни но по 8 часов,3200 делите на рабочие дни по норме в данном меся-це и умножаете на отработанные днипо факту.Обязательно возьмите у ра-ботника заявление и создайте приказна работу в режиме неполного време-ни.Начислять зарплату будете по фак-ту отраб.времени,а ЕСВ с 3200

Ответить
  • Наталия
18.02.17 19:14

Наталья, Спасибо.

Ответить
  • Наталия
11.02.17 11:22

Наталья, а если по приказу оформить на 1/2 оклада в сумме 2240 и не заморачиваться с табелем - это будет неправильно ???

Ответить
  • Лариса
14.02.17 22:01

Работник оформлен на 0,5 ставки по основному месту работи ? Как платится ЕСВ?

Ответить
  • Лариса
14.02.17 22:05

Работник оформлен на 0,5ставки =1600 грн. по основному месту работи . Как платится ЕСВ 325грн.? и всё ?

Ответить
  • ок
14.02.17 22:12

Лариса, 704 платится

Ответить
  • Ольга
19.02.17 19:53

якщо працівники прийняті в січні але заробітна плата нараховувалася в лютому як подати звіт з ЄСВ

Ответить
  • Анна
22.03.17 11:20

Якщо працівниця знаходиться у відпустці по догляду за дитиною( в місяці не відпрацьовано жодного дня), отримала премію до 8 березня- 650 грн., чи потрібно донараховувати ЕСВ до мінімалки?

Ответить
  • Черненко Світлана
19.04.17 08:15

Анна,

Ответить
  • віка
04.09.17 22:31

на старий рахунок відправила ЄСВ чи будуть проблеми.

Ответить
  • валентина
18.01.19 11:59

який ЕСВ повинен роботодавець сплачувати якщо я працюю на 0,25 окладу

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям