Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


21.11.17
10228 12 Печатать

Відповіді на актуальні питання щодо запропонованих Нацбанком правил заокруглення

Нагадуємо, НБУ розглядає можливість оптимізації обігу монет дрібних номіналів. Національний банк України підготував відповіді на актуальні питання щодо запропонованих регулятором правил заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків за товари, роботи чи послуги.

Чи заокруглюватиметься кожна ціна товару?

Пропоновані правила заокруглення передбачають закруглення лише загальної (у чеку) суми розрахунків.

Чи зможуть підприємства встановлювати ціни, які закінчуються на 99 копійок?

Так. Підприємства й надалі зможуть встановлювати ціни, які закінчуються на 99 копійок.

Як саме заокруглюватиметься сума розрахунку до 10 копійок?

Заокруглення відбуватиметься простим арифметичним методом. Якщо сума розрахунку закінчується на 1, 2, 3, 4 копійки – вона заокруглюється до 0 у сторону зменшення (вигода покупця). Якщо сума розрахунку закінчується на 5, 6, 7, 8, 9 копійок – вона заокруглюється до 0 у сторону збільшення (вигода продавця).

З якої дати діятимуть правила заокруглення?

Національний банк пропонує обговорити з громадськістю правила заокруглення до 18 грудня 2017 року. І вже після отримання та узагальнення відгуків громадськості прийматиме рішення про встановлення таких правил та їх терміни.

Чи вплине заокруглення на інфляцію?

Запровадження правил заокруглення не матиме жодного впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни індивідуальних товарів. З огляду на це, прямого впливу на показники інфляції запропоноване рішення не спричинить. Це також підтверджує досвід таких країн як Данія, Швеція, Норвегія, Угорщина та Чехія.

Чи припинить НБУ карбувати дрібні монети?

Так. НБУ припинить карбування монет номіналами 1, 2, 5 копійок (через втрату ними купівельної спроможності) та монет номіналом 25 копійок (оскільки у разі відсутності монет номіналами 1, 2 та 5 копійок 25 копійок не будуть розмінюватися 10 копійками).

Чи зможуть українці й надалі використовувати монети дрібних номіналів для купівлі товарів та послуг?

Безумовно. Ці монети (1, 2, 5, 25 копійок) залишаються в обігу необмежений період часу. Таким чином, громадяни зможуть розраховуватися ними або обмінювати накопичені монети у банківських установах.

Чи будуть підприємства заокруглювати ціни якщо у споживачів буде з собою точна сума?

У разі наявності монет відповідних номіналів у покупця, чи у продавця, споживачі зможуть використовувати їх у розрахунках.

Чи зобов'язані підприємства відображати в чеках суми до заокруглення та після нього? Чи потрібно буде їм перепрограмовувати РРО?

Підприємства повинні зазначати в чеках загальні суми покупки до заокруглення та після нього, зокрема, використовуючи механізм надбавок/знижок. Це не потребуватиме додаткових витрат на переналаштування РРО.

Чи будуть підприємства заокруглювати ціни під час безготівкових розрахунків?

Ні. При безготівкових розрахунках заокруглення не повинно здійснюватися, оскільки копійки залишаться законною платіжною грошовою одиницею в Україні.

Де можна обміняти копійки на інші (більших номіналів) або на банкноти ?

Усі накопичені монети можна обміняти на банкноти або на інші (більших номіналів) монети у відділеннях банків чи безпосередньо у регіональних підрозділах Національного банку України.

Чи зобов'язані фінансові установи приймати копійки?

Копійки залишаються дійсним платіжним засобом в Україні. Усі фінансові установи (а також підприємства торгівлі/сфери послуг) зобов’язані приймати їх до розрахунків або для зарахування на рахунки.

Як довго можна здавати копійки?

Монети номіналами 1, 2, 5, 25 копійок залишаються в обігу необмежений період часу. Отже, часового ліміту для обміну не встановлено, їх не потрібно спеціально обмінювати і ними можна продовжувати розраховуватися.

Як Національний банк забезпечить справедливість округлення остаточних сум підприємствами?

Національний банку України очікує, що підприємства діятимуть справедливо і прозоро.

Досвід інших країн, які вводили подібні правила розрахунків, зокрема, наших сусідів − Угорщини та Чехії, свідчать про дотримання принципу справедливості при заокругленні.

Чи зобов'язані будуть підприємства приймати дрібні копійки?

Так. Копійки залишаються дійсним платіжним засобом в Україні. У разі наявності монет відповідних номіналів у покупця, підприємства повинні прийняти їх для розрахунків.

Чи можуть підприємства давати дрібні копійки на здачу?

Звісно. Підприємства, у разі наявності у них відповідних монет, даватимуть їх на здачу.

Чи зобов'язані підприємства дотримуватися правил щодо заокруглення, запропонованих НБУ?

Так. Підприємства заокруглюватимуть остаточні суми (решту) за будь-якими готівковими платежами відповідно до встановлених постановою Правління Національного банку правил.

Чи потрібно заокруглювати суму, коли клієнт вимагає повернення платежу?

Якщо відшкодування виплачується готівкою, а монети не використовуються, підприємства будуть заокруглювати остаточні суми відповідно до встановлених правил.

Чи зможуть підприємства і надалі здавати монети дрібних номіналів у свої банки?

Звичайно. Підприємства зможуть продовжувати здавати монети на рахунки у своїх банках.

 

 

По материалам НБУ

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Юра Г.
21.11.17 01:53

Стосовно РРО - брехня і повна некомпетентність Нацбанка.

Ответить
  • Юра Г.
21.11.17 05:55

Бажано також отримати приклад податкової накладної

Ответить
  • Кузя
21.11.17 09:58

Юра Г., мне вот тоже интересно это видеть. Округления за день на каждом чеке собранные в одну итоговую НН. Код УКД ЗЕД (таможенный, на минутку) - в студию!

Ответить
  • Шурик
21.11.17 20:23

Кузя, Проще простого - отменить НДС и все остальные грабительские падатки, мешающие этому чудесному возрождению банковской системы.

Ответить
  • Покупець
21.11.17 09:17

Підприємства не будуть виконувати ці вимоги, винуватцями будуть покупці. Це нововведення призведе до інфляції беперечно. Я проти, категорично, вилучення 25 коп. Хоча б тому, що 25+25=50, а 25+25+25+25=1грн. І зараз в магазинах округлюють у свій бік, спочатку правильно було, а потім - ні.

Ответить
  • Елена
21.11.17 10:45

А как же по ведомости зарплату выдавать, начислять, и налоги удерживать что бы выдать без копеек... и всем...

Ответить
  • Екатерина
21.11.17 11:43

Предположим - всё работает, мы округляем, и должны дать сдачу 10 коп. А у нас эти 10 копеек будут? Разменную мелочь по 10 коп. мы не получаем уже около 6 месяцев. По 50коп "выдрали" на 3000грн и всё. А не получится ли так, что мелочи все равно не будет, только мы ещё ко всему будем иметь скандалы с бабульками, которым важны каждые 5 коп. но и ещё дополнительно "качели в НДС и прибыли"

Ответить
  • -----
22.11.17 11:33

Вопрос по выдаче зарплаты очень актуальный - давайте округлять зарплату в большую сторону до 50 коп. или 1грн. КАЖДОМУ сотруднику, если к выдаче получилась сумма от 0 до 49 коп и от 51 до 99 коп. соответственно

Ответить
  • Сіма
22.11.17 13:21

-----, тут мільонам зарплату не видають, а ви- округляти. Очі вже поокруглялися.

Ответить
  • 123456
22.11.17 20:11

Тоже зарплата интересует. Если с розницей где-то понятно, как-то нужно будет настроить скидки до ближайшей гривны (как люди среагируют на скидку в большую сторону даже догадываться не нужно), а вот что делать с выплатами из кассы сотрудникам интересно - выплатишь меньше и можно штрафовать за неполную выплату з/п..., выплатишь больше - и появляются необложенные налогом доходы.

Ответить
  • 123456
22.11.17 20:12

Мне кажется, нужно, чтобы НБУ кто-то объяснил всю бредовость этой затеи.

Ответить
  • 123456
22.11.17 20:16

Сори, округлять предлагают до 10 копеек, а не гривны.

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям