Подпишитесь!


06.02.19
10127 12 Печатать

Безпечний алгоритм «закриття» ФОП: 6 етапів, 7 важливих порад та 3 корисні формули

Тамошюнас Андрей, налоговый адвокат, партнер консалтинговой компании "ADA Group" 

Припинення підприємницької діяльності ФОПа умовно складається з 6 етапів:

1. Держреєстрація припинення ППД ФЛП - подача заяви реєстратору (форма 12) + 24 години і ти «закритий»… в цьому і складається «секретний» алгоритм «закриття ФОП без перевірки»

2. Закриття банківських рахунків – строк законодавством не передбачений, але на практиці рекомендується подавати заяву до банку відразу після реєстрації рішення про припинення ППД

3. Зняття з обліку в органах ДФСУ – фактично вся процедура зводиться до проведення «ліквідаційної» перевірки (п.п.78.1.7. ПКУ) та розрахунків за її результатами або ж спливу «1095 днів» та вимозі зняти «автоматом»

4. Зняття з обліку платників ЄСВ – також відправною точкою є перевірка органів ДФС. Ускладнює ситуацію і відсутність «строків давності», однак, це не свідчить про відсутність можливостей для захисту (про це див. далі).

5. Зняття з обліку в ПФУ – важливий момент: для проведення перевірки у ПФ є лише 10 днів з моменту отримання із ЄДР відомостей щодо реєстрації рішення про припинення ППД (з 11го дня повноваження закінчуються – для відома)

6. Анулювання ЕЦП – тут без коментарів

«Як говорять у нас на Колимі»: поспішиш, фіскалів насмішиш, а щоб цього не було, читаємо далі…

Не поспішайте «закриватись», якщо:

1. значні обороти (все относительно, але для ФОПів по 4-5 млн. на рік – це немало, а значить «інтересно»)

2. наявність статусу ПДВ (загальновідомо, що на ПДВ усі ризики)

3. участь у «схемах» (придбання витрат у «специфічних» суб’єктів, виведення коштів з «дружніх» СГД)

4. нявність очевидних порушень законодавства (перевищення законодавчих лімітів (наприклад, 1 млн. для «ПДВ», «РРО») без відповідної реєстрації, ФОП-ЄН на 2 групі надав послуги юрособі-загальносистемнику)

5. наявність не виконаних зобов’язань перед контрагентами

6. наявність дорогих активів

7. значні надходження на непідприємницькі рахунки (з недавніх пір фіскали з однаковим «апетитом» цікавляться всіма рахунками фізосіб)

Отже, 7 раз «відмір» та 1 раз «закрий». Але і це ще не все, що необхідно знати!

4 Омани про «закриття» та перевірки

1. «закрився» у ЄДР та нікому нічого не винен – насправді за минулі або майбутні підприємницькі борги відповідальність несе фізособа своїм майном (навіть після припинення ППД).

2. без перевірки ФОПа не знимуть з обліку – саме таку пісню досить часто «співають» фіскали, а деякі платники із задоволенням її «підспівують» і подають заяви про призначення перевірки + віддають первинку фіскалам на руки ...

3. «пройшов перевірку – спиш спокійно» - і це не зовсім так, а точніше зовсім не так:

 •  сьогодні перевірка без донарахувань все одно, що балерина без пуантів;
 •  проведена перевірка не є гарантією відсутності повторної перевірки у майбутньому (наприклад, згідно п.п.78.1.12 ПКУ) або ж відсутності інших претензій з боку фіскалів!

4. не можна зареєструватися ФОПом після «закриття» в ЄДР (за умови непроведення податкової перевірки) – законом це не заборонено і про це далі.

Що дає «закриття» в ЄДР?! – 3 позитива та 1 негатив!

1. Припинення обов’язку зі сплати податків, зборів, взнесків та подачі декларацій/звітів на майбутнє – це основний «плюс»

2. можливість стати на облік до ЦЗ та отримувати допомогу по безробіттю (до 07.07.2014р. такої можливості не було аж до моменту зняття з обліку в ДФС).

3. Анулює перевищення «РРОшного ліміту» для випадків повторної реєстрації підприємцем (для випадку відсутності податкової перевірки після внесення запису до ЄДР про «закриття») – природньо, що фіскалі проти такого підходу (ІПК від 21.06.2018р. № 2752/ІПК/08-01-13-02-08) і вважають, що якщо 1 раз річний ліміт в 1 млн. грн. перевищено, то РРО «на все життя».

Але на допомогу в даному випадку може прийти буквальний аналіз п.296.10. ПКУ, відповідно якому застосування РРО «продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.» Тобто втрата статусу СГ автоматично призводить до анулювання перевищення «РРОшного ліміту», а відповідно життя «нового» ФОПа починається з чистого листа.

4. Є підставою для призначення фіскальної перевірки (п.п.78.1.7. ПКУ) – і це вже негатив, але не смертельний и далі ми це доведемо…

 Перевірка «колишнього» фопа – 7 важливих порад

1. «Закриття» ФОПа здійснюється без перевірки ДФС, ПФУ»

Як було вже зазначено, однією з оман є те, що підприємець зобов’язаний пройти перевірку, інакше його не «ліквідують». Однак, це зовсім не так, оскільки з 07.07.2014р. запис про «припинення ППД» реєстратор вносить протягом 24 годин з моменту подання заяви (див. Ст.26 закону №877).

2. Не допомагайте фіскалам – вашу допомогу вони завжди оцінюють «по-своєму»

Факт призначення перевірки залежить від багатьох складових (зокрема, ризиковості профільних видів діяльності, об’ємів фінансових показників, наявність статусу платника ПДВ, участь в оптимізаційних схемах). Однак, така вірогідність збільшується, якщо ви напишете заяву про призначення перевірки та ще й надасте первинні документи у «фіскальні руки». Тому, якщо у вас маються зайві гроші або ж вашому організму бракує гормону адреналіну, тоді цей варіант саме для вас. Для інших же порада – якомога менше контактувати з податковою!

3. «Термінове» питання

Багатьох хвилює питання – «впродовж якого терміну фіскали повинні провести перевірку?»

по-перше, це не обов'язок, а право фіскалів (тобто перевірки може і не бути, а наше з вами завдання - звести таку вірогідність до мінімуму)

по-друге, раніше для перевірки передбачався місяць, на сьогодні це "1095 днів" (п.102.1. ст.102 НКУ). При цьому, за загальним правилом для "запуску" зазначеного терміну доцільно подавати звіти (навіть "порожні"), але і у разі неподання "є чим крити":
- в п.п.п.102.2.1. ПКУ говорить тільки про можливості донарахувати зобов'язання у разі неподання податкових декларацій, але не згадує про право провести перевірку за рамками 1095 днів )

- п.44.3. ПКУ зобов'язує платника зберігати первинні документи впродовж 1095 днів з моменту граничного терміну для подання звітності (у разі її неподання) – даний строк не підлягає зупиненню, поновленню, перериванню...

По-третє, нажаль, правило "1095 днів" не працює для ЄСВ і це потрібно пам’ятати…

4. Порада для сміливих

Буквальний аналіз п.п.78.1.7. ПКУ свідчить про те, що на момент візиту податкових органів у них відсутнє право проводити перевірку, оскільки норма закону у якості підстави для перевірки передбачає наступну обставину:

«розпочато процедуру … припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця…»

Отже, оскільки запис про припинення ППД був внесений до ЄДР, то процедура припинення вже завершена, а значить і підстава для перевірки відпала (до речі, це стосується і перевірки ЄСВ)

5. Якщо «передумав»

Спасает ли повторная регистрация ФЛП от проверки? – питання дуже спірне (в принципі як і багато інших). З одного боку, факт припинення мав місце и що було потім вже не має жодного значення; з другого – є можливість буквально трактувати положення п.п.78.1.7. ПКУ на свою користь (див. вище); а з третього – завжди є фіскальні «фантазії» (особливо у випадках, коли дуже потрібно «насолити»), які іноді мають вищу силу, ніж закон

6. А фіскалів на всіх не хватає...

На теперішній час склалась ситуація, при якій у податківців не вистачає трудових ресурсів для оперативного відпрацювання усіх бажаючих «ліквідуватись». Наприклад, у Харківському регіоні на сьогодні «закритих», але не перевірених ФОПів більше 80 тис. Відповідно, якщо ви нічого суттєвого не натворили протягом своєї діяльності, то з перевіряючими можете так і не познайомитись ніколи.

7. Якщо перевірка прийшла «невчасно»:

«втрата документів» - підстава для перенесення строків на 90 днів (п.44.7. ПКУ). Однак, даний факт повинен бути реальним та підтверджуватись належним пакетом документів. Для тих, хто «втрачає» документи по 2-3 рази підряд, порада – будьте уважніші з документами, читайте ст.358 ККУ та майте на увазі, що фіскали її теж знають

недопуск – добре, якщо є підстави, однак, деякі практикують і без них. Але і пам’ятайте про адмінарешти!

Корисні формули (замість висновків)

"сонний" ФОП - для випадків, коли краще "закриватися" не поспішати

(Правило "1095 днів" + порожні звіти) * заява про припинення ППД = "no proverki" = "закриття" ФОП

Анулювання перевищення лімітів (зокрема, "РРОшного")

"Закриття" ФОП + "повторна" реєстрація ФОП = "no RRO"

Використовуємо недопуск до перевірки

"закриття" ФОП = перевірка = недопуск = адмінарешти = "спір про право" + відсутність податкового боргу = "no admin aresht"

Доповнюємо! Критикуємо! Коментуємо!

 

Теги:
Комментарии
 • Раиса
06.02.19 10:02

Дякуємо!

Ответить
  Оценить
 • 8
 • 0
 • Алла
06.02.19 11:26

Не зрозуміла. В п.3:  "......При цьому, за загальним правилом для "запуску" зазначеного терміну доцільно подавати звіти (навіть "порожні").   Подавати звіти після  "ліквідаційного"????

Ответить
  Оценить
 • 4
 • 0
 • Налоговый адвокат Андрей Тамошюнас
06.02.19 14:26

Алла, ні, подавати звіти після ліквідаційного не потрібно! Однак,  далеко не всі звітують в податкові органи (в т.ч. за останній звітний період)!

Ответить
  Оценить
 • 6
 • 0
 • бух.
06.02.19 12:13

Мне тоже не понятно.-оскільки запис про припинення ППД був внесений до ЄДР, то процедура припинення вже завершена.Уже не ФОП.Как он может сдавать отчеты как ФОП? 

Ответить
  Оценить
 • 3
 • 0
 • hela
06.02.19 15:49

Интересная опечатка: "але не перевірених ФОПів більше 80 тис. грн." ФОПов в гривнах измеряете? :)

Ответить
  Оценить
 • 2
 • 0
 • Налоговый адвокат Андрей Тамошюнас
07.02.19 10:35

hela, это все, что Вы почерпнули для себя полезного из материала?

Ответить
  Оценить
 • 3
 • 0
 • hela
07.02.19 10:55

Налоговый адвокат Андрей Тамошюнас, Материал замечательный. Нового ничего действительно не почерпнула, но согласна со всем. Оговорка очень интересная сама по себе, безотносительно темы

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 0
 • Налоговый адвокат Андрей Тамошюнас
07.02.19 14:21

hela, благодарю за оценку и ждем от Вас материалов с чем-нибудь новым и полезным )

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 0
 • Ирина
06.02.19 16:45

из 1 раздела. п.5 - на проверку у ПФ есть 10 дней. На какой закон ссылаться?

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 0
 • Ирина
06.02.19 17:13

А где можно почитать про "10 дней на проверку ПФУ"?

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 0
 • Налоговый адвокат Андрей Тамошюнас
07.02.19 14:27

Ирина, посмотрите пожалуйста п.5.2. постановления Правления ПФУ от 27.09.2010г. №21-6.

Ответить
  Оценить
 • 2
 • 0
 • Наталія
19.02.19 10:42

Якщо чесно,  я зрозуміла одне: перевірки не уникнути.... на жаль...Я платник ПДВ.

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 0
В фокусе фото автора
Томашпольский Сергей Закон № 466: ТОП-10 для ФЛП (единый налог, общая система)...
32533 41
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд