Отключить рекламу

ПОДАРОК

950 грн. Бесплатно
19.02.19
3400 5 Печатать

Інвентаризаціїя основних засобів під час проведення податкової перевірки

Евгений Морозов, адвокат (судебная защита), магистр права, http://www.alibi.dp.ua.

Проведення інвентаризації основних засобів платника податків під час проведення податкової перевірки.

13 лютого 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 820/817/17, адміністративне провадження №К/9901/31288/18 (ЄДРСРУ № 79791624) досліджував питання щодо проведення інвентаризації основних засобів платника податків під час проведення перевірки.

Відповідно до пункту 20.1.9 ПКУ контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки. У разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню, патентуванню та/або сертифікації) від проведення такої інвентаризації або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені статтею 94 цього Кодексу.

Так, відповідно до положень статті 94 ПКУ, адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом  (пункт 94.1 ПКУ).

Згідно з підпунктом 94.2.8 ПКУ арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог цього Кодексу інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки).

(!) Тобто однією з підстав для застосування арешту майна платника податків є відмова від проведення інвентаризації.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття позивачем рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна стала відмова уповноважених осіб Товариства у проведенні інвентаризації в присутності посадових осіб контролюючого органу.

Організація та основні правила проведення інвентаризації врегульовано Положенням про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 р. № 879 (далі - Положення № 879).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення № 879 для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об'єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери). Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.

У разі проведення інвентаризації за судовим рішенням або на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації, посадові особи відповідного органу (за їх згодою) можуть бути присутні при проведенні інвентаризації.

Зі змісту наведеної норми Положення № 879 вбачається, що присутність посадових осіб органу, який оформив вимогу про проведення інвентаризації, не є обов'язковою.

ВИСНОВОК: Належною підставою для застосування арешту майна відповідно до підпункту 94.2.8 ПКУ є відмова платника податків взагалі від проведення інвентаризації, а не відмова від її проведення у присутності посадових осіб контролюючого органу.

По материалам Ліга.Блоги
Отключить рекламу
Комментарии
 • 1234
19.02.19 06:37

А всего то надо было дать ответ налоговикам, да инвентаризация будет проведенна и предоставленна в срок дней 30. А там и проверка закончится, и вы предоставите в гни по итогам то что считаете нужным.

Ответить
  Оценить
 • 5
 • 0
 • 4321
19.02.19 08:33

Опять же, нечеткое формулирование в ПКУ требования проведения инвентаризации при проверке, приводит к злоупотреблениям работниками фискальной службы. По моему мнению требовать проведение инвентаризации  можно и нужно при фактических проверках или внеплановых. При проведении плановой проверки проведение инвентаризации в не проверяемом периоде не имеет смысла и обоснования. На каком основании инспектора потребуют остатки ОС и ТМЦ в не проверяемом периоде? что им дает такое право? И нашему государству нет чтобы прописать эту норму четко и без двоякого трактования, выгодно оставлять этот бардак в законодательстве.

Ответить
  Оценить
 • 9
 • 0
 • Мария
19.02.19 09:55

     "20.1.9. вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки;"
Где тут написано, что ГФС-ники ДОЛЖНЫ присутствовать при проведении инвентаризации? Предприятию просто надо было утречком, после запроса, предоставить акты по инвентаризации, приказ на проведение в нерабочее время инвентаризации и приказ о предоставлении сотрудникам отгула и оплататы за работу в не рабочее время, в соответствии с КЗоТом)
Я думала эту фишку уже давно все знают.

Ответить
  Оценить
 • 8
 • 1
 • Алик
19.02.19 10:15

Мария, а вы когда-нибудь проводили инвентаризацию не виртуально?

Ответить
  Оценить
 • 1
 • 0
 • Мария
19.02.19 10:45

Алик, конечно, почти каждый месяц

Ответить
  Оценить
 • 5
 • 0
Контекстная реклама
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться