Отключить рекламу

Подпишитесь!


25.03.19
4645 10 Печатать

Договір не є первинним обліковим документом

Евгений Морозов, адвокат (судебная защита), магистр права, http://www.alibi.dp.ua.

Верховний суд підтвердив, що договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку та не підтверджує фактичного виконання його умов та руху коштів .

19 березня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 809/1718/15, адміністративне провадження №К/9901/19199/18 (ЄДРСРУ № 80580345) підтвердив, що договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію.

За змістом цієї ж статті господарська операція це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 15.12.2015 р. № 21-4266а15, договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку, а свідчить лише про намір виконання дій (операцій) в майбутньому, а не про їх фактичне виконання, в той час як первинні документи складаються лише за фактом надання послуг.

Більше того, відносно первинних бухгалтерських документів висловився Верховний суд України і в рішенні від 19 квітня 2016 року у справі  № 21-4985а15   вказавши, що господарська операція пов’язана не з фактом підписання договору, а з фактом руху активів платника податків та руху його капіталу, а сам договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку.

Вказаної позиції дотримується і Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року по справі № 813/1766/17, адміністративне провадження №К/9901/3360/17 (ЄДРСРУ № 72486685).

ВИСНОВОК: Таким чином, право на формування податкового кредиту виникає у підприємства в разі фактичного здійснення господарських операцій, підтвердження первинними документами здійснення таких операцій та наявності належним чином оформлених податкових накладних.

По материалам Ліга.Блоги
Отключить рекламу
Комментарии
 • Oleg7
25.03.19 08:49

Ймовірно це в конкретній ситуації. 
Але є й інші ситуації, коли Договір також може бути визнаний як первинний документ. 
Прості речі: нарахування роялті в чіткій сумі за певний період, прямо обумовлений договором. 
Також оренда майна, якщо мова йде про чітку суму орендної плати. Щоправда тут має бути додатково Акт приймання-передачі майна в оренду і відсутність Акта про повернення майна з оренди. Тобто фактично потрібні лише документи, що підтверджують перебування майна в оренді. 

Ответить
  Оценить
 • 4
 • 2
 • не удержалась
25.03.19 10:54

Oleg7, 1) аренда: д.б. акт выполненных работ, оплата (ПП) - это первичные документы.
2) роялти - аналогично.

Ответить
  Оценить
 • 2
 • 2
 • резидент
25.03.19 11:19

не удержалась,какие работы выполнены при аренде? Аналогично по роялти - какие там работы?

Ответить
  Оценить
 • 5
 • 2
 • мартын боруля
25.03.19 11:40

резидент, укрбухгалтера в массе своей уверены, что аренда - это услуга (так их спецтерминология  НКУ приучила). :) поэтому сплошь и рядом ничтоже сумняшеся лепят "акты" по аренде. налоговикам на радость, цивилистам  - на потеху. :)  Они вообще плохо понимают, что правовой смысл акта в том, чтобы засвидетельствовать факт передачу чего-либо в натуре. Поэтому в этих краях можно встретить акты самых придурошных видов. Укрбухгалтеры могут"акты" и на роялти зафигачить, и на начисление процентов банка и на передачу имущественных прав на строящуюся недвижимость.. им пофиг. бумага ж все стерпит. :) лишь бы налоговики не трогали.
 

Ответить
  Оценить
 • 5
 • 9
 • мартин боруля
25.03.19 10:50

Oleg7, вірно. Можна додати, що в основі дефініціх ПД лежить саме визначення госп.операції. Головна її ознака - зміна активів та зобов'язань. А такі зміни часто відбуваються саме на основі договору. Новий МСФЗ 15 ввів нові статті балансу - контрактні активи та контрактні зобов'язання. Вони в багатьох випадках з'являються саме під час підписання угоди. Отже виникає госп.операція. Таким чином, договір стає первинним документом. А дурнуваті висновки лоханутих українських судів - то село заскорузле. У них IQ заточений тільки на хабарі. Сучасний бухоблік - то не для них. :)

Ответить
  Оценить
 • 7
 • 1
 • ВаленТина
25.03.19 14:49

мартин боруля, не согласна, по поводу договоровСтатья 626. Понятие и виды договора

1. Договором является договоренность двух или больше сторон, направленная на установление, изменение или прекращение гражданских прав и обязанностей.

2. Договор является односторонним, если одна сторона берет на себя обязанность перед второй стороной совершить определенные действия или воздержаться от них, а вторая сторона наделяется лишь правом требования, без возникновения встречной обязанности относительно первой стороны.

3. Договор является двусторонним, если правами и обязанностями наделенны обе стороны договора.

4. К договорам, которые заключаются более чем двумя сторонами (многосторонние договоры), применяются общие положения о договоре, если это не противоречит многостороннему характеру настоящих договоров.

5. Договор является возмездным, если другое не установлено договором, законом или не вытекает из сути договора.

т.е. получается договор это намерения одного и второго лица. Договор вступает в силу, когда одна из сторон начинает какие то действия, или оплата, или отгрузка т.е. первичка. и с выводами суда я согласна

Ответить
  Оценить
 • 4
 • 0
 • 123
25.03.19 09:54

все это и так давно известно !!! 
но когда это (общеизвестное ) мешало нарисовать фиктивность ????
особенно когда хочется-надо???

Ответить
  Оценить
 • 2
 • 0
 • Svet
25.03.19 14:04

Тут смотря по какой теме было судебное заседание. Т.к. часто налоговая отказывает в разблокировке ПН ,в связи неполным комплектом первичных документов в.т.ч. договоров. Т.е. при наличии факта уплаты - наличии банковской выписки, расходной накладной, ТТН или акта в/р. все равно отказывают .

Ответить
  Оценить
 • 1
 • 0
 • Олена
25.03.19 14:53

Цікаво, "договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку",
яким тоді первинним документом, окрім договору, оформлюється залік зустрічних вимог?

Ответить
  Оценить
 • 1
 • 0
 • Сергей
26.03.19 11:13

Олена,Акт зарахування зустрічних однорідних вимог.

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 0
Контекстная реклама
Отключить рекламу
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться