Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


26.09.19
3110 6 Печатать

Щодо повідомлення працівників про запровадження нових або зміну діючих умов оплати праці

Ст. 103 КЗпП передбачено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Ст. 103 КЗпП застосовується до відносин, які виникають у зв’язку з запровадженням нових і зміною діючих умов оплати праці. Вона не може застосовуватися у випадках, коли зміна умов оплати праці є лише наслідком зміни змісту трудової функції працівника, його переміщення, переведення на іншу роботу або зміни істотних умов праці працівника.

Так, переведення на іншу нижчеоплачувану роботу допускається за згодою працівника (ч. 1 ст. 32 КЗпП), за заявою працівника, при наявності медичного висновку (ч. 1 ст. 170 КЗпП), за пропозицією власника (ч. 2 ст. 40 КЗпП). В усіх цих випадках ст. 103 КЗпП не може застосовуватися, оскільки застосуванню підлягає частина перша ст. 114 КЗпП. Не може вона застосовуватися і при переміщеннях (ч. 2 ст. 32 КЗпП), оскільки застосуванню підлягає частина друга ст. 114 КЗпП.

Зміни умов оплати праці в бік погіршення, про які власник зобов’язаний повідомити працівника, можуть запроваджуватися законодавством, генеральною, галузевою, регіональною угодою, колективним договором, власником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або іншим уповноваженим трудовим колективом на представництво органом або одностороннє (ч. 4 ст. 97 КЗпП). Незалежно від правової форми, у якій провадиться зміна умов оплати праці в бік погіршення (запровадження нових умов оплати праці, які погіршують умови, що діяли раніше), обов’язок повідомлення працівників лежить на власникові. Лише зміна умов оплати праці за згодою між сторонами трудового договору не вимагає спеціального повідомлення працівника, оскільки він одержує відповідну інформацію при укладенні з власником відповідної угоди.

Працівник повинен бути повідомлений про зміни в бік погіршення умов оплати праці, відповідно до яких раніше провадилася оплата його праці, – про зміни тарифної ставки (окладу), доплат, надбавок, форми оплати праці, системи оплати праці, преміальної системи тощо.

Поки не минув двомісячний строк, встановлений ст. 103 КЗпП, на підприємстві не можуть застосовуватися нові (змінені) умови оплати праці, які погіршують становище працівників. Лише Верховна Рада спеціальною нормою може встановити, що погіршення умов оплати праці, що випливають з прийнятого нею закону, підлягають застосуванню до закінчення двомісячного строку. Закон не встановлює форми повідомлення власником працівників про погіршення умов праці. Але в разі спору власник повинен довести, що він цей обов’язок виконав. І виконав його саме щодо працівника (а не трудового колективу або всіх працівників). Тобто при повідомленні працівників про зміну умов праці неперсоніфікованим способом власник повинен мати у своєму розпорядженні докази того, що відповідна інформація була отримана кожним працівником. Тому вивішування нових або змінених положень про умови оплати праці, повідомлення в пресі чи по радіо не може бути достатнім.

Якщо працівник не був вчасно повідомлений про зміну умов оплати праці в бік погіршення, до закінчення зазначеного двомісячного строку діють попередні умови праці. Оскільки нові (змінені) умови праці при цьому в дію не вводяться, одержувана працівником оплата праці відповідно до раніше встановлених умов за своєю юридичною та соціально-економічною природою цілком відповідає поняттю заробітної плати. Тому вона враховується повністю при обчисленні у відповідних випадках середньої заробітної плати.

Анна Хоменко, головний державний інспектор Управління Держпраці у Полтавській області.

По материалам ГУ Держпраці у Полтавській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Тиса
26.09.19 10:09

Мені вважається, що ці статті треба виписати більш конкретно, тобто і більш зрозуміло. Може, навіть, про попередження працівникові повідомляти Держпраці..., бо ЮО, ФОПи роблять, що хочуть!

Ответить
  • Ольга
26.09.19 12:36

ситуация из жизни.
ФОП арендует площадь в ТЦ. договор аренды есть и все такое. и тут директору ТЦ моча в голову ударила и он разрывает с нами договор. и плевать ему что по договору он обязан предупредить за 2 месяца. освободить помещение до конца месяца и точка. в ход идут угрозы и всякая прочая хрень. в итоге за полмесяца мы должны найти новое место аренды. с трудом находим. но вот не задача. в другом ТЦ график работы другой, чем в предыдущем. естественно меняется режим работы продавцов. вместо 10 часов они должны там быть 12 часов за смену.
и вот как мне предупредить работников за 2 месяца о таких изменениях? если даже допсоглашение от первого арендодателя ваяется текущей датой. по-другому их бухгалтерия не может.
не будет никто закрываться чтобы соблюсти эти 2 месяца + еще за простой платить продавцам, которым это тоже не на руку

Ответить
  • /////////
26.09.19 12:52

Ольга, предупредите об изменении графика, два месяца продавцы пусть приходят на 2 часа позже или уходят на 2 часа раньше, или пусть один приходит на 2 часа позже, другой уходит раньше, т.е. работают 10 часов как работали в первом ТЦ, через 2 месяца начинают работать по новому графику 12 часов. Всего делов. Или жаба давит из-за того что можно напрячь людей работать на 2 часа больше уже сейчас?

Ответить
  • Наталья
26.09.19 13:56

Нельзя в ТРЦ устанавливать "свой" график работы. Арендаторы обязаны подчиняться графику работы ТРЦ, прописанному в Договоре. Поэтому, если написано с 8 до 20, то продавец не может прийти позже или уйти раньше.За это "хозяин" точки попадет на нехилый штраф от ТРЦ.                                  Согласна, ТРЦ очень часто не соблюдает условия своих же договоров или трактует их исключительно в свою пользу. Поэтому крайний всегда арендатор. Крутись, как хочешь, после этого с нашим допотопным законодательством.

Ответить
  • /////////
26.09.19 14:28

Наталья, по поводу договоров не знаю, но раньше видела, что один магазин открылся раньше, другой позже, может смотря в каком ТЦ как, но я же написала, один продавец может прийти к открытию, уйти на два часа раньше, другой прийти на два часа раньше и работать до закрытия, это если два продавца на смене, а их как правило два. Единственное, о времени прихода на работу и ухода с работы предупредить заранее не получится, но это можно и не рассматривать как ухудшение условий труда. Если на смене один продавец, тогда сложнее, если двоих заставить работать каждый день по 6 часов, то с одной стороны улучшение так как сократился рабочий день, с другой работа каждый день, а не по сменам не понятно улучшение или ухудшение, с другой стороны можно взять заявление с сотрудников о переводе на работу на каждый день. Остается только решить вопрос с выходными на эти два месяца, но с отпуском они же как то проблему решают. 

Ответить
  • Ольга
27.09.19 10:11

/////////,на смене один продавец. нет экономической выгоды держать двоих на смене. и это не из серии что жаба давит зп платить работникам. нет лишних денег на еще одного работника. вариант, один пришел, а потом второй его заменил не проходит по условия договора. и штрафы 25% от месячной аренды. и да, арендодателю плевать на КЗоТ и прочее

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям