Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


02.11.20
1223 0 Печатать

На які квартири у новобудовах можуть претендувати мешканці Києва — житло за держпрограмами

А: Що таке «опосередкована» та «гранична» вартість квадратного метра житла? Як використати ці величини, щоб отримати гроші на житлову нерухомість із державного бюджету? 

У столиці на квартирному обліку за місцем реєстрації перебуває близько 70 тис. сімей та одиноких громадян. Це дані «Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2021–2023 роки». 

Майже 71% очікують на отримання житла більше 10-ти років. Із 2011 року після запровадження Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що заборонив вимагати від забудовників безоплатної передачі житлової площі для потреб міста, можливості забезпечення черговиків скоротилися. Експерти кажуть, що 90% тих, хто потребує поліпшення умов ніколи не зможуть вселитися в безкоштовну квартиру, оскільки соціального житла у нас практично не існує. Більш реальна пропозиція — бюджетні програми з кредитування або компенсації частини вартості. Так наразі Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву пропонує три види програм: 

  •  «Кредит зі статутного капіталу»;
  •  «Кредит для ВПО та АТО (ООС)»;
  •  «Доступне житло».

Розглянемо на прикладі програми «Доступне житло», на що може реально розраховувати столична молодь. На участь у програмі можуть претендувати громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, ті, що протягом останніх 3-х років не мали житлової площі у власності, та ті, які володіють площею не більше 13,65 м2 (без урахування житла, що знаходиться на тимчасово окупованій території). Крім того, середньомісячний грошовий дохід плюс дохід членів сім'ї на одну особу має бути не більшим трикратного розміру середньомісячної заробітної платні у відповідному регіоні.

Із бюджету сплачується 30% вартості квартири для громадян, які потребують поліпшення житлових умов. 50% для людей, на яких поширюються деякі пункти закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та для внутрішньо переміщених осіб (із подробицями можна ознайомитися на сайті Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву). Розмір грошової підтримки визначається за формулою: 

ПЛОЩА (21 кв. м на одного члена сім'ї + 10,5 кв. м на сім'ю, але не > за фактичну) *ВАРТІСТЬ (не > граничної вартості одного кв. м).

Отже, щоб взяти участь у програмі, людина має обрати житло, ціна якого не перевищує граничну вартість.

Як визначити граничну вартість?

Гранична вартість = опосередкована вартість одного кв. м * на коефіцієнт (різний для кожного населеного пункту).

Опосередкована вартість — сума, яку необхідно витратити, щоб звести один квадратний метр житлового багатоквартирного будинку в даному регіоні. Оновлену статистику Міністерство розвитку громад та територій України оприлюднило на офіційному сайті 18 грудня 2020 року (наказ № 311 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України станом на 01 жовтня 2020 року»). За даними Мінрегіону, в середньому по Україні будівництво квадратного метра житла обійдеться у 13 231 грн. Найдорожче коштує зведення багатоквартирного житлового будинку у Києві — 15 465 грн/кв. м.

Коефіцієнти населених пунктів зазначені на сайті Фонду. Для «міст-мільйонників» — це 1,75 (Київ, Дніпро, Львів, Одеса, Харків). Якщо помножити цю цифру на опосередковану вартість, то виходить, що гранична вартість дорівнює 27 063,75 грн/кв. м. Тобто, той, хто бажає отримати державну допомогу за програмою «Доступне житло», має шукати квартири у столиці, ціна яких не перевищує даний показник. 

Що можна придбати у Києві за ціною 27 063,75 грн/кв. м

За умовами державної програми, обрати об'єкт громадяни можуть самостійно, але він повинен відповідати наступним умовам: 

  • термін будівництва не >12 місяців з дати укладення договору;
  • вартість будівництва або продажу одного метра квадратного не > граничної;
  • наявні дозвільні документи згідно з переліком.

На початок січня 2021 року квартири у Києві пропонують відділи продажу 255 проєктів на етапі зведення. Ця інформація взята із пошуковика новобудов Bild.ua. Так з огляду на актуальні цінові пропозиції, зазначені на сервісі, отримано такі статистичні дані:

Мінімальна ціна,

грн/кв. м

Середня ціна,

грн/кв. м

Максимальна ціна,

грн/кв. м

Кількість пропозицій

Сегмент «економ»

14 450

19 574

25 300

31

Комфорт-клас

15 200

22 921

39 700

110

Бізнес-клас

19 800

41 025

89 650

75

Клас «преміум» 

44 150

72 250

122 350

13

 

Вартість, нижчу за 27 063,75 грн/кв. м, вказали 105 житлових комплексів, що будуються у столиці.

Висновки

За даними Іпотечного центру в м. Києві, зараз у черзі на допомогу із бюджету стоять 7 тис. людей. Тож, якщо пощастить просунутися до перших рядів, кияни можуть обирати серед будь-яких новобудов економкласу, більше половини класу «комфорт» і навіть подивитися варіанти у сегменті «бізнес». Але, це лише, якщо враховувати критерій ціни. Проте варто згадати, що за умовами програми «Доступне житло», об'єкти мають бути завершені протягом року після підписання договору, а забудовник повинен володіти всіма необхідними дозвільними документами.

Рубрика:
Комментарии
фото автора В фокусе
Віталіна Клец Річна звітність ФОП за 2022 рік...
29438 22
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям