Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


25.05.22
46041 71 Печатать

Відновлення реєстрації податкових накладних та подання звітності — Закон підписано Президентом

Президент підписав Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (Закон № 2260).

Закон опубліковано 26 травня 2022 року в газеті "Голос України" №111. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування. Таким чином, виконувати податкові обов'язки платникам слід вже з 27 травня 2022 року.  

Законом відновлюються камеральні та документальні перевірки звітності, ПДВ-відшкодування з бюджету та податковий обов’язок з реєстрації ПН/РК, подання декларацій та сплати податків з моменту відновлення можливості. Звернемо увагу на наступні положення документу.

Подання звітності, сплата податків, реєстрація податкових накладних:

1. Відновити обов’язок платників податків, у яких є можливість виконувати свої податкові обов’язки, в частині дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, подання податкової звітності, сплати податків.

2. Тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано ПН/РК, платники податку: включають до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі наявних у платника первинних документів.

Платники ПДВ зобов’язані забезпечити до 15 липня 2022 року реєстрацію ПН/РК, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цього закону, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН.

3. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Як платникам доводити неможливість виконання податкових обов'язків, текстом законопроєкту не було передбачено. За інформацією, отриманою від народних депутатів, Мінфін має затвердити перелік документів, які підтверджуватимуть неможливість виконання податкових обов'язків. Можливо, цю норму ми побачимо вже в опублікованому Законі. 

4. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цього закону за таких умов: 

  • реєстрація ПН/РК до 15 липня 2022 року,
  • подання податкової звітності до 20 липня 2022 року;
  • сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

5. Платники податків, у яких відновилась можливість виконувати свої податкові обов’язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за умови реєстрації ПН/РК, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

6. Платники єдиного податку за ставкою 2 % звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на єдиний податок за ставкою 2 %, за умови виконання ними таких податкових обов’язків щодо реєстрації ПН/РК, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %.

7. У випадку самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 20 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ та пені.

8. Платники ПДВ, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбачене пунктом 50.1 ПКУ, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Відновлення камеральних та документальних перевірок

1. Законом визначено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

а) камеральних перевірок;

б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 ПКУ та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

в) фактичних перевірок.

2. Документальні позапланові перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності під час проведення перевірок безпечного:

  • доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування такими платниками податків;
  • доступу, допуску до документів, довідок, про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом;
  • проведення інвентаризації основних засобів, товарноматеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

3. Документ, надісланий контролюючим органом до електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

4. У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно ПКУ, законами, контроль за якими покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 ПКУ, що звільняють від фінансової відповідальності, при цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Відшкодування ПДВ 

1. Передбачено відновлення відшкодування сум ПДВ з бюджету.

2. Суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування, та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення.
 

Крім того, Законом передбачено, що на період дії правового режиму воєнного стану, а також протягом дванадцяти місяців після його припинення або скасування, але не пізніше 31 грудня 2023 року, митне оформлення з метою вільного обігу та першу державну реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8702, 8704 та 8705 згідно з УКТ ЗЕД, як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-3», а також за умови, що такі транспортні засоби ввозяться на митну територію України юридичними особами для власного використання та не можуть бути відчужені такими особами протягом 1095 днів з дня їх першої державної реєстрації в Україні. Дія цього положення не поширюється на транспортні засоби, які походять або ввозяться з рф, рб та тимчасово окупованих територій України.

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Инна
25.05.22 13:54

почалося!

Ответить
  • Ірина
25.05.22 14:00

А як данний пункт буде визначатися: "У випадку відсутності у платника податків можливості...." ?
якщо не зареєструють податковий кредит?

Ответить
  • Ия
25.05.22 21:28

Ірина, а вам Минфин перечень документов даст. Если соберете все - то не имели возможность)), не соберете - ваши проблемы ). Все как всегда. 

Ответить
  • Ірина
25.05.22 14:00

можуть сказати у мене нема можливості?

Ответить
  • Лора
25.05.22 17:35

Ірина, ха-ха

Ответить
  • Инна
25.05.22 14:03

Тепер будемо до 14 липня чекати коли наші можновладці вирішать яка форма ПН нова чи стара, та відновлять роботу СЕА ПДВ теж у цих числах))

Ответить
  • Оксана
25.05.22 14:17

у меня вопрос по сумме для регистрации НН. Она с минусом, причем огромным. Кто знает причину, подскажите?

Ответить
  • Наталія
25.05.22 14:49

Оксана, цікаво де Ви побачили мінус, якщо реєстр закритий?

Ответить
  • Ирина
26.05.22 10:03

Наталія, напевно перерахували суму овердрафту за 1-й кв-л. робила витяг в медку на суму реєстрації, там остання операція- з овердрафтом.

Ответить
  • Оксана
25.05.22 15:42

Наталія, сделала запрос и у меня обновленные данные появились..И как теперь регистрировать НН? Получается, что есть желание и нет возможности?

Ответить
  • Наталія
25.05.22 15:57

Оксана, а якщо декларації не здавались і мінус великий. Питання звідки?

Ответить
  • Надежда
25.05.22 20:08

Наталія, Посмотрите вытяг 206 за предыдуший период и на сейчас, у меня  увеличили овердрафт и сумма лимита увеличилась, но бывало и наоборот.

Ответить
  • Татьяна
25.05.22 14:26

Оксана, це ваші зобов'язання знизили ліміт, які показали у деклараціях з лютого. 

Ответить
  • Оксана
25.05.22 15:58

Татьяна, я так вначале подумала тоже. Но за февраль-апрель обязательства всего 65,0 тыс. А регистрац. лимит на - 378,7 тыс. грн. !!!!  Нас хотят вынудить положить деньги на ПДВ рахунок???

Ответить
  • Лора
25.05.22 17:36

Оксана, таки да

Ответить
  • Инна
25.05.22 14:22

Оксана, якщо ви сдавали деку за лютий-квітень та зазначали ПЗ і данні в 1 додатку, то це у вас перевищення пішло. Ліміт з'ївся. Тепер або поповнювати, або реєстьрувати за рахунок "другого" ліміту, якщо вистачає його.

Ответить
  • Оксана
25.05.22 15:44

Инна, я тоже так подумала. Но мои обязательства за этот месяц не в таком размере.Минус в три раза больше, чем обязательства за три месяца.

Ответить
  • Ніна-Н
25.05.22 15:38

Инна,другий ліміт буде працювати, коли на першому не мінус,хоч 1 грн. є.

Ответить
  • Svetlana
25.05.22 14:18

А если я не подавала декларацию за февраль 2022г. Как теперь мне в ней теперь отражать налоговый кредит- по первичке или по реально зарегистрированным нн ?

Ответить
  • Лора
25.05.22 17:37

Svetlana, зависит от лимита, который у Вас будет. Если нужен кредит, нашкрябайте по первичке. 

Ответить
  • Svetlana
25.05.22 18:47

Лора, если я включу в февраль  нк по первичке, а эти налоговые мне зарегистрируют в июне, то мне надо будет подать уточненку за февраль ? Пока не понимаю что потом уточнять ?

Ответить
  • ОЛена
26.05.22 14:01

Svetlana, если до 17.07 зарегистрируют, то ничего уточнять не нужно

Ответить
  • Ніна-Н
26.05.22 16:16

ОЛена,до 15.07.2022

Ответить
  • Наталія
25.05.22 14:19

Напевно,за теріторіальною ознакою  буде визначатись  можливість . Бо як  інакше

Ответить
  • Татьяна
25.05.22 14:27

Наталія, ні. Треба документально підтверджувати. Ще будуть затверджувати список документів, чим підтверджувати неможливість :(((

Ответить
  • Ирис
25.05.22 17:27

Так  если нет возможности, какие документы могут быть? Вот ситуация, нет возможности добраться до сервера, документам, печати, как об этом уведомить и чем?? 

Ответить
  • Олена
25.05.22 14:52

в  мене питання  ТОВ перейшло на 2% ЄП  01.04.2022, Закон набув чинності  25.05.2022 , ми маємо  по реєструвати ПН  і подати деку з ПДВ за лютий  та березень до 30.05.2022?? щоб  не попасти на штрафи  (протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %)

Ответить
  • OlaLa
25.05.22 15:14

Олена,це з дати, коли Ви повернетесь на систему оподаткування, на якій перебували ДО переходу на ЕП 2%

Ответить
  • Олена
25.05.22 15:23

тобто ви вважаєте  що  поки я на ЄП то можу взагалі не  реєструвати ПН і не подавати декларації за  02,03, місяці ,

Ответить
  • Елена
25.05.22 15:51

Олена, у вас не будет технической возможности их регистрировать так как вы  на  едином налоге без НДС

Ответить
  • бух
25.05.22 15:47

Олена,саме так. ДФС проти того, щоб ви малим право щось там реєструвати, поки ви на ЄП. А от Вашу покупці попали на той кредит, що ви їм давали

Ответить
  • Алена
25.05.22 18:45

бух, а как в такой ситуации будет с налоговым кредитом, мы тоже перешли на 2% 01.05, а наши поставщики нет, сейчас они начнут нам регистрировать налоговые за февраль-апрель, а у нас лимит заморожен

Ответить
  • Ніна-Н
25.05.22 15:36

Покупці будуть без ПК чекати поки постачальник  повернеться на попередню систему оподаткування? То виходить, що перебуваючи на 2% постачальник все таки не зможе зареєструвати податкові накл. за період до переходу. Щось такого накрутили.

Ответить
  • Бухгалтерия
26.05.22 06:32

Ніна-Н, А как нас будут регистрировать? Получается, что единщики сейчас потеряют кредит, если поставщик не перешёл на 2% и будет нас регистрировать, а потом сами за денежки будут платить за регистрацию своих обязательств, когда станут опять на общей системе плательщиками ПДВ???? 

Ответить
  • Ніна-Н
26.05.22 11:42

Бухгалтерия,той постачальник, який залишився  на ПДВ, буде реєструвати податкові накл. для  2- %, як на неплатників ПДВ. 

Ответить
  • Любовь
25.05.22 15:47

якби ж вони ще пояснили, що з цим щастям робити...

Ответить
  • Ния
25.05.22 15:53

Ну и когда они собираются открыть СЕА ПДВ? (пока что в ЭК так и не высвечиваются ни реестр операций, ни ЕРПН)...

Ответить
  • Наталія
25.05.22 16:08

Ния, зате нам гарно терміни визначили

Ответить
  • бух
25.05.22 16:06

Ния,если обратили внимание, то сегодня на ЕК закріт Реестр общий, не то что НН, а даже плательков. Вообще ниче нельзя увидеть.Значит, что-то делают

Ответить
  • Ния
25.05.22 16:55

бух, в смысле ЕК сегодня закрыт? я норм захожу в него...

Ответить
  • Инна
25.05.22 17:22

Ния, пишет, что на время врєнного стану закриті реєстри. ЕК працює в обмеженом режимі

Ответить
  • Ния
25.05.22 17:54

Инна, а, ну так реєстри - це не завсім ЕК, точніше, це зовнішня частина ЕК, а питання в мене булл щодо роботи СЕА ПДВ - коли ж вона відновиться (а перевірити це можна тим, чим відображаються в ЕК реєстр операцій з ПДВ та в в ЄРПН чи відображаються податкові накладні - поки що ні...)

Ответить
  • Буржуй
26.05.22 07:33

Волнует вопрос. Включил в налоговый кредит за февраль-май все на основании первичных документов. Далее контрагенты могут НН не зарегистрировать вообще или их НН заблокируют( далее отсутствует регистрация ы цепочке) Что тогда с моим налрговым кредитом ?! 

Ответить
  • Надежда
26.05.22 08:44

Буржуй,тогда будете ждать, когда разблокируют, а пока платите по-полной((. На это и расчитано.

Ответить
  • Ольга
26.05.22 09:54

В період з 15 по 20.07 бухгалтерам спати заборонено, бо як інакше встигнути за 5 днів подати уточненки за лютий-травень+ще й деку за червень, якщо податкові накладні будуть реєструватися до 15.07?

Ответить
  • Татьяна
26.05.22 10:27

Ольга, та ще і звіти за другий квартал 2022р.

Ответить
  • Ольга
26.05.22 09:56

А 16.07 і 17.07-це ще й вихідні, а подавати можна тільки в робочі дні.

Ответить
  • Юлия
26.05.22 15:16

Ольга, отчеты можно сдавать круглосуточно, а вот нн не регистрируют в выходные

Ответить
  • Ольга
26.05.22 18:04

Юлия, був такий лист ДФС опубліковано 09.05: Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Криворізький регіон) інформує.
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 до 18 години.

Ответить
  • Юлия
26.05.22 18:08

Ольга, спасибо, спорить не буду, просто отправляла отчеты в выходные и не заморачивалась даже датой квитанций))) теперь пойду гляну))

Ответить
  • Тетяна
26.05.22 11:31

Ольга, це буде квест до Дня бухгалтера!)

Ответить
  • Марина
26.05.22 10:28

Воно виглядає гарно,але по суті,це покладе на коліна купу підприємств...,Лише те,що лежить на поверхні- підприємство не на тимчасово окупованих територіях,директор з першого дня на війні,ніяких наказів не оформив,як подати декларації?Контрагент в зоні воєнних дій,податкового кредиту не буде ,поки не буде змоги зареєструвати податкові...І так обсяги реалізації геть не такі,як до війни,а якщо прийдеться заплатити все податкове зобов'язання,то просто закриємось.Таке...

Ответить
  • Евгения
26.05.22 12:00

Вот почему не сделать регистрацию до 15-ого июля, а уточнить до 20-ого, к примеру, или до 30-ого. А то поставщики зарегят НН 15-ого вечером, и потом что.. снова подавать уточнёнки?

Ответить
  • Татьяна
26.05.22 12:38

То давали півгода після ВС, а тепер швидко, швидко все роби та ще й звіт за другий квартал. 

Ответить
  • Аня
26.05.22 14:01

Татьяна, да , меня тоже это возмущает, обещали одно, а по факту совсем другое, я тоже хорошо помню про обещанные 6 мес.после ВС

Ответить
  • Лариса
26.05.22 13:00

Восстановили регистрацию и закрыли реестры. Проверить плательщик или нет к/а теперь невозможно :(

Ответить
  • Галина
26.05.22 14:02

Админ, а ПН и РК датами до 15.05.22 граничный срок регистрации до 31.05.22 пролетают про 15.07.22? и должны быть зарегистрированы до 31.05.22? то есть какие ПН и РК могут быть с  граничным сроком 27.05.22? 

Ответить
  • Ольга
26.05.22 15:23

Галина, мене теж дуже турбує дане питання.... Адже виходячи з написаного ПН виписані з 01.05.2022 по 15.05.2022 - в них граничний термін реєстрації 31.05.2022, а сказано, що до 15.07 тільки ПН граничний термін реєстрації яких з 24.02 по 27.05... Виходить, що ПН складені з 01 по 15 травня мають бути зареєстровані до 31.05.2022... щей за новою формою... щей коли відкриється реєстр для реєстрації... 

Ответить
  • Злой бух
26.05.22 14:36

Коллеги, у меня такой вопрос. Деки по НДС на период 02-04 не сдавались. Ну допустим мы зарег-ем ПЗ за 02, а поставщик за 02 зарег-л в 06, и вх.НН просроченная, я же не смогу включить ее себе в деку за 02. Я что-то не видела изменений по этому вопросу. И при этом, уточнить деки в связи с рег-ей НН поставщиками, т.е. включить их в период рег-ции?

Ответить
  • Юлия
26.05.22 17:43

Злой бух, вот и меня терзают те же мысли(((

Ответить
  • Инна
26.05.22 15:12

Злой бух, теж цікавить це питання. Ніде чітко не прописано в якому періоді враховувати цей ПК. В періоді складання первинки, чи в періоді реєстрації ПН.

Ответить
  • Галина
26.05.22 17:07

Инна, ПК четко сказано травень по первинке

Ответить
  • Тетяна
26.05.22 16:43

Ще питання, здала Деку за квітень, є ПЗ до сплати. Строк сплати до 31.05, грошей на рахунку немає. Підпадаю під штраф? відтермінувати  до 15.07 для даної сплати теж не можу застосувати?

Ответить
  • Екатерина
26.05.22 17:10

Тетяна, строк сплати 30.05

Ответить
  • Галина
26.05.22 17:06

Тетяна, получается да

Ответить
  • Наталя
26.05.22 17:18

Вітаю! На період з 24.02 по 26.05 податкові накладні формуємо по первинці, а з 27.05 по 31.05 реєструємо по довоєнним правилам? 

Ответить
  • Юлия
26.05.22 17:45

по идее мы должны включить их в месяц выписки , а не регистрации, они же были не зарег не потому, что наш поставщик просрочил, а потому что не работала регистрация в принципе...

Ответить
  • Ольга
27.05.22 10:14

Юлия, Если они будут зарегистрированы до 15.07, то считаются зарегистрированными вовремя. т.е. включаем в месяце выписки

Ответить
  • Злой бух
26.05.22 19:10

Так пункт НКУ про не включение просроченной вх.НН не поменян, т.е. работает и значит надо включать по факту рег-ции вх.НН. Для чего в законе уточнили - привести в соответствие с зарег-ми НН, вывод вместо первички, должна быть зарег-ая вх.НН. Ну или ждем опубликованный с перечнем можливостей предприятий

Ответить
  • Юлия
26.05.22 21:01

так в НКУ ничего и не сказано про ситуации, когда на государственном уровне не работает регистрация в принципе, и как происходит включение НГ в таких случаях...
согласна с тем, что нам нужно ждать разъяснений(((

Ответить
  • Алена
26.05.22 22:33

коллеги, а у кого нибудь есть ситуация, что единый налог 2 % отменили, а статус плательщика НДС не вернули?

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям