Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


01.08.22
5800 10 Печатать

Нацбанк посилює контроль за валюто - обмінними операціями

Нацбанк посилює вимоги до небанківських фінансових установ та операторів поштового зв'язку, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі (обмін валют).

З метою підвищення конкуренції та збільшення пропозиції готівкової іноземної валюти Національний банк починаючи з травня 2022 року послабив низку обмежень щодо роботи банків у цьому сегменті ринку. Відповідні заходи мали на меті як зниження спекулятивного тиску у готівковому сегменті, так і зменшення обсягів так званого "банкоматного туризму".

Водночас, попри позитивний ефект від вжитих заходів з’явилися негативні тенденції зі спекулятивними ознаками у небанківському сегменті готівкового валютного ринку. Так, небанківські установи, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, розпочали штучно підвищувати курс у готівковому сегменті валютного ринку, підтримуючи цим фактично існування "банкоматного туризму". Таке підвищення курсу виглядає безпідставним на тлі відносної стабілізації попиту й пропозиції у безготівковому сегменті валютного ринку та може свідчити про винятково спекулятивні підходи до курсоутворення небанківськими установами.

Національний банк вважає, що розхитування ситуації з готівковим курсом під час війни задля отримання додаткової маржі в сегменті, де купує валюту населення, є неприпустимим. Зважаючи на це, з метою мінімізації спекуляцій та створення дійсно конкурентного середовища НБУ посилює вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою.

По-перше, інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню в стандартизованому вигляді в чітко визначеному форматі – копії наказу (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація розміщуватиметься виключно в касах установ та їх структурних підрозділів. Водночас небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв'язку забороняється здійснювати інформування про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза межами кас установ та їх структурних підрозділів, привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями чи символами. 

По-друге, відновлено обов’язок подання установами інформації до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній або іноземній валютах.

По-третє, для контролю за дотриманням небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв'язку порядку здійснення валютних операцій та забезпечення безпеки в період дії воєнного стану процес купівлі-продажу валют повинен здійснюватися із обов'язковим веденням відеоспостереження.

Крім того, висувається низка вимог до приміщень, в яких здійснюється купівля та продаж валютних цінностей. Зокрема, з метою підвищення безпеки центробанк перегляне технічні вимоги до кас.

По-четверте, для посилення контролю за додержанням вимог щодо  здійснення купівлі та продажу валют винятково із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО) інформація про використовувані РРО передаватиметься до Національного банку. Це дасть змогу підсилити податкову дисципліну. Відповідні небанківські установи ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток. Так, сплачений податок на прибуток таких компаній становить всього 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або близько 7 млн грн за рік на весь ринок. За оцінками НБУ, в першому півріччі 2022 року середня сума податку на прибуток, сплачена одним підрозділом відповідних небанківських установ, становила 165 гривень на місяць.  

Ці зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері здійснення торгівлі валютними цінностями в готівковій формі. Проте у разі виявлення таких зловживань, аналогічне регулювання буде запроваджено і для банківських установ.

Наведені та інші зміни містить постанова Правління Нацбанку від 29 липня 2022 року № 165 "Про особливості регулювання та нагляду за здійсненням діяльності з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі в період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39", що набирає чинності з 29 липня 2022 року (крім окремих норм, що стосуються обладнання приміщень системою відеоконтролю, що набирають чинності з 3 серпня 2022 року).

По материалам НБУ

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Марина
01.08.22 10:05

Надпотрібне рішення,тобто курс є,але ми вам його не покажемо?Якщо раніше міг бачити з вулиці,де курс більше,там і здати валюту,то зараз треба зайти у кожен пункт обміну і спитати.Чи знизить це курс обміну? Звичайно ж,ні!

Ответить
  • Александр
02.08.22 11:28

Марина,
Курс то написан на бумажке с печатью меленьким циферками которых невидно, он и раньше так был. Табло лишь подтверждали эту бумажку.
Нами правят му**ки.!!!

Ответить
  • Ірина
01.08.22 14:17

А ці довбні взагалі в курсі, що у кожного більш менш порядного обмінника є групи у Телеграмі чи Вайбері? І ці курси можна побачити навіть, вибачте, сидячі на унітазі. От для чого це все?  

Ответить
  • Александр
02.08.22 11:30

Ірина,
Зайди в банк любой и купи, а вот те фигушки, нигде нет валюты. 

Ответить
  • Наталія
02.08.22 08:16

Ірина, так вони просто хочуть зменшити паніку навколо валюти. Якщо ви хочете купити чи продати валюту, то Інтернет, Телеграм, Вайбер вам допоможуть розібратися, де вигідніший курс. А якщо я просто йду в магазин за хлібом, то мені дійсно краще кожен раз не бачити, що долар вже 40, 41, 42.... 

Ответить
  • Ольга
02.08.22 09:10

Наталія, Значно приємніше заходити в магазин і бачити як ціни кожен день "підростають". Слідуючим шагом заборонити цінники на продукти - ну щоб паніки не було

Ответить
  • Наталія
02.08.22 09:30

Ольга, кожен судить по собі. Я купівлею-продажем валюти не займаюся, а не бачити на обміннику, що вранці курс був 40,20, а після обіду 41,80 мені спокійніше. Ціни в магазинах в прямій залежності від паніки на валютному ринку. І для того, щоб побачити цінник на товар, потрібно зайти в магазин і підійти до цього товару. Так само зараз в обмінниках. Ціну на хліб чи молоко ви не побачите на великому електронному табло, випадково проїжджаючи на автобусі мимо магазину. Так що ваше порівняння не дуже доречне

Ответить
  • Лариса
01.08.22 17:47

Залишилось заборонити градусники, щоб взимку не знали що мороз і не мерзли...хоча, чого там, можна заборонити і валюту в принципі і думати :)

Ответить
  • Александр
02.08.22 11:39

Лариса,
Хорошая идея для правящих имбицилов запретить ртутные градусники. 

Ответить
  • ---
02.08.22 14:59

Александр,так треба їх придбати, поки ще є, раджу це зробити.

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям