Чат 911

Получайте
новости почтой!

28.07.26 12:30
0 Печатать

Невиплата зарплати через бойові дії: чи відповідатимуть роботодавець і головний бухгалтер

Невиплата зарплати через бойові дії: чи відповідатимуть роботодавець і головний бухгалтер

Воєнний стан та бойові дії нерідко унеможливлюють нормальну роботу підприємств. Однією з найпоширеніших проблем є неможливість своєчасно нарахувати та виплатити заробітну плату через відсутність доступу до бухгалтерських документів, програм або робочого місця бухгалтера. Чи нестиме роботодавець відповідальність за таке порушення та чи можуть після завершення воєнного стану притягнути до адміністративної відповідальності головного бухгалтера?

Яка відповідальність передбачена за несвоєчасну виплату зарплати

За порушення строків виплати заробітної плати законодавством передбачено кілька видів відповідальності:

  • фінансову — для роботодавця;
  • дисциплінарну;
  • матеріальну;
  • адміністративну;
  • кримінальну — для посадових осіб залежно від характеру порушення.

Тому в мирний час несвоєчасна виплата зарплати може мати серйозні правові наслідки.

Коли роботодавець звільняється від відповідальності

Під час воєнного стану діють спеціальні правила.

Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України № 2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», роботодавець звільняється від відповідальності за порушення строків виплати заробітної плати, якщо доведе, що таке порушення сталося:

  • внаслідок ведення бойових дій;

  • через дію інших обставин непереборної сили.

Тобто сам факт прострочення ще не означає автоматичного притягнення до відповідальності.

Чи можуть оштрафувати головного бухгалтера

За загальним правилом частина 1 статті 41 КУпАП передбачає адміністративний штраф за порушення строків виплати зарплати або її виплату не в повному обсязі.

Штраф становить:

  • від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

  • при повторному порушенні протягом року або щодо окремих категорій працівників — від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Однак адміністративна відповідальність можлива лише за наявності вини посадової особи.

Коли головний бухгалтер не нестиме відповідальності

Згідно зі статтями 9, 10 та 11 КУпАП, адміністративне правопорушення передбачає наявність вини — умисної або необережної.

Тому головний бухгалтер може бути притягнутий до відповідальності лише тоді, коли буде встановлено, що він:

  • умисно допустив порушення;

  • або міг і повинен був запобігти порушенню, але не зробив цього через недбалість.

Якщо ж бухгалтер не мав можливості виконати свої обов'язки через бойові дії або інші форс-мажорні обставини, склад адміністративного правопорушення відсутній.

Крім того, стаття 17 КУпАП передбачає, що особа, яка діяла в стані крайньої потреби, не підлягає адміністративній відповідальності.

Що повинен зробити роботодавець під час воєнного стану

Попри звільнення від відповідальності, роботодавець не звільняється від обов'язку докладати максимум зусиль для забезпечення своєчасної виплати заробітної плати.

Таку вимогу встановлює частина 2 статті 10 Закону № 2136.

Зокрема, доцільно:

  • створити електронні архіви бухгалтерських документів;
  • зберігати інформацію у хмарних сервісах;
  • організувати дистанційну роботу бухгалтерії;
  • використовувати електронний документообіг;
  • забезпечити бухгалтерів необхідними технічними засобами;
  • за можливості перенести робочі місця бухгалтерії у безпечні регіони.

Наявність таких заходів може підтвердити, що роботодавець виконав свій обов'язок щодо організації роботи підприємства.

Коли відповідальності уникнути не вдасться

Посилання на воєнний стан не звільнить від відповідальності, якщо порушення сталося не через бойові дії, а внаслідок неправомірних дій посадових осіб.

Наприклад, якщо причиною несвоєчасної виплати зарплати стали:

  • втрата бухгалтерських документів через недбалість;
  • нецільове використання коштів, призначених для виплати заробітної плати;
  • спрямування коштів на погашення інших боргів замість виплати зарплати;
  • інші зловживання або службова недбалість.

У таких випадках роботодавець і відповідальні посадові особи можуть бути притягнуті до відповідальності на загальних підставах.

Висновок

Якщо затримка нарахування або виплати заробітної плати сталася виключно через бойові дії або інші обставини непереборної сили, роботодавець і головний бухгалтер можуть бути звільнені від відповідальності. Однак для цього необхідно довести причинно-наслідковий зв'язок між воєнними обставинами та неможливістю своєчасно виконати вимоги законодавства.

Водночас підприємство повинно підтвердити, що вживало всіх можливих заходів для організації роботи бухгалтерії та забезпечення своєчасної виплати зарплати. Якщо ж порушення виникло через недбалість або зловживання посадових осіб, воєнний стан не стане підставою для звільнення від відповідальності.

Комментарии
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям