Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Подпишитесь!


17.08.14
2625 42 Печатать

ГФСУ изменила свою позицию относительно обложения военным сбором гражданско-правовых договоров

   ГФСУ дещо змінила відповідь на запитання: Які доходи за цивільно-правовими договорами підлягають оподаткуванню військовим збором?
   
Згідно з п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу для цілей Розділу IV Кодексу заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
   
    Вступаючи у трудові відносини з підприємствами, працівники укладають трудові договори.
   
    Трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
   
    Виконання робіт, надання послуг фізичною особою може здійснюватися як на підставі трудового договору , так і на інших юридичних підставах, зокрема на підставі цивільно-правового договору.
   
    Відповідно до п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
   
    Тобто, під об’єктом оподаткування військовим збором розуміється дохід, який нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно – правовими договорами. Результатом цивільно – правового договору є факт виконання робіт (надання послуг).
   
    За цивільно-правовими договорами (договором підряду/договором про надання посуг) оплачується виконана робота/надана послуга, що у межах бухгалтерського обліку підтверджується первинними документами, зокрема, актами виконаних робіт (актами приймання – передачі).
   
    Згідно зі статтею 837 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.
   
    За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (частина перша ст. 901 ЦКУ).
   
    Отже, для цілей оподаткування військовий збором факт оплати у межах цивільно-правового договору (договору підряду/договору про надання послуг) кваліфікується як об’єкт оподаткування.
   
    Таким чином оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, зокрема договором підряду/договором про надання послуг, виконання робіт /надання послуг яких підтверджуються актами виконаних робіт (актами приймання – передачі) на підставі яких провадиться їх оплата.

   Нагадаємо раніше ГФСУ в інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» у розділі 130.02 давала іншу відповідь, а саме:
   
Відповідно до п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
   
   Підпунктом 1.4 п. 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Кодексу визначено, що нарахування збору здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Розділу IV цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
   
   Згідно з п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу для цілей Розділу IV Кодексу заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
   
   Статтею 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, яка включає, зокрема, основну заробітну плату.
   
   Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
   
   Оплата праці (включаючи гонорари) працівників, які не перебувають у штаті підприємства (за умови, що розрахунки проводяться підприємством безпосередньо з працівниками) за виконання робіт згідно з договорами цивільно-правового характеру, включаючи договір підряду (за винятком фізичних осіб - суб’єктів підприємницької діяльності), включається до фонду основної заробітної плати (п.п. 2.1.8 п. 2.1 р. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5).
   
   Таким чином, оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, які належать до фонду оплати праці.
   

   

Рубрика:
Теги:
Комментарии
  • юзгм
18.08.14 06:19

Я правильно поняла ?? Предприятие ЮЛ работает с ФЛП , так вот при выплате этого дохода ФЛП нужно начислять военный сбор??

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • наталья
18.08.14 06:45

Я тоже так поняла. Получается услуги облагаем, а если товар то не облагаем. Ерунда какая-то получается.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Все будет хорошо!
18.08.14 07:04

наверное имеется в виду, что нужно удерживать военный сбор, если выплата идет физ.лицу, которое не зарегистрировано как ФОП. а если выплата ФОПу, то не нужно удерживать военный сбор.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Л
18.08.14 07:12

Это когда заключили договор гражданско-правового характера.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Л
18.08.14 07:16

Если предприятие или ФЛП заключило такой договор. Чётко прописало в нём сумму выплаты и срок окончания конкретных работ и являетя налоговым агентом. При выплате суммы удерживается 2,6%,15% , начисляется 34,7% и ещё нужно удержать 1,5%

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Л
18.08.14 07:18

Если ФЛП заключили между собой договора то там действует правило той системы на которой является субьект

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Злойбух
18.08.14 07:28

Версия №2 - аренда получается облагается у физ лица?

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • я
18.08.14 07:28

ой да подождите . еще через пару недель они все далее разьяснят. вообще цивильно правовой договор - это любой договор из ГКУ. т.е и аренда в т.ч.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Злойбух
18.08.14 07:28

А в предыдущем посте пишут, что аренда не облагается!!!!!

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Виктория
18.08.14 07:33

абсолютно согласна с Л, но по аренде категорически не буду удерживать!!!

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • ж
18.08.14 07:37

это только физ лиц касается, или СПД, который предоставляет для Юр. лица услуги тоже? СПД сам выступает налоговым агентом на ВС? или предприятие за него должно само оплатить?

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • бух
18.08.14 07:38

Согласна с "Я", и аренда тоже...-все обложить или прийдут и вас обложат...

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Shadow
18.08.14 07:43

аппетит приходит во время еды....

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Натали
18.08.14 08:04

о товаре я не поняла, Наталья поясните, Вы по договорам ГПД товары как-то продаете или покупаете? Все время считала, что договора ГПД - это только услуги, или я что-то не так поняла????

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • tanny
18.08.14 08:36

Товарищи коллеги, дообсуждались называется)) А товарищи налоговики почитали-почитали и думают: да что ж мы так протупили с договорами с физ.лицами, там еще облогать и облогать)) Мы сами даем им пищу для размышлений. Будем ждать конца месяца, посмотрим как они еще сами себя опровергать. сначала написали - потом подумали

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • папа павел
18.08.14 08:42

"оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, які належать до ФОНДУ ОПЛАТИ ПРАЦІ". Сдается мне, при выплате дохода ФЛП - никаких ВС, ты ж не зарплату ему выплачиваешь, ты ведь рассчитываешься за выполненные услуги (работы), а ФОП сам уже удерживает ВС у своих работников.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • tania
18.08.14 08:48

Согласна с tanny, сами дообсуждались

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Нина
18.08.14 08:53

Удерживать только по договорам,которые проходят через начисление зарплаты.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • бух13
18.08.14 08:58

Данное разьяснение СПД не касается. Однозначно- и не стоит тут фантазировать

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Оптимист
18.08.14 09:19

ГПД - это ВСЕ договора, перечисленные в Гражданском кодексе:купля-продажа, поставка,мена, дарение,рента(аренда) и.т.д... http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/435-15/page11

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Юля
18.08.14 09:44

Уважаемые коллеги, только что по этому вопросу я звонила на "горячую линию" фискальной службы в Киев. И вот какое разъяснение получила. Если физическое лицо (в том числе ФОП) предоставляет свои услуги в пределах своих видов деятельности, то такой его доход военный сбором не облагается. Если же он получает доход по предоставлению услуг вне своих видов деятельности, то такой доход облагается военным сбором. Военный сбор удерживает и оплачивает в бюджет налоговый агент, то есть юр. или физ.лицо,которое оплачивает услугу. То есть, если я плачу за услугу 200 грн. физ.лицу, то я плачу ему 197 грн, а 3 грн перечисляю в бюджет, как военный сбор. После этого меня переключили на другого оператора, которая сообщила мне вот такую информацию: "На данный момент четкого разъяснения по этому вопросу нет. Мы сейчас готовим письмо в Гос.фискальную службу, чтобы получить более точный ответ, т.к. по налоговому кодексу не понятно и можно двояко это воспринять. Прозванивайте позже, сегодня нет, но в течение недели этот вопрос решится" На мой вопрос - как оплачивать в течение этой недели, и если не удержать, то будет ли потом штраф, мне объяснили, что "горячая линия носит сугубо информационный характер и юридической силы не имеет (это я своими словами), и что не предоставление сейчас разъяснений не убережет меня от штрафов за неуплату сбора." Поэтому, уважаемые коллеги, советую все-таки по возможности облагать сбором хоть более или менее понятные доходы во избежание штрафов. Благодарю за внимание.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Елена
18.08.14 10:43

По логике ВСЕ акты - т.е. и юриков тоже)))

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Елена
18.08.14 10:44

Юля - спасибо)))

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Janifer
18.08.14 10:47

А у нас Банк Аваль аренду физику 9не ФОП) не перечисляет, пока ВС не оплатим.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • West
18.08.14 10:47

Юля - СПАСИБО!!!!

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • hpd56
18.08.14 11:31

По ЦПД оподатковуються військ.збором доходи згідно ознаки 102 по формі 1-дф.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Ольга
18.08.14 11:41

Коллеги! В законе четко сказано, что военный сбор удерживается аналогично НДФЛ, т.е. если мы являемся налоговым агентом - то удерживаем, если не являемся - соответственно, не удерживаем. В случае с ФЛП - аналогично: если услуга соответствует его видам деятельности - сбор не удерживается; если аренда у физ. лица и вы удерживаете НДФЛ - следовательно, удерживаете и военный сбор, если физ.лицо ФЛП, основным видом деятельности которого является сдача в аренду - не удерживаем сбор. По-моему все очень просто.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • М-да
18.08.14 11:51

Ольга, поддерживаю. Мне кажется, что разъяснение, изл. Юлей, абсолютно верным. Т.Е., если ФОП предоставляет свои услуги в пределах своих видов деятельности, то такой его доход военный сбором не облагается. Если же он получает доход по предоставлению услуг вне своих видов деятельности, то такой доход облагается военным сбором-ВС удерживает и оплачивает в бюджет налоговый агент, то есть юр. или физ.лицо,которое оплачивает услугу. По аналогии с НДФЛ.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Михаил
18.08.14 11:53

страна вечнозеленых помидоров

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • М-да
18.08.14 11:54

"ГФСУ изменила свою позицию относительно обложения военным сбором гражданско-правовых договоров" ГФСУ меняет свои позиции дабы оправдать наше национальное "ЗАКОН ЯК ДИШЛО....." !!! Так что ли?!

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Приплыли
18.08.14 12:11

ДААА! одни Законы принимают, другие - разъясняют, а страна гадает - как работать. Когда же будет работать Закон?

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • наталья
18.08.14 12:56

Юля, спасибо

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Lama
18.08.14 13:45

По гр-пр договорам. Договор аренды у ФЛ недвижимого имущества не относится к трудовой деятельности и в 1-ДФ показывается под кодом 106, хотя мы и являемся налоговым агентом. Но я на всякий случай удержала ВС.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • HotNCold
18.08.14 21:04

Ждем освободителей от ВС.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Argent
19.08.14 08:06

Для единщиков (если они получают доход по предоставлению услуг согласно своих видов деятельности) - НЕ применим Военный сбор, пока не примут изменения в части кодекса, касательно Ед налога. Наши бухгалтера настолько уже зашуганы...

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • ИВА
19.08.14 13:45

Так как ясности в этом вопросе нет, то необходимо письменно обращаться в фискальную службу и действовать на основании полученной от них налоговой консультации, тогда не зависимо от правильности их ответа " не может быть привлечен к ответственности налогоплательщик, действующий на основании письменно полученной налоговой консультации" гл. 3 ст 53 НК

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Анна
19.08.14 15:14

Облагаются ВС доходы только в составе зар. платы- а там- 5-ая инструкция дальше работает

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Лиля
01.10.14 14:09

Анна, Инструкция 5 уже НЕ работает по ВС вот подтверждение Интернет-конференция Сергея Наумова, зам. директора департамента доходов и сборов с физических лиц Государственной фискальной службы Украины Доброго дня! Об’єктом обкладення військовим збором є: • виплати, пов’язані з трудовими відносинами; • виплати за цивільно-правовими договорами; • виграші. Не секрет, що фізична особа, яка є працівником підприємства, може отримувати такої інші виплати, які ніяк не стосуються її трудових відносин з підприємством. Для поділу виплат на ті, які пов’язані з трудовими відносинами, і на ті, які з ними не пов’язані, є Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі – Інструкція № 5). На даний час відповіді державної фіскальної служби щодо оподаткування тих чи інших виплат військовим збором базуються на власній, нічим не затвердженій, класифікації витрат, на що ДФСУ ніхто не уповноважував. Хотілося б зазначити, що згідно преамбули Інструкції № 5, вона розроблена відповідно до Законів України «Про державну статистику» та «Про оплату праці» з урахуванням міжнародних рекомендацій у системі статистики оплати праці й стандартів Системи національних рахунків (СНР 93). Прошу пояснити, з якої причини, при наданні відповідей щодо оподаткування військовим збором ДФСУ ігнорує нормативно-правовий документ (Інструкцію № 5), який на підставі Закону «Про оплату праці» врегульовує питання розподілу виплат на ті, що належать до фонду оплати праці, і ті, що до нього не належать? P.S. Сподіваюсь, що ДФСУ змінить свою позицію і почне застосовувати норми Інструкції № 5. Сергей Наумов Дякую за ґрунтовне питання. З радістю застосовували б Інструкцію № 5 – відпало б дуже багато питань. Але, в Податковому кодексі серед об’єктів оподаткування військовим збором фонд оплати праці не згадується. Норми Інструкції № 5 можуть бути застосовані у разі внесенні змін до Податкового кодексу.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Лиля
01.10.14 14:11

ответ, как говорил когда-то Добкин чуток "по-дебильному написан" но общий смысл улавливается - Инструкция 5 не катит уже

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • 123
02.10.14 05:39

згідна з бух13. суб’єкт підприємницької діяльності - і фізична особа - це різні правові іпостасі. Якщо договір з фіз.особою - утримувати, з ФОП - не утримувати.

Ответить