Отключить рекламу

Подпишитесь!


21.11.13
1434 0 Печатать

Как не попасть под налоговую проверку при снятии с регистрации по неосновному месту учета?

   Як не потрапити під податкову перевірку при знятті з реєстрації за неосновним місцем обліку?
   
   В умовах розвитку економічного життя та ускладнення бізнес-моделей часто можна зустріти компанії, які маючи головний офіс у місті-мільйоннику відкривають окремі філії, підрозділи, відділи у менших містах та селах. Такі господарські одиниці іноді мають статус відокремленого підрозділу згідно з ПКУ і, відповідно, взяті на облік у органі ДПС. Однак доволі часто статус таких підрозділів не формалізований – вони просто мають певні виробничі потужності та здійснюють відповідну діяльність, однак на облік як відокремлений підрозділ не стають.
   
   Від таких підрозділів вимагається лише подання заяви про об’єкти оподаткування (ф. № 20-ОПП) та необхідність стати на облік по ПДФО відносно нарахувань по працівникам у відповідному органі Міндоходів за місцем фактичної роботи працівників. Платник стає на облік, отримує Повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку (ф. № 16-ОПП). Варто пам’ятати, що ф. № 16-ОПП не є документом з необмеженим строком дії – його дія обмежується бюджетним роком.
   
   Але що робити, коли діяльність у відповідному місті згортається? Чи потрібно самостійно зніматися з обліку? І найголовніше – чи потрібно проходити податкову перевірку?
   
   Спробуємо знайти обґрунтовані відповіді на ці питання.
   
   Згідно з п. 8.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588), у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає зазначене повідомлення за ф. № 20-ОПП з оновленою інформацією до органу державної податкової служби за місцезнаходженням об'єкта оподаткування, щодо якого відбулися зміни.
   
   Як бачимо, цей пункт прописаний не категорично щодо можливості накладення санкцій за неподання зміненої ф. № 20-ОПП, але значно гірше те, що законодавством, власне, чітко не прописано порядок подання заяви у таких випадках, з якого моменту обраховуються строки тощо.
   
   Тим не менше, можна зробити висновок, що змінену ф. № 20-ОПП потрібно подавати не пізніше 10-ти робочих днів після зміни статусу об’єкта оподаткування.
   
   Тепер що стосується перевірок.
   
   Пункт 7.4 Порядку № 1588 ситуацію при знятті з обліку у нашому випадку описує так: платники податків, у яких відсутні об'єкти, закриті відокремлені підрозділи, у зв'язку з чим такий платник податків був взятий на облік за неосновним місцем обліку, знімаються з обліку за неосновним місцем обліку при надходженні (наявності) відповідних підтвердних документів або у зв'язку із закінченням бюджетного року за умови сплати податків, зборів до бюджету, на підставі службових документів органу державної податкової служби.
   
   Отже, чітко вказано дві ситуації:
   
   1) зняття з обліку при надходженні підтвердних документів (припускаємо, що ф. № 20-ОПП з новими об’єктами оподаткування якраз і є таким документом);
   
   2) закінчення бюджетного року.
   
   Ну і звісно, податкова не допустить зняття платника хоч би й за неосновним місцем обліку, якщо у нього є заборгованість з податків та зборів. Тому такі заборгованості потрібно погасити.
   
   Вважаємо, що підстав для проведення перевірки не повинно бути, оскільки як передбачено п. 11.3 Порядку № 1588 у разі отримання документів згідно з п. 11.2 (документів про припинення юрособи чи відокремленого підрозділу) та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, органом державної податкової служби приймається рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
   
   При цьому у разі прийняття рішення про закриття відокремленого підрозділу призначається і проводиться документальна позапланова перевірка відокремленого підрозділу, який закривається, та може бути призначена документальна позапланова перевірка юридичної особи в установленому законом порядку.
   
   Таким чином, перевірки призначаються відносно відокремлених підрозділів у розумінні ПКУ, тобто філій, представництв, інших відокремлених підрозділів, що діють на підставі положення, інформація про які внесена до реєстру, а сам підрозділ взято на облік в податковій.
   
   Однак на відділи та підрозділи компанії, що здійснюють роботи на відповідному об’єкті оподаткування (або з його використанням), така вимога не поширюється. Таку ж позицію поділяють і самі податківці, як це вбачається з формалізації ними процедури взаємодії між органами Міндоходів у подібних випадках (див. Порядок взаємодії між структурними підрозділами органів ДПС з питань реєстрації та обліку платників податків, затверджений наказом ДПСУ від 01.08.2012 р. № 671).
   
   Згідно з п. 11.2 зазначеного Порядку якщо платник податків припинив діяльність на території органу ДПС за неосновним місцем обліку, а також з причин відчуження, зміни власника або місцезнаходження об'єктів оподаткування (землі, транспорту) тощо, то відповідний галузевий підрозділ та підрозділ погашення податкового боргу після отримання відповідних підтвердних документів здійснюють усі необхідні заходи щодо повноти розрахунків по платежах, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС. Після проведення відповідних заходів відповідний галузевий підрозділ формує перелік платників податків, які підлягають зняттю з обліку в органі ДПС за неосновним місцем обліку (додаток 10).
   
   Сформовані переліки платників податків передаються до підрозділу прогнозування, аналізу, обліку та звітності для закриття карток особових рахунків за вказаними у переліку видами податків. У разі відсутності заборгованості перед бюджетами в картках особових рахунків платника податків, включеного до переліку, підрозділ прогнозування, аналізу, обліку та звітності проставляє відмітку про закриття карток особових рахунків за вказаними видами податків і обов'язково зазначає наявність (відсутність) карток особових рахунків за іншими видами податків, після чого перелік платників податків передається до підрозділу інформатизації та обліку платників податків для зняття їх з обліку за неосновним місцем обліку та внесення інформації про це до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
   
   Тобто фактично можна сформувати алгоритм дій платника податку, у якого припиняє існування об’єкт оподаткування в іншій адміністративній одиниці: такий платник подає оновлену заяву ф. № 20-ОПП, після чого чекає на закінчення строку дії повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку. Подавати самостійно інші документи, скажімо, про закінчення терміну дії договору оренди приміщення напевно не є доцільним.
   
   Така от доволі непроста процедура, дотримання якої дасть можливість мінімізувати ризики при знятті з обліку за неосновним місцем.
   
   Володимир Єніч
   адвокат ТОВ «Аудиторська фірма «НОРМА»
   
   Дата підготовки 07.11.2013

По материалам ЛИГА:ЗАКОН
Теги
Отключить рекламу
Комментарии
Комментирование новости отключено
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться