Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Щодо форми товарного чеку (квитанції) та оприбуткування готівки фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку у книзі обліку доходів/книзі обліку доходів та витрат (лист ДФС від 20.07.2018 р. № 24188/6/99-99-14-05-01-15)

Щодо форми товарного чеку (квитанції) та оприбуткування готівки фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку у книзі обліку доходів/книзі обліку доходів та витрат (лист ДФС від 20.07.2018 р. № 24188/6/99-99-14-05-01-15)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 20.07.2018 р. № 24188/6/99-99-14-05-01-15

Щодо форми товарного чеку (квитанції) та оприбуткування готівки фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку у книзі обліку доходів / книзі обліку доходів та витрат

Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо форми товарного чеку (квитанції) та оприбуткування готівки фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку у книзі обліку доходів / книзі обліку доходів та витрат і в межах компетенції повідомляє.

Згідно з п. 6 ст. 9 Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265) реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) (наданні послуг) фізичними особами - підприємцями, які відносяться відповідно до Податкового кодексу України до груп платників єдиного податку, що не застосовують реєстратори розрахункових операцій.

Також відповідно до п. 15 ст. 3 Закону N 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів".

Положення про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджено наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. N 13 (далі - Положення N 13), визначає форму фіскального касового чека на товари (послуги), фіскального касового чека видачі коштів, розрахункової квитанції, спрощеної розрахункової квитанції та фіскального касового чека за приймання та переказ готівкових коштів через ПТКС.

Згідно з розділом VII Положення N 13 за поданням міністерств та інших центральних органів виконавчої влади для підприємств і організацій, що належать до сфери їх управління, Міністерством фінансів України разом з Державною фіскальною службою України можуть бути встановлені інші форма та зміст розрахункових документів.

На сьогодні наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 25.05.2006 р. N 503 затверджено типові форми квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу на маршрутах загального користування.

Пропозиції щодо встановлення форми інших розрахункових документів, зокрема, товарних чеків (квитанцій) до ДФС не надходили.

Враховуючи викладене, вважаємо, що фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку, які не застосовують реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки, на вимогу покупця мають видавати чек, накладну або інший письмовий документ довільної форми, який засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця.

Щодо оприбуткування готівки фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку

Положення  про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року N 148 (далі - Положення N 148), визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, фізичними особами.

Згідно з п. 11 розділу I Положення N 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах фізичних осіб - підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).

Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, та форми книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. N 579 (далі - Порядок N 579).

Згідно з пп. 1 та 5 Порядку N 579 відповідно до пп. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 гл. 1 розд. XIV Податкового кодексу України (далі - Кодекс) фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої і другої груп, а також платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість (далі - платник податку), ведуть книгу обліку доходів (далі - Книга), у якій щоденно за підсумками робочого дня відображають отримані доходи.

Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Враховуючи викладене, ДФС вважає, що право покупця згідно з п. 15 ст. 3 Закону N 265 вимагати видати йому чек, накладну або інший письмовий документ не скасовує необхідності фізичній особі - підприємцю - платнику єдиного податку виписувати такий документ на кожний товар, що продається, незалежно від того, чи вимагається покупцем такий документ чи ні.

Отже, фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку мають оприбутковувати готівку на підставі письмових документів, які мають виписуватись на кожний товар (послугу), що продається, незалежно від того, вимагається покупцем чек, накладна або інший письмовий документ.

Разом з тим, з метою отримання більш детальної та повної консультації з питання оприбуткування готівки фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку, які не застосовують реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки, у книзі обліку доходів / книзі обліку доходів та витрат пропонуємо звернутися із відповідним запитом до Національного банку України.

В. о. заступника Голови

Є. Бамбізов

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям