Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№16
Друкувати

ППЄП-перевізник: ПДВ-баталії

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Приводом для написання статті стала дилема одного з читачів: «Я ППЄП групи 3 (з ПДВ). Займаюся вантажоперевезеннями, транспорт орендую. Чи можна відображати ПК з ПДВ при купівлі ПММ і ремонті автомобілів? Податківці начебто проти такого ПК. Але ж суми ПДВ проходять в ЄРПН і беруть участь у розрахунку реєстраційного ліміту». Дійсно, запитання не зайве. Приєднуйтеся!

електронний рахунок ПДВ, відмова від ПК з ПДВ, ПММ, ремонт, орендований автомобіль

«Ідея фікс» податківців — у підприємців не може бути основних засобів (ОЗ), оскільки вони не ведуть бухоблік. Отже, під «табу» підпадало і все, що пов’язане з ОЗ: амортизація, витрати на обслуговування та ремонт і врешті-решт — ПК з ПДВ.

Однак з 01.02.2015 р. у «перехідному» режимі запрацювало електронне адміністрування ПДВ. У зв’язку з цим з’явилася хитка надія на те, що ПК з ПДВ можна буде обліковувати. Однак поки що, на жаль...

На сьогодні ситуація залишається невтішною. Податківці формально нібито й не проти, щоб підприємці відображали у складі ПК суми ПДВ, сплачені за ремонт авто або при купівлі ПММ для нього. Але водночас вони висувають завідомо нездійсненну умову: такі платежі мають бути відображені в бухгалтерському та податковому обліку (консультація в категорії 101.16 ЗІР). Зрозуміло, що, оскільки підприємці бухоблік не ведуть, догодити податківцям не вдасться.

Водночас ця «бухоблікова» вимога притягнута за вуха. За наявності певних знань і необхідних первинних документів її неважко буде оспорити в суді.

Але знову ж таки, справа не у запровадженні електронного ПДВ-адміністрування. Адже сама собою лише реєстрація контрагентом ПН в ЄРПН ще не гарантує нам права на ПК.

Отже, є два варіанти дій.

Варіант № 1: сміливий

Якщо вас не лякають спори з податківцями (можливо, навіть у суді), то можете сміливо відображати ПК з ПДВ при купівлі ПММ і ремонті орендованого авто. Зрозуміло, за умови дотримання всіх ПДВ-вимог.

Однак спочатку запитайте у ДФСУ індивідуальну податкову консультацію, щоб знати точну їх думку із цього приводу. Запит можна сформулювати, наприклад, так:

«Я платник єдиного податку групи 3, платник ПДВ. Займаюся вантажоперевезеннями (код КВЕД 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт»). Для провадження діяльності орендую вантажні автомобілі.

Згідно з п. 6 розд. III Порядку від 23.09.14 р. № 966 «дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.». Ураховуючи той факт, що фізособи-підприємці не зобов’язані вести бухоблік ( ст. 2 Закону «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV), дані податкової декларації з ПДВ я підтверджую інформацією податкового обліку.

Запитання:

1) чи є у ПКУ норма, яка позбавляє підприємця — платника ПДВ права на ПК з ПДВ лише тому, що він не веде бухгалтерський облік?

2) чи має право підприємець (платник ПДВ) включити до ПК ПДВ, сплачений ним при купівлі ПММ для орендованого автомобіля або при оплаті ремонту орендованого автомобіля, якщо він має зареєстровані в ЄРПН ПН та інші документи податкового обліку, що підтверджують факт здійснення вказаних витрат і факт використання автомобіля в господарській діяльності в операціях, що обкладаються ПДВ?»

Якщо податківці нададуть відповідь: «маєте право», справу зроблено. Можете сміливо включати до ПК ПДВ, сплачений при купівлі ПММ або ремонті авто, — жодних штрафів за це не буде, навіть якщо ДФСУ в подальшому змінить свою думку ( п. 53.1 ПКУ).

«Не може бути притягнений до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому в письмовій або електронній формі <...> зокрема, на підставі того, що в майбутньому така податкова консультація <...> була змінена або скасована.»

Однак слід приготуватися і до того, що на податківців ваше послання «не подіє» і їх відповідь буде негативною. У такому разі звертайтеся до суду з оскарженням їх відповіді. Аргументи, які допоможуть відстояти свою правоту, наводимо далі:

Аргумент 1: ФОП не зобов’язані вести бухоблік (ст. 2 Закону про бухоблік). Тому, сплативши ПДВ при купівлі ПММ для орендованого автомобіля (або ремонті), вони не повинні підтверджувати своє право на ПК даними бухобліку. Адже податківці не вимагають від них цього, наприклад, при купівлі товару. Достатньо зареєстрованої ПН. Як бачимо, ситуації схожі, а вимоги — різні. У наявності — неоднозначне тлумачення прав і обов’язків платника податків.

Аргумент 2: згідно з п. 56.21 ПКУ, якщо виникає неоднозначне тлумачення прав і обов’язків платника податків, рішення приймається на користь платника податків.

Аргумент 3: заборона на відображення у складі ПК сум ПДВ, сплачених при купівлі ПММ і ремонті авто, призводить до дискримінації ФОП порівняно з юрособами. Отже, податківці порушують п.п. 4.1.2 ПКУ.

Аргумент 4: автомобіль використовується в госпдіяльності ФОП в операціях, які обкладаються ПДВ, що підприємець може підтвердити документально.

Аргумент 5: є документи податкового обліку, що підтверджують факт купівлі ПММ, ремонту автомобіля та сплати ПДВ.

Варіант № 2: обережний із запитаннями

Якщо ви вирішили не сперечатися з податківцями, то ПК не ставите (у декларації). Це зрозуміло. Однак виникає запитання: чи потрібно щось робити для коригування результату «формули» (за якою розраховується реєстраційний ліміт), адже в ній були враховані відповідні вхідні ПН?

Робити нічого не потрібно! Ситуація зміниться лише з 01.07.2015 р., коли стане іншим підхід щодо формування ПК.

З 01.07.2015 р. ПК формуватиметься без прив’язки до господарського використання в операціях, які обкладаються ПДВ. Тобто вхідний ПК в нашому випадку буде. Однак такий «неправильний» ПК «вичищатиметься» (у тому числі з «формули») через механізм нарахування податкових зобов’язань.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться