Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№16
Друкувати

База ПДВ при продажу власної продукції: корисне від ДФСУ

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Дочекалися! Нарешті фіскали роз’яснили, як обчислювати мінімальну базу ПДВ для товарів, виготовлених самостійно (лист № 12082*).
  • ПДВ-облік, собівартість продукції

    * Лист ДФСУ від 07.04.2015 р. № 12082/7/99-99-19-03-02-17.

    ПКУ вимагає, щоб при продажу самостійно виготовлених товарів база ПДВ була не нижчою за їх собівартість. Однак яка собівартість мається на увазі: виробнича чи реалізації?

    На щастя, податківці не стали фіскалити і зазначили, що орієнтуватися потрібно на виробничу собівартість (як, власне, ми й рекомендували робити**). І це є справедливим. Адже собівартість реалізації включає, зокрема, нерозподілені загальновиробничі витрати. А вони конкретного виду продукції жодним чином не стосуються ( п. 16 П(С)БО 16).

    ** Стаття «База ПДВ: як визначити мінімальну планку» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 7 .

    Це вартість, за якою продукція відображається на:

    рахунку 26 «Готова продукція» (для готової продукції);

    рахунку 25 «Напівфабрикати» (для напівфабрикатів);

    рахунку 23 «Виробництво» (для робіт, послуг).

    Ще один важливий момент, висвітлений податківцями: коли складати ПН на суму перевищення договірної ціни над собівартістю виготовлених товарів/послуг (ПН з типом причини «17»)?

    Якщо першою подією є передоплата. На момент передоплати собівартість товару може бути невідомою. Як результат визначити мінімальну базу ПДВ неможливо. Податківці радять діяти так:

    1) на дату отримання передоплати — скласти ПН виходячи з договірної ціни. Ця ПН видається покупцю;

    2) якщо за підсумками місяця виявиться, що собівартість товару вища за договірну ціну, — скласти другу ПН (на перевищення собівартості над договірною ціною — з типом причини «17»). І майте на увазі: така ПН складається датою зарахування товару на баланс.

    Якщо першою подією є відвантаження. ДФСУ рекомендує відразу ж складати дві ПН: першу — виходячи з договірної ціни, другу — на суму перевищення. Та ось тільки, на жаль, вони погарячкували...

    ПН на суму перевищення (з типом причини «17») не видається покупцю, але водночас підлягає реєстрації в ЄРПН. Якщо ж її не зареєструвати, штрафи за ст. 1201 ПКУ не застосовуються (хоча в такому разі є ризик штрафу за ст. 1631 КУпАП).

    Річ у тім, що на цю дату виробнича собівартість товару може бути також ще невідомою (особливо, якщо його виробили в цьому самому місяці). У цій ситуації, вважаємо, не залишається нічого іншого, як скласти ПН на суму перевищення (з ознакою «17») в останній день місяця (коли собівартість буде відома). У будь-якому разі на суму ПДВ-зобов’язань за місяцем такий підхід не вплине.

    m.kazanova@buhgalter911.com

  • Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться