Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2015/№28
Друкувати

Якщо немає копії сертифіката якості на придбану продукцію...

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
До нас звернувся читач із запитанням про те, як довго потрібно зберігати копії сертифіката якості на придбаний товар (паливо)? Податківці вимагали ці копії при перевірці (разом з первинкою). Але ж це не оригінали сертифікатів, а тільки копії, засвідчені продавцем. Що робити, якщо їх немає? Давайте розбиратися!
строк зберігання документів, копії сертифіката

Розсіємо туман податкового штрафу

Запитання про те, як довго зберігати документи, які утворюються у процесі госпдіяльності, і коли їх можна знищити, уже порушувалися на сторінках нашого видання (див. «Бухгалтер 911», 2014, № 1). Нагадаємо, ми радили: якщо є сумніви в тому, зберігати чи знищити, краще обрати варіант «зберігати». Але… буває, документа вже немає (знищений, загубився тощо), чим це загрожує? Тут багато що залежить від того, який це документ. Згідно зі ст. 121 ПКУ є штраф (510 грн.) за незбереження тільки деяких документів: первинних; облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності; інших документів з питань обчислення та сплати податків і зборів.

Чи належить до них сертифікат якості (копія від постачальника)? Ні, і ось чому:

1) це не первинний документ, а супровідний. Адже він прямо не підтверджує факт купівлі палива (первинними документами тут є накладна, платіжка, ТТН тощо);

«Первинний документ — документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення» ( ст. 1 Закону про бухоблік*).

* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV.

2) це не бухобліковий регістр і не звітність;

3) копія сертифіката якості ніяк не пов’язана з обчисленням чи сплатою податків і зборів;

4) копія сертифіката якості ніяк не впливає на показники податкової звітності чи митних декларацій.

Отже, за відсутність копії сертифіката якості не можна застосовувати штраф згідно зі ст. 121 ПКУ. Це перший момент.

Вносимо ясність

Поняття «Сертифікат якості» і «сертифікат відповідності» часто плутають. Насправді «сертифікат відповідності» — це документ, що належить до сфери «підтвердження відповідності в законодавчо регульованій сфері» (розд. II Закону № 2406**). Сертифікація в цій сфері проводиться згідно з вимогами технічних регламентів. А підтвердження відповідності до введення в дію відповідного технічного регламенту здійснюється згідно з вимогами Декрету № 46-93***.

** Закон України «Про підтвердження відповідності» від 17.05.2001 р. № 2406-III.

*** Декрет КМУ «Про стандартизацію і сертифікацію» від 10.05.93 р. № 46-93.

Цей документ обов’язково має бути у виробника (!), якщо він виготовляє продукцію, що підлягає обов’язковій сертифікації згідно з вимогами відповідного техрегламенту або відповідно до Переліку № 28****.

**** Перелік продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні, затверджений наказом Держкомітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 р. № 28.

Реєстраційні номери сертифікатів відповідності виробник повинен зазначати в документах, згідно з якими продукція передається їх покупцю (продавцю для перепродажу).

А ось «сертифікат якості» — документ добровільний (за винятком ліків і деяких металів). Тому постачальник міг і не давати вам копію сертифіката якості (хоча це в його інтересах).

Дуже давно в законодавстві була така вимога: якщо ти продаєш продукцію, що підлягає обов’язковій сертифікації, то в тебе обов’язково має бути копія сертифіката відповідності або сертифіката про визнання відповідності чи копія декларації про відповідність (ст. 13 Закону № 2406).

Проте з 17.11.2004 р. у Законі № 2406, а з часом — у Порядку № 833***** (п. 18) залунали нові вимоги. З тієї дати і до сьогодні виробнику в обов’язки поставлено:

***** Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затверджені постановою КМУ від 15.06.2006 р. № 833.

— надавати постачальнику інформацію про сертифікацію продукції через зазначення реєстраційних номерів сертифікатів відповідності в документах, згідно з якими передається відповідна продукція;

— супроводжувати продукцію декларацією про відповідність, якщо це встановлено техрегламентом на відповідний вид продукції.

До обов’язків постачальника (це якраз наш випадок) входить:

реалізовувати продукцію за умови наявності в документах, згідно з якими йому передано відповідну продукцію, реєстраційних номерів сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності.

Зверніть увагу: з 05.06.2015 р. скасовано обов’язкову сертифікацію автомобільного бензину, дизельного, корабельного та котельного палива (наказ № 452******). Тепер у питанні підтвердження відповідності слід орієнтуватися на відповідний технічний регламент.

****** Наказ Мінекономрозвитку «Про внесення змін до Переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні» від 06.05.2015 р. № 452.

Тобто взагалі можна поставити під питання саму вимогу пред’явити копії сертифікатів. Ми вже з’ясували, що до законодавчо регульованої сфери потрапляють саме сертифікати відповідності, але їх копії постачальнику не потрібні (достатньо, щоб у документах, за якими ви отримали сертифіковану продукцію, було зазначено реєстраційний номер сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності).

Таким чином, якщо копій сертифікатів не буде (відповідно, вони не будуть надані податківцям), у цьому, вважаємо, немає нічого страшного.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться