Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2015/№47
Друкувати

«Старі» ПН: далі буде

Ольга Сумцова - податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Знову повертаємося до теми «старих» ПН. І для цього є привід — «свіжий» лист податківців. У ньому озвучені досить несподівані висновки щодо відображення січневих ПН 2015 року. Крім того, обговоримо питання, що робити з сумами «вхідного» ПДВ, право на ПК за якими втрачено.
ПДВ-облік, податковий кредит

ПК за «старими» ПН: поточна декларація чи УР?

Перш ніж обговорити висновки «свіжого» листа № 23842*, ще раз нагадаємо: Закон № 643** «повернув» життя правилу «365 днів» для ПН. Неодноразові роз’яснення податківців підтвердили, що його потрібно розуміти як можливість «перетягувати» ПН на наступні звітні періоди (листи № 21154***, № 23580****, № 22208*****).

* Лист ДФСУ від 09.11.2015 р. № 23842/6/99-95-42-01-16-01.

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 р. № 643-VIII.

*** Лист ДФСУ від 06.10.2015 р. № 21154/6/99-99-19-03-02-15.

**** Лист ДФСУ від 07.10.2015 р. № 23580/5/99-99-19-03-02-16.

***** Лист ДФСУ від 21.10.2015 р. № 22208/6/99-99-19-03-02-15.

Тобто якщо своєчасно зареєстрована ПН не проведена в місяці її складання, платник має право показати ПК за нею пізніше безпосередньо в поточній декларації (у ряд. 10.1). УР подавати не потрібно. Аналогічний підхід застосовується і до несвоєчасно зареєстрованих ПН (з тією лише різницею, що їх можна показати не раніше періоду реєстрації ПН в ЄРПН).

Ніхто не забороняє показати не проведену ПН і через УР (лист Міжрегіонального головного управління ДФС — Центрального офісу ОВП від 23.09.2015 р. № 22171/10/28-10-06-11).

Причому, судячи з роз’яснень податківців, вищезгадані правила стосуються не лише ПН, складених після набуття чинності Законом № 643 (тобто після 29.07.2015 р.), а й ПН, складених до цієї дати. Про це, зокрема, свідчить лист № 21154. Хоча податківці на місцях, як і раніше, продовжують наполягати на тому, що ПН, складені до 29.07.2015 р., можна включати тільки через УР.

Але! Повернемося до нашого «свіжого» листа № 23842. У ньому податківці роблять досить несподівані висновки щодо січневих ПН 2015 року. Якщо ПН не підлягала реєстрації в ЄРПН (і відповідно не зареєстрована в ньому), то включити її до поточної декларації не можна. Показати ПК за нею можна тільки через УР.

Як бачимо, податківці по-різному визначають правила відображення ПК за зареєстрованими та незареєстрованим ПН (унаслідок того, що вони не підлягали реєстрації в ЄРПН).

Відразу скажемо: з листа досить важко зрозуміти, на чому ґрунтуються такі висновки. Перше враження, що податківці взагалі їх узяли зі своєї старої консультації (з листа від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17).

А якщо серйозно, то, можливо, податківці просто чіпляються за те, що в п. 198.6 ПКУ згадуються тільки ПН, зареєстровані в ЄРПН. А якщо ПН не зареєстрована, виходить п. 198.6 ПКУ застосувати не можна?

Але зразу є виникає запитання: невже тоді податківці розщедряться та дозволять відображати ПН січня 2015 року протягом 1095 днів, а не 365? Думаємо, що ні.

Узагалі, досить важко зрозуміти, чим керувалися податківці в листі № 23842, просто потрібно взяти до відома, що ПН січня 2015 року, які не підлягали реєстрації в ЄРПН (і не зареєстровані в ньому), податківці дозволяють включати до ПК тільки через УР.

А ось зареєстровані в ЄРПН ПН січня 2015 року, судячи з усього, уключати до поточної декларації можна.

Такі самі правила, вважаємо, діють і для ПН 2014 року:

— якщо вони були зареєстровані в ЄРПН і з дати їх складання не минуло 365 к. дн. — їх можна включати до поточної декларації;

— якщо вони не підлягали реєстрації (і не зареєстровані) і з дати їх складання не минуло 365 к. дн. — уключаємо до ПК тільки через УР.

Що стосується ПН 2014 року, з дати складання яких минуло 365 к. дн., то, на жаль, ПК за ними показати неможливо******.

****** Також див. нашу статтю «Старі» ПН: як відобразити ПК» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 36.

Пішов поїзд «365 днів»: чи є право на витрати?

Обговоримо ще одне питання, яке в листі № 23842 не розглядалося, але також заслуговує на увагу: коли можна включити до витрат суму вхідного ПДВ, за яким втрачено право на ПК (унаслідок помилок у ПН або її нереєстрації)?

Нагадаємо, що нещодавно ми аналізували проект змін до Інструкції з бухгалтерського обліку ПДВ*******. Так-от, там було зазначено: якщо на дату першої події ПН від постачальника не отримана, то у бухобліку роблять проводку:

******* Стаття «Бухоблік ПДВ: вивчаємо проект змін» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 41.

— Дт 644/«Податковий кредит непідтверджений» — Кт 63, 681 (якщо перша подія — отримання товарів/послуг);

— Дт 644/«Податковий кредит непідтверджений» — Кт 644 (якщо перша подія — перерахування авансу).

А після закінчення строків граничної реєстрації ПН (податківці вважають, що таким строком є 180 к. дн.), тобто коли стає зрозумілим, що платник втратив право на ПК, невідображений ПК повинен списуватися на витрати. Наступного дня після закінчення граничного строку для реєстрації ПН в ЄРПН у проекті Інструкції пропонується робити запис: Дт 949 — Кт 644/«Податковий кредит непідтверджений».

Вважаємо, що цей підхід можна застосувати і сьогодні.

Уключити до витрат суму ПДВ можна, коли з’являється упевненість у тому, що право на ПК за ПН втрачене, тобто якщо протягом 180 к. дн. з дати виникнення ПЗ постачальник не зареєструє належним чином оформлену ПН.

Оскільки для обліку податку на прибуток ми орієнтуємося на бухгалтерський фінрезультат, суми ПДВ осядуть у витратах і в податковому обліку.

Що стосується ПН січня 2015 року та ПН 2014 року, які не підлягали реєстрації в ЄРПН, то вважаємо, що суми ПДВ за ними можна буде списати на витрати після закінчення 365 к. дн. з дати складання ПН, тобто коли платник остаточно втратить право на ПК.

o.sumcova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться