Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2015/№39
Друкувати

Ліцензії по-новому: розбираємо ЗЕД-запитання

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Тема сьогоднішньої публікації продиктована запитанням одного з користувачів порталу buhgalter911.com, який хвилюється з приводу того, що в постанові № 609* серед повноважень Мінекономрозвитку** з’явилося ліцензування ЗЕД. Які наслідки таїть в собі таке розмите формулювання? Які саме види діяльності імпортерів та експортерів сьогодні «під прицілом»? Відповіді — у нашому матеріалі.
ліцензування, ЗЕД

* Постанова КМУ «Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 05.08.2015 р. № 609.

** А також обласних, Київської міської держадміністрації (це окрема позиція у списку).

Поспішаємо вас заспокоїти: зазначена постанова КМУ — це усього лише один з нормативно-правових актів, призначених «збалансувати» правове поле у зв’язку з прийняттям нового Закону про ліцензування***. Тобто нових видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, вона не може встановлювати.

*** Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 р. № 222-VIII. Про головні його нововведення ви могли довідатися з матеріалу «А ліцензія у вас є? Звичайно… ні! (ліцензійні news)» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 17.

Тому для вирішення питання про необхідність ліцензування тих чи інших видів ЗЕД звернемося до цього Закону. Серед видів діяльності, які підлягають ліцензуванню, знаходимо і ЗЕД (п. 25 ст. 7 цього Закону). Крім того, порівняно зі своїм попередником****, який просто говорив, що це є одним із тих видів діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до спеціальних законів, новий Закон про ліцензування більш конкретний. Він навіть прямо посилається на ст. 16 Закону про ЗЕД*****, відповідно до якої і має здійснюватися ліцензування ЗЕД (за фактом так було і раніше).

**** Маємо на увазі Закон «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 р. № 1775-III (втратив чинність з 28.06.2015 р.).

***** Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 р. № 959-XII.

Виходить, відповідь, що цікавить нас, — там? Так, і тут — повний штиль.

Єдина зміна, унесена новим Законом про ліцензування, стосувалася ч. 34 ст. 16 Закону про ЗЕД і була «косметичною», а не істотною.

Тобто якщо ваш вид експортно-імпортної діяльності не підлягав ліцензуванню раніше, то ані новий Закон про ліцензування, ані тим більше постанова № 609 змін у цьому аспекті не внесли.

Що стосується позиції 24 переліку органів ліцензування, наведеного в цій постанові (через який, власне, і виникло запитання), то варто звернути увагу, що в ній ідеться саме про ті види ЗЕД, які підлягають ліцензуванню згідно зі ст. 16 Закону про ЗЕД. І якщо порівнювати його зі списком******, подібним йому, то як в одному, так і в іншому окремими позиціями виділені ті види діяльності, які підлягають ліцензуванню відповідно до спеціальних законів. Наприклад, позиція 23 нового переліку відповідає видам діяльності з  ч. 7 і 19 нового Закону про ліцензування.

****** Наведеним у постанові КМУ «Про затвердження переліку органів ліцензування» від 14.11.2000 р. № 1698.

m.shevchuk@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться