Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2016/№17
Друкувати

Неприбуткові організації: періодичність подання звіту та не лише

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Основне питання нашої статті стосується подання податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій. Чи потрібно подавати такий звіт за підсумками кварталу, чи усе ж таки, як і раніше, звітувати доведеться лише за рік? Оскільки ДФСУ все ще мовчить із цього приводу, озвучимо свою позицію.
неприбуткові установи та організації, звітність до податкової

Розпочнемо з того, що  абз. 4 п. 46.2 і  п.п. 133.4.3 ПКУ містять вимогу щодо подання звіту про використання доходів (прибутку) неприбутковою організацією, форма якого досі перебуває лише на проектній стадії*. Тобто виконати цей обов’язок, повністю дотримуючись усіх формальностей, на сьогодні не вдасться.

* Знайдете тут: http://sta-sumy.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2016-rik/66388.html.

Але чи варто говорити, що наших винахідливих податківців такі ситуації ніколи не бентежили? Так, при поданні звітності за 2015 рік вони рекомендували подавати замість нього архаїчну форму податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій** (лист від 04.01.2016 р. № 102/7/99-99-19-02-01-17). Ця форма, зважаючи на відсутність інших варіантів, актуальною залишається й досі ☹…

** Затверджена наказом Міндоходів від 27.01.2014 р. № 85.

Але куди більш резонансним виявилося питання щодо необхідності подання звіту за І квартал. Пункт 46.2 ПКУ говорить про виконання цього обов’язку у «строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств». А такі строки, як ви знаєте***, починаючи зі звітних періодів 2016 року можуть бути й квартальними. Причому саме квартальний період є базовим.

*** Див. статті «Податок на прибуток-2016: «сухий залишок» змін» («Бухгалтер 911», 2016, № 1-2), «Квартальна дека з податку на прибуток: кому «пощастило» найбільше?» («Бухгалтер 911», 2016, № 13).

Річний же звітний період застосовують в окремо застережених випадках, наведених у  пп. 137.4 і 137.5 ПКУ. Формально під їх дію неприбуткові установи та організації не підпадають, адже вони ж платниками податку на прибуток згідно з  п.п. 14.1.121 ПКУ не є.

І до граничного строку подання квартальної звітності усього нічого (він спливає у вівторок, 10 травня). Так усе ж таки що робити?

Ми вважаємо, що в загальному випадку за І квартал звітувати не потрібно. Пояснимо свою позицію.

По-перше, саме на такі висновки наштовхує проектна форма звіту*. Судячи з виносок 1 і 2 до форми звіту, автори проекту вважають, що за проміжні (внутрішньорічні) періоди неприбутківцям слід звітувати лише у разі порушення вимог п. 133.4 ПКУ. Якщо ж порушень не допускали, звітний період — рік.

* Знайдете тут: http://sta-sumy.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2016-rik/66388.html.

При цьому звертає на себе увагу якоюсь мірою «перекручена» логіка розробників. Так, за період з початку року по останній день місяця вчинення порушення вони зобов’язують подавати звіт, вказуючи номер «гріховного» місяця. Тут безперечно так. А ось далі (виноска 2) мається на увазі обов’язок подавати саме цей звіт й надалі поквартально до кінця року. Водночас нормам ПКУ такий підхід не відповідає, адже в  абз. 2 п.п. 133.4.3 цього Кодексу йдеться про подання квартальної фінансової та податкової звітності (наростаючим підсумком) з податку на прибуток (!).

Можливо, тут існує якийсь зв’язок з  п. 34 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, що встановлює «мораторій» на виключення з Реєстру неприбуткових установ і організацій до 01.01.2017 р.

Але детальніше обговорюватимемо цей момент, коли проект перетвориться на офіційний документ. Поки ж констатуємо, що логіка п.п. 133.4.3 ПКУ на боці саме річного подання (якщо протягом року не було «неприбуткових» порушень).

На боці річного подання логіка п.п. 133.4.3 ПКУ, «оспівана» у проекті неприбуткового звіту.

По-друге, річний строк був базовим для прибутківців, коли у ПКУ з’явився абз. 4 п. 46.2. І, цілком імовірно, при внесенні ВРУ змін до ПКУ щодо податку на прибуток (у межах проведення податкової mini-реформи) вона просто через неувагу не поправила абз. 4 п. 46.2 цього Кодексу.

По-третє, якщо зазначені вище аргументи здалися вам непереконливими, оскільки вже за ПКУ проходить аналогія між неприбутковими установами та організаціями і платниками податку на прибуток (у частині строків подання звітів/декларацій), то можна, напевно, сподіватися й на ті норми п. 137.5 ПКУ, які звільняють від подання квартальної податкової звітності.

«Розкладемо по поличках» це питання. Зазначений пункт звільняє від подання квартальних декларацій три категорії платників. І якщо новоствореним платником податку на прибуток ( п.п. «а» п. 137.5 ПКУ) неприбуткова організація достеменно не є, як і не може бути виробником сільгосппродукції ( п.п. «б» п. 137.5 ПКУ), то на останню позицію слід звернути особливу увагу. Стосується вона річного обсягу доходів від будь-яких видів діяльності.

Хоча знову ж таки формально в цьому підпункті йдеться про платників податку на прибуток, якими неприбуткові установи/організації не є.

Так от, якщо у платника податку на прибуток такий обсяг за 2015 рік не перевищив 20 млн грн., то й подавати квартальні декларації йому не доведеться. Чи означає це, що «низькодохідні» неприбутківці також звільнені від подання квартальних звітів? Вважаємо, що це цілком може бути ще одним аргументом на користь неподання звітів так часто. Вірніше, на цій підставі точно мають бути звільнені від подання квартальних звітів неприбуткові «низькодохідники». І нехай вас особливо не бентежать відмінності у правилах визначення доходів для неприбуткових підприємств/установ/організацій і платників податку на прибуток. Інакше навіщо взагалі в  абз. 4 п. 46.2 ПКУ посилання на податкові прибуткові строки подання декларацій?!

Так, і наостанок одне застереження: ті неприбутківці, які в I кварталі порушили вимогу п.п. 133.4.2 ПКУ про використання доходів (прибутку) виключно для фінансування витрат на своє утримання та реалізацію цілей (завдань) і напрямків діяльності, визначених своїми установчими документами, з моменту вчинення такого порушення відразу повинні стати на «внутрішньорічні звітні рейки».

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться