Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2016/№1-2
Друкувати

Податок на прибуток — 2016: «сухий залишок» змін

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Податкова mini-реформа зачепила у тому числі й податок на прибуток. Говоримо зараз про Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII. У чому ж суть змін? Які прибуткові реалії на нас чекають у 2016 році? Про це зараз і розповімо.
податок на прибуток, податкова mini-реформа

Почнемо, скажімо так, з приємного.

Загальний принцип обкладення податком на прибуток підприємств (далі — ПНП) не змінили. Тобто орієнтація на бухоблік, розподіл платників на високо- і низькодохідних (зі збереженням старого вартісного порога 20 млн грн.), податкові різниці для розрахунку об’єкта оподаткування для високодохідних платників — усе це збереглося.

Ставка податку. Основна ставка податку на 2016 рік також збережена в розмірі 18 %.

Авансові внески, прощавайте! «Дивідендні», залишіться… Від щомісячних авансових внесків відмовилися вже з 01.01.2016 р. Тобто вже за січень нічого сплачувати не потрібно. Про це тепер прямо зазначено в  п9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. При цьому п39 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ для деяких платників усе ж передбачено новорічний «авансовий подарунок» — 2016 ☹.

Особливий «грудневий» внесок потрібно буде сплатити до 31.12.2016 р. Розмір — 2/9 податкових зобов’язань, нарахованих у податковій звітності за ІІІ квартал 2016 року. Виходячи із здорового глузду, сплачувати такий внесок доведеться квартальним платникам (хоча формулювання там далеко не однозначні).

Порядок сплати авансових внесків при виплаті дивідендів з  п.п. 57.11 ПКУ залишився без змін.

Декларування періодів 2015 року. Крім того, виключено абз. 4 — 12 п. 57.1 ПКУ, де, крім нюансів нарахування та сплати щомісячних авансів, містилася норма, що приписувала річникам з ПНП звітувати до 1 червня року, що настає за звітним. Ця норма була не матеріальною, а процесуальною. У зв’язку з цим подати прибуткову декларацію*:

— річникам з ПНП за 2015 рік потрібно не пізніше понеділка, 29 лютого (у загальний 60-денний строк, установлений п.п. 49.18.3 ПКУ);

внутрішньорічним платникам ПНП — не пізніше вівторка, 9 лютого.

* Вам буде цікавою стаття «Дека з прибутку, або Новорічний подарунок 11 місяців потому» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 49.

Декларування періодів 2016 року. Оскільки вже заговорили про подання звітності, то як тут не зазначити, що автори Закону повернули квартальне декларування податку для багатьох платників податків (новий п. 137.4 ПКУ). До числа «виняткових» щасливців, які можуть звітувати тільки раз на рік, записали:

низькодохідних (дохід за попередній рік не більше 20 млн грн.) платників;

Мається на увазі дохід, визначений за показниками Звіту про фінрезультати, що включає дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

— новостворених платників;

— виробників с.-г. продукції. При цьому сільгоспвиробники, як і раніше, зможуть звітувати за особливий період (з 1 липня по 30 червня).

Податок на нерухомість: за задумом декларації. Механізм, закладений розробниками декларації з ПНП, тепер реалізовано й на рівні ПКУ. Не використане у звітному році зменшення ПНП на суму нерухомого податку в частині нежитлової нерухомості на наступні роки не переноситься, підтвердження тому тепер в  абз. 2 п. 137.6 ПКУ. А ось згадка про те, що податок на нерухомість для можливості проведення такого заліку має бути не тільки нарахований, а й сплачений, з ПКУ зникла! Отже, знімається питання з обліком частини нерухомподатку, сплаченої в наступному році за попередній.

Доходи від участі в капіталі інших суб’єктів. По-перше, уточнено, що ті платники, які застосовують різниці, фінрезультат зменшують ( п.п. 140.4.1 ПКУ) на «суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку четвертої групи і на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, які підлягають виплаті на його користь від інших платників податків, які сплачують авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів».

Попередня редакція норми п.п. 140.4.1 ПКУ, зокрема, дискримінувала дивіденди, отримані від єдиноподатників.

Авансовий внесок з податку на прибуток з них сплачувався, але оскільки єдиноподатники — не платники податку на прибуток, фінрезультат на їх суму в отримувача — платника ПНП не зменшувався. Як наслідок — подвійне оподаткування.

По-друге, у перехідних положеннях уже для всіх платників (і високо-, і низькодохідних) дозволено здійснити відповідне зменшення фінрезультату при розрахунку об’єкта обкладення ПНП у 2015 році ( п. 40 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ).

Хотілося, але, на щастя, не збулося. Ви вже знаєте про деякі заплановані одіозні зміни. Це норматив для розподілу ОЗ/МНМА в розмірі 2500 грн. для всього 2015 року і збільшення фінрезультату до оподаткування на суму ремонтних і «поліпшуючих» витрат, капіталізованих до 01.01.2015 р. низькодохідними платниками ПНП у бухобліку, але водночас у податковому обліку віднесених на витрати (у межах 10 %-го ремонтного ліміту).

Так-от, на щастя, у підсумковій версії цих змін не виявилося.

Отже, змін за фактом вийшло не так уже й багато, і в основному вони позитивні.

y.tovstopyat@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться