Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2016/№32
Друкувати

Первинка від підприємця: чи обов’язково писати літери «ФОП»?..

Голенко Олександр, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Чи зобов’язаний підприємець — контрагент підприємства зазначати у первинці саме «ФОП П. І. Б.».?
фізособи-підприємці, первинка

Фізична особа (і в цьому її основна відмінність від особи юридичної), у принципі, може бути правомочною в двох статусах: (1) «звичайної» фізособи та (2) суб’єкта господарювання (підприємця).

У якому саме статусі фізособа вчинила той чи інший правочин, видно з договору.

У загальному випадку правочини підприємців з «юриками» мають оформлятися у письмовій формі ( п. 2 ч. 1 ст. 208 ЦКУ).

Ідемо далі. Ви, безумовно, знаєте: до підприємницької діяльності фізосіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юросіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин ( ст. 51 ЦКУ).

Таким чином, подібно до юросіб, які в господарській первинці зазначають не лише назву, а й організаційно-правову форму, не буде зайвим, якщо підприємець вкаже не лише П. І. Б., а й — для підтвердження свого статусу суб’єкта господарювання — те, що він саме підприємець (ФОП).

Хоча якщо такий його статус зазначено в договорі, то чи буде він прямо вказаний у первинці, особливого значення не має!

Якщо дивитися з дзвіниці підприємства, то інформація щодо господарського статусу вашого підрядника/постачальника — «фізика» важлива вам для того, щоб відповісти на запитання: чи утримувати з адресованої підприємцю виплати ПДФО (і військовий збір) та чи нараховувати на її суму ЄСВ?*

* Про нюанси підтвердження підприємницького статусу інформацію зможете знайти, зокрема, у статті «Електронний витяг щодо підприємця: чи потрібно засвідчувати?» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 29).

Насамкінець — кілька слів про широко розповсюджену первинку.

Наприклад, у податковій накладній (згідно з формою, затвердженою наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307) її укладачеві — підприємцеві — платнику ПДВ достатньо написати свої прізвище, ім’я та по батькові (повністю). Якщо ж літери «ФОП» усе-таки потрапили до податкової накладної, в цьому немає нічого страшного. Загрози для податкового кредиту у такому разі не буде, оскільки така «помилка» ідентифікувати сторони операції не заважає (п. 201.1 ПКУ).

А скажімо, у лікарняному листі та в трудовій книжці ми рекомендуємо перед П. І. Б. зазначати «ФОП».

Алгоритм тут можна порадити такий: якщо затверджена форма первинки вимагає зазначення «П. І. Б.» — в принципі, можна обмежитися «П. І. Б.». Якщо ж форма вимагає вказати «найменування підприємства» — краще писати «ФОП П. І. Б.». А ще краще — завжди писати «ФОП П. І. Б.». Так буде надійніше!

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться