Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2016/№29
Друкувати

Електронний витяг щодо підприємця: чи потрібно посвідчувати?

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Якщо ви маєте партнерів-підприємців (ФОП), у яких ви придбаваєте товари, роботи або послуги, то не забувайте про два важливі обов’язки: 1) відобразити виплату у формі № 1ДФ з кодом «157»; 2) отримати від підприємця-партнера копію витягу з Держреєстру. Так-от, про другий документ і йтиметься в цій статті.
робота з ФОП, витяг з Держреєстру, електронний витяг, посвідчення копії

Нагадаємо, копія витягу з Єдиного державного реєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань (Держреєстр) щодо підприємця-партнера вам потрібна для того, щоб не утримувати з нього ПДФО та військовий збір, а якщо оплачуєте роботи (послуги) — щоб не сплачувати з такої виплати ЄСВ.

За договорами купівлі-продажу та оренди ЄСВ не нараховується у принципі.

При цьому для несправляння ПДФО та військового збору види діяльності вашого партнера не мають значення — достатньо, щоб він мав статус підприємця ( п. 177.8 ПКУ). Податківці наполягають на тому, що підтвердити це може лише витяг з Держреєстру, хоча ми вважаємо, що для цих цілей цілком підійде і виписка*.

* Детально про це можна прочитати у статті «Підтвердження ФОП-статусу «по-новому» («Бухгалтер 911», 2016, № 10).

А ось з ЄСВ — складніше: не сплачувати його можна тільки у тому випадку, якщо у витягу партнера ви знайдете той вид діяльності, який відповідає вашому договору на виконання робіт/послуг (п. 1 розд. II Інструкції № 449**). Інакше вам доведеться нарахувати ЄСВ (22 % від суми договору) і сплатити його за свій рахунок.

** Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449. Див. також статтю «Нова редакція Інструкції зі сплати ЄСВ: для кого є сюрпризи»? («Бухгалтер 911», 2016, № 21).

Копію витягу з Держреєстру щодо підприємця-партнера найпростіше попросити у самого підприємця. Він може вам надати ксерокопію паперового витягу, роздруківку електронного або електронну копію електронного витягу.

Паперовий та електронний витяги мають рівну юридичну силу (п. 3 розд. I Порядку № 1657***).

*** Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань від 10.06.2016 р. № 1657/5.

При цьому що стосується роздруківки електронного витягу, то посвідчувати її підписом підприємця-партнера, вважаємо, зовсім не обов’язково. Адже в електронному витягу вказуються номер, дата і час формування, тобто його однозначно можна ідентифікувати. Отже, немає жодної необхідності посвідчувати копію.

Якщо ж партнер взагалі відмовиться надати вам копію витягу, ви можете самостійно отримати цей документ (на папері чи в електронному вигляді), але задоволення це є платним.

Безоплатно перевірити дані партнера (підприємницький статус і види діяльності) також можна — на сайті Мін’юсту (https://usr.minjust.gov.ua).

Але, на жаль, податківці не вважають роздруківку з цього сайта достатнім підтвердним документом.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться