Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2016/№21
Друкувати

Нова редакція Інструкції щодо сплати ЄСВ: для кого є сюрпризи?

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Дочекалися! «Перша ластівка» з давно виставлених на громадське обговорення ЄСВшних документів пройшла реєстрацію в Мін’юсті. Зустрічаємо наказ Мінфіну від 28.03.2016 р. № 393, яким Інструкцію № 449* щодо сплати ЄСВ викладено в новій редакції.
ЄСВ, ФОП-пенсіонери, роботи/послуги від ФОП

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

Трішки історії

З 1 січня 2016 року ЄСВ з доходів застрахованих осіб справляють за новими правилами. А все завдяки нашим законотворцям, які за традицією, що склалася, напередодні Нового року встигли «протягнути» зміни до  Закону про ЄСВ.

Природно, зміни, що вносяться до  Закону, потягнуть за собою необхідність змінювати підзаконку. Але Мінфін не став поспішати, а підійшов до справи відповідально та сумлінно. Тому зміни до Інструкції № 449 ми з вами отримали тільки сьогодні — після чотирьох з половиною місяців з того часу, як змінилися «правила ЄСВ-гри».

Інструкція № 449 визначає процедуру нарахування та сплати ЄСВ страхувальниками, нарахування та сплати фінансових санкцій, а також стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів фіскальними органами.

У загальній своїй масі норми Інструкції № 449 тепер приведені у відповідність до  Закону про ЄСВ. Зникли норми про встановлення розміру ЄСВ залежно від класу профризику виробництва. Замість них вказана єдина ставка ЄСВ у розмірі 22 % для звичайних підприємств і підприємців.

Через непотрібність пішла у небуття (зникла з Інструкції) черговість уключення виплат до бази нарахування ЄСВ.

ЄСВ з МЗП: чітко, як ніколи

Роз’яснені вимоги щодо сплати ЄСВ з мінімальної заробітної плати (МЗП). Так, у п. 8 розд. III Інструкції № 449 чітко прописано, що цю вимогу застосовуємо до бази нарахування ЄСВ основних працівників за умови перебування в трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця.

Також перелічені ситуації, коли вимога про сплату ЄСВ з МЗП не застосовується. Але, знову ж таки, нічого нового.

Як і раніше, вимогу щодо ЄСВ з МЗП не застосовуємо, якщо: 1) ЄСВ нараховують на доходи, отримані не за основним місцем роботи; 2) до бази нарахування ЄСВ застосовують пільгові ставки (8,41 %; 5,3 %; 5,5 %); 3) база нарахування ЄСВ визначена щодо працівника, якому надано АТО-відпустку за свій рахунок на підставі п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки.

А тепер сюрпризи! Їх два.

ППЄПам-пільговикам на замітку

Перший сюрприз очікує на підприємців на єдиному податку (ППЄП), які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Згідно з  ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ такі особи можуть бути платниками ЄСВ тільки за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування.

При цьому, як не верти, але згідно із  Законом про ЄСВ добровільна участь реалізується через укладення договору про добровільну участь. А ось фіскали традиційно вважають інакше. Унаслідок цього деякі неуважні ППЄПи-звільненці попадалися на «ЄСВ-гачок».

Що «придумав» Мінфін? В оновленій Інструкції вказано, що добровільна участь у цьому випадку реалізується через самостійне визначення для себе бази нарахування ЄСВ (див. абз. 2 п. 4 розд. III Інструкції № 449 в оновленій редакції).

Простіше кажучи, якщо показав на себе у формі № Д5 базу нарахування ЄСВ у графі «Самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок, але не менше за розмір мінімальної заробітної плати», то це означає, що хочеш бути «добровольцем» у відповідних місяцях.

Чим це погано?

Пояснимо на прикладі. Припустимо, є єдиноподатник-пенсіонер, який знав, що він звільнений від сплати ЄСВ, можливо, навіть повідомив про це податківців**, але забув (запрацювався/помилився) і подав за себе річний звіт за формою № Д5, де «нарахував» собі ЄСВ за період, в якому вже діяло звільнення.

** Нагадаємо, як податківці бачать припинення сплати ЄСВ унаслідок отримання ЄСВ-звільнення (категорія 301.04.02 ЗІР):
— ППЄП повідомляє податковий орган про отримання статусу інваліда або пенсіонера шляхом подання письмової заяви довільної форми з відповідними підтвердними документами (копії довідки з акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності, копії пенсійного посвідчення);
— такий підприємець звільняється від сплати за себе ЄСВ з місяця, наступного за місяцем отримання статусу інваліда або пенсіонера.

У цьому звіті він помилково визначив для себе базу нарахування ЄСВ. Якщо дотримуватися букви закону, а саме ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ, то цей пенсіонер може все «відмотати назад»: ініціювати перевірку та на тій підставі, що з ним не був укладений договір добровільної участі, вимагати зняття надміру нарахованих сум ЄСВ «за себе».

Але якщо керуватися абз. 2 п. 4 розд. III Інструкції № 449, то ЄСВ-справи пенсіонера зовсім не радісні. Адже він у звіті самостійно визначив для себе базу нарахування ЄСВ. Отже, вуаля — сплачуй з неї ЄСВ.

Зі свого боку, вважаємо таку самодіяльність фіскалів такою, що суперечить ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ. Але розуміємо, що на практиці вони самі дотримуватимуться абз. 2 п. 4 розд. III Інструкції № 449.

Співпрацюєте з ФОП?

А тепер давайте поговоримо про другий сюрприз.

Якщо ви працювали з підприємцями, то знаєте: не нараховувати ЄСВ на винагороду, виплачену за цивільно-правовим договором робіт/послуг на користь ФОП, можна тільки у тому разі, якщо виконані ним роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, вказаним у ЄДР***. Це прямо прописано в  п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ.

*** Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Для цілей нарахування ЄСВ необхідно знати, які види діяльності підприємець, який виконував роботи / надавав послуги, вказав в ЄДР.

При цьому в  Законі про ЄСВ не уточнено, у який спосіб необхідно отримати інформацію про види діяльності ФОП.

А це означає, що ви маєте безліч рівноцінних способів:

1) попросити у ФОП копію витягу з ЄДР із зазначенням видів діяльності підприємця. Це може бути друкована копія паперового витягу, роздруківка електронного витягу, електронна копія електронного витягу;

2) самостійно отримати паперовий або електронний витяг з ЄДР на підприємця, який цікавить нас. Задоволення це платне, тому варіант чисто теоретичний;

3) отримати відомості з ЄДР за допомогою мережі Інтернет у безоплатному доступі. Для цього можна зайти на сайт Мін’юсту (https://usr.minjust.gov.ua), ввести дані про партнера та отримати інформацію про його види діяльності. Цю інформацію можна запросто роздрукувати. Просто і зручно. Хоча, знову ж таки, останнім часом фіскали перевагу віддавали саме варіанту з копією витягу (консультація в категорії 301.04.02 ЗІР, що діяла до 15.04.2016 р.), тому такою можливістю користувалися в крайньому випадку.

Останнім часом фіскали перевагу віддавали саме варіанту з копією витягу.

Так-от, в оновленій Інструкції № 449 фіскали нас знову «схиляють» до варіанта з отриманням копії витягу.

Так, з її п.п. 1 п. 1 розд. II випливає, що страхувальники мають право не нараховувати ЄСВ на виплати ФОП за цивільно-правовими договорами робіт/послуг, «…якщо виконувані ним роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, вказаним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Отже, щоб уникнути непорозумінь з податківцями, нам потрібно просити у ФОП-контрагента копію витягу з ЄДР із зазначенням його видів діяльності.

Знову ж таки, це може бути і друкована копія паперового витягу, і роздруківка електронного витягу, і електронна копія електронного витягу.

Дуже шкода, що в цьому питанні доводиться знову робити крок назад. Хоча, знову ж таки, фіскали і раніше просували такий підхід.

Звертаємо увагу: Інструкція № 449 у новій редакції запрацювала з 17.05.2016 р.

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться