Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2016/№33
Друкувати

Працівнику (засновнику), позич грошей підприємству!

Лілія Калашникова • експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Скруту з грошима може відчувати не лише фізособа, а й суб’єкт господарювання. Поповнити свої оборотні кошти підприємство може позиковими коштами. Позичальниками часто виступають засновники та директори підприємств. На що звернути увагу, якщо договір про надання поворотної фінансової допомоги укладено зі звичайною фізособою? Розбираймося!
договір позики з фізособою, ф. № 1ДФ, прощення позики

Глава 71 ЦКУ не містить обмежень щодо суб’єктного складу договору позики. Тому ситуація, коли фізособа надає позику юрособі, цілком вписується у рамки закону*. Але, погашаючи позику, юрособа зобов’язана «засвітити» у формі № 1ДФ інформацію щодо того рятівника-фізособи, від якого отримало позику. Чому? Зараз розповімо.

* Вам буде цікавою стаття «Поворотна фіндопомога: облікові та звітні питання 2015 року» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 18-19).

Усі в № 1ДФ будемо

Основна сума поворотної фінансової допомоги, надана фізособою іншим особам, яка повертається їй, не включається до оподатковуваного доходу такої фізособи на підставі п.п. 165.1.31 ПКУ. Справді, їй там не місце. Адже позикодавець-фізособа, по суті, отримує назад свої ж гроші.

Не буде тут і військового збору з ЄСВ. Причина — відсутність доходу.

Але розслаблятися не варто.

Попри те, що поворотну фіндопомогу не обкладають ПДФО та військовим збором, підприємство як податковий агент зобов’язане відобразити її у розділі I форми № 1ДФ з ознакою доходу «153».

Адже в Податковому розрахунку ми показуємо усі доходи, що виплачуються (нараховуються, надаються) фізичним особам: як ті, що включають до бази нарахування ПДФО, так і ті, які не обкладають податком на доходи.

Суму позики, яка повертається фізособі-позикодавцю, підприємство показує у графах 3а та 3 розділу I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ за той звітний період, у якому її було повернено фізособі. У графах 4а і 4 вона проставить нулі (у паперовому варіанті — прокреслення). Дата надання позики підприємству не важлива для Податкового розрахунку.

Причому, якщо фіндопомогу повертають частинами, то у формі № 1ДФ за відповідний звітний квартал зазначають фактично повернені суми фіндопомоги у цьому кварталі.

Зверніть увагу: той факт, що допомога залишилася неповерненою на кінець звітного року, не впливає на порядок її відображення у формі № 1ДФ.

Припустимо, що сума поворотної фіндопомоги, наданої фізособою (податковий номер — 2765457898) підприємству у 2016 році, — 200000,00 грн. Згідно з умовою договору допомога повертається фізособі двома частинами. Перша частина (50000,00 грн.) — у червні 2016 року, друга (150000,00 грн.) — у вересні 2016 року.

Суми фіндопомоги, що повертаються, підприємство відобразить у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ за 2 та 3 квартали 2016 року таким чином:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

25

2765457898

50000

00

50000

00

0

00

0

00

153

Рис. 1. Фрагмент Податкового розрахунку за формою № 1ДФ за 2 квартал 2016 року

1

2

3

4

5

6

7

8

9

3

2765457898

150000

00

150000

00

0

00

0

00

153

Рис. 2. Фрагмент Податкового розрахунку за формою № 1ДФ за 3 квартал 2016 року

Крім того, суму фіндопомоги, фактично поверненої у звітному кварталі, має бути зазначено у рядку з військовим збором у розділі II Податкового розрахунку у графах із загальною сумою доходів, нарахованих/виплачених фізособам.

А якщо взяти і не показати

А що буде, якщо у формі № 1ДФ не відобразити суму поверненої фіндопомоги? Ну не хочуть засновники, директори та інші позикодавці «світити» у Податковому розрахунку суми, які вони позичають підприємствам. І якщо бухгалтер не готовий боротися із забобонами позикодавців, то він зробить, як його попросять. Адже хто платить, той і замовляє музику.

Чого після цього чекати?

Якщо факт невідображення виявиться під час перевірки:

— підприємству загрожує штраф у розмірі 510 (1020) грн. за подання форми № 1ДФ не в повному обсязі ( п. 119.2 ПКУ);

— посадовим особам підприємства — адмінштраф у розмірі від 34 до 51 грн. (від 51 до 85 грн.) за ненадання відомостей щодо доходів громадян ( ст. 1634 КпАП).

Як бачите, розміри штрафів не можна назвати аж надто жахливими. Та порушувати чи ні — вирішувати вам.

А якщо виправитися зараз і подати уточненки до форми № 1ДФ? Все одно штрафу в 510 (1020) грн. не уникнути. Просто в цьому випадку ви покажете податківцям, де саме помилилися.

Прощаю все!

Припустимо, що добрий позикодавець вирішив простити непогашену суму поворотної фіндопомоги. Чи потрібно таку прощену ним суму відображати у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ? Ні, не потрібно. Адже підприємство нічого не виплачує фізособі-позикодавцю. Більш того, в цій ситуації позикодавець зазнає збитків.

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться