Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2016/№6
Друкувати

Переведення товарного боргу: ПДВ-особливості

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Наше підприємство отримало передоплату від покупця, товар не відвантажували. Потім ми переводимо борг перед покупцем на іншого продавця. Чи повинні ми зняти з себе ПЗ з ПДВ за «мінусовим» РК, виписаним покупцю? Хто повинен виписати ПН для покупця?
ПДВ-облік, ПН, РК, переведення боргу

Після того як сторони підписали договір про переведення боргу, порядок обкладення ПДВ такої операції переходить до розряду законодавчо неврегульованих. Отже, слід бути готовим до запитань від податківців. Адже підводного каміння чимало. Розберемося чому.

Облік у первісного боржника. На дату отримання авансу від покупця (кредитора) первісний боржник на підставі п. 187.1 ПКУ повинен нарахувати ПЗ, скласти та зареєструвати в ЄРПН ПН. На цьому етапі все зрозуміло. Наступний етап — сторони уклали договір про переведення боргу. Як тільки договір набув чинності, для первісного боржника це фактично означає закінчення зобов’язань перед покупцем (кредитором). Оскільки товар первісним боржником не поставлятиметься, то зникає й об’єкт обкладення ПДВ (підтверджують це і податківці в листі № 27403*). Таким чином, теоретично після набуття чинності договором про переведення боргу первісний боржник може скласти на ім’я кредитора (покупця) РК і відкоригувати раніше нараховані ПЗ.

* Лист ДФСУ від 22.12.2015 р. № 27403/6/99-99-19-03-02-15.

Зменшуючий РК повинен зареєструвати покупець (кредитор).

Однак попередимо: навряд чи податківці схвалять зняття ПЗ без повернення авансу. Адже зрозуміло, що у «звичайній» ситуації розірвання договору ПЗ могли бути відкориговані тільки після повернення авансу покупцю. У листі № 27403 податківці також говорять, що відкоригувати ПЗ постачальник має право на дату перерахування коштів новому боржникові. Тому, якщо отриманий аванс від покупця перераховуватиметься новому боржникові, безпечніше скласти РК на дату перерахування йому таких коштів. При цьому цілком можлива ситуація, коли між первісним боржником і новим просто проводитиметься взаємозалік заборгованостей, а фактично грошові кошти не перераховуватимуться. У цій ситуації відкоригувати ПЗ краще на дату підписання між первісним боржником і новим додаткової угоди про залік взаємних вимог. Але знову ж таки, цю угоду безпечно підписувати, тільки якщо новий боржник перед первісним вже має реальну грошову заборгованість**.

** Детальніше див. нашу статтю «Залік переплати за договором: як скласти ПН» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 47.

Що стосується безпосереднього перерахування грошових коштів від первісного боржника новому як компенсації, то сама операція з переведення боргу не є оподатковуваною, тобто до жодних ПДВ-наслідків не призводить.

Якщо ж первісний боржник згодом надаватиме новому боржникові компенсацію за прийнятий борг товарами (послугами), то за датою постачання таких товарів (послуг) він повинен буде нарахувати за ними ПЗ.

Облік у нового боржника. На нашу думку, новий боржник повинен нарахувати ПЗ і скласти ПН на ім’я покупця (кредитора) за датою відвантаження товарів. За логікою, звичайно, такі ПЗ мають бути нараховані за датою набуття чинності договором про переведення боргу (коли новий боржник фактично визнав факт оплати від покупця). Але п. 187.1 ПКУ не дозволяє цього зробити. Також існує така думка (до речі, її податківці дотримуються в листі № 27403): якщо грошові кошти первісним боржником будуть надані новому боржникові ще до відвантаження товарів кредиторові, то нараховувати ПЗ слід за датою отримання компенсації. Але це також не зовсім правильно. Адже, по-перше, факт отримання новим боржником компенсації за переведений борг не має значення для нарахування ПЗ за постачанням кредиторові товарів (у покупця (кредитора) з новим боржником відвантаження товарів — це перша операція). По-друге, отримання новим боржником грошової компенсації від первісного боржника не є оподатковуваною операцією.

Облік у кредитора (покупця). Він також опиняється не зовсім у радісній ситуації. Право на ПК у нього виникло ще за передоплатою за товари первісному боржникові. Проте на підставі виписаного первісним боржником РК кредиторові необхідно відкоригувати ПК. Це при тому, що фактично сума авансу йому не повертається (але для цього у нього і запитують дозвіл на переведення боргу). Суму ПК він зможе відобразити після отримання ПН від нового боржника.

Податківці в листі № 18358*** зазначали, що право на ПК у кредитора за договором переведення боргу виникає тільки після отримання ПН від нового боржника (таке право зберігається за ним протягом 365 к. дн. з дати складання такої ПН).

*** Лист ГУ ДФС у м. Києві від 02.12.2015 р. № 18358/10/26-15-15-01-18.

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

дебет

кредит

Облік у первісного боржника

1. Отримано аванс від кредитора

311

681

1200

2. Нараховано ПЗ з ПДВ

643

641/ПДВ

200

3. Набув чинності договір про переведення боргу

681

685

1200

4. Відкориговано ПЗ з ПДВ (методом «сторно»)

643

641/ПДВ

200

5. Перераховано компенсацію новому боржникові

685

311

1200

Облік у нового боржника

1. Набув чинності договір про переведення боргу

377

685

1200

2. Відвантажено товар кредиторові

361

702

1200

685

361

3. Нараховано ПЗ з ПДВ

702

641

200

4. Списано собівартість реалізованого товару

901

281

800

Облік у кредитора

1. Перераховано аванс первісному боржникові

371 (А)

311

1200

2. Відображено податковий кредит з ПДВ

644/1

644

200

641/ПДВ

644/1

200

3. Дано згоду на переведення боргу (укладено договір переведення боргу)

371 (Б)

371 (А)

1200

4. Сторновано податковий кредит з ПДВ

641/ПДВ

644

200

5. Отримано товар від нового боржника

28

631 (Б)

1000

6. Відображено податковий кредит з ПДВ

644/1

631 (Б)

200

641/ПДВ

644/1

200

7. Проведено залік заборгованостей

631 (Б)

371 (Б)

1200

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться