Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2016/№5
Друкувати

Залік неврахованих «дивідендних» авансів — Мінфін «за», але цього мало

Смердов Віталій, шеф-редактор
На фоні скандалу з позицією ДФСУ стосовно єдиноподатників групи 3, які отримали у 2015 році дохід понад 5 млн грн., та її оперативного перегляду проблема із заліком «дивідендних» авансів з податку на прибуток могла відійти на другий план. Незаслужено... оскільки податківці «відзначилися» і там.
податківці фіскалять

Не секрет, що підприємства, які виплачують дивіденди, у деяких випадках повинні сплачувати «дивідендні» авансові внески з податку на прибуток. При цьому платники податку на прибуток мають можливість зарахувати їх у рахунок зменшення податку, відображеного в деці за звітний/податковий рік ( п.п. 57.11.2 ПКУ). Але що робити, якщо сума авансів перевищила суму податку до сплати?

Нагадаємо, що з 2015 року правила сплати «дивідендних» авансів значно спростили. Головним чином за рахунок встановлення бази для їх сплати. В ролі останньої виступає сума перевищення дивідендів над об’єктом оподаткування за відповідний податковий/звітний рік.

Відповідаючи на це запитання, податківці, мабуть, думали недовго. Вони повідомили, що перенесення неврахованих залишків таких авансів на наступні роки ПКУ не передбачає*. Думки з цього приводу поділилися: хтось із ДФСУ погодився, пославшись на те, що прямої вказівки на таке перенесення у  п.п. 57.11.2 ПКУ немає, а норми, які його передбачали, з Кодексу давно виключені. Інших же підхід контролерів не влаштував — як мінімум тому, що згідно з  п.п. 57.11.2 ПКУ аванси зменшують податок на прибуток у декларації за звітний/податковий період без уточнення, що це лише поточний період.

* Див. лист ДФСУ від 04.01.2016 р. № 102/7/99-99-19-02-01-17.

Тепер до спору «підключилася» ще одна сторона — Мінфін. І він виступив на боці платників**. Це класно ☺, однак без дьогтю не обійшлося. По-перше, Мінфін не розповів, як його думка стикується з формою деки, яка такого перенесення дійсно не передбачає. По-друге, до відкликання згаданого листа ДФСУ це поки що також не призвело. Що ж робити?

** З цією позицією ви можете ознайомитися на офіційному сайті відомства за посиланням «Новини та медіа».

При заліку авансів за 2015 рік усе більш-менш зрозуміло. Вони зменшать податок на прибуток, а в частині «перевищення» у деці за 2015 рік «залишаться сидіти» в ряд. 16.3 додатка ЗП.

Надалі, ураховуючи пріоритет Мінфіну над ДФСУ, остання, вважаємо, буде зобов’язана змінити свій підхід. Або ж Мінфін видасть Узагальнюючу податкову консультацію, яка також вирішить цю проблему. Виконанню цих завдань сприяє і редакція журналу.

Складніше із заліком авансів за більш ранні періоди. У такому разі не залишається нічого іншого, як заповнити додаток ЗП з порушенням алгоритму (уключити до нього і суми авансів за попередні періоди) і поданням пояснення згідно з  п. 46.4 ПКУ. Однак визнаємо: цей підхід є ризикованим. Варіант безпечніший — дотримуватися позиції податківців і надалі, у разі її зміни (див. врізку) подати за необхідності уточнену декларацію.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться