Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2016/№30
Друкувати

Фізособи та «нерухомий» податок: а якщо винна... пошта?

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
У минулому номері ми розповідали, що необхідними для нарахування податку на нерухомість даними щодо фізосіб податківці володіють не завжди*... У результаті податкові повідомлення-рішення, які, по-хорошому, повинні знайти свого адресата, податківці можуть і не надіслати. Сьогодні розглянемо дещо іншу ситуацію: якщо результат такий самий, але стороною, яка «провинилася», виявилися навіть не вони, а... пошта.
податок на нерухомість, фізособи, податкове повідомлення-рішення

* Стаття «Фізособі не надіслали податкове повідомлення-рішення щодо «нерухомого» податку: що далі?» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 29).

Такий, на перший погляд непомітний учасник відносин між фізособою — платником податку на нерухомість і контролюючим органом, як пошта, інколи може вийти на передній план. Маємо на увазі випадки, коли податкові повідомлення-рішення були надіслані, але... до адресата не дійшли.

Але звідки дізнатися, хто винен: пошта чи податківці? Як ми вже з’ясували, Держреєстр речових прав на нерухоме майно, який податківці використовують як базу даних, не забезпечує їх на 100 % повною інформацією, тому в недоставці платнику «листів щастя» винною може бути саме це обставина.

Але якщо фізособа знає, що його нерухомість у зазначеному реєстрі є (наприклад, якщо минулого року (у минулих роках) звісточки від податківців надходили), тоді варто бити на сполох. Сакральна дата — 01.07.2016 р. позаду, тому саме час поцікавитися в податківців, чи надсилали вони податкові повідомлення-рішення.

Поки що є шанс вкластися у строки, адже на оплату податкового повідомлення-рішення п.п. 266.10.1 ПКУ відводить 60 днів з дня його вручення.

Тепер ключове запитання: хто ж винен у виникненні подібного інциденту? Це — не податківці, адже п. 58.3 ПКУ встановлює, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо воно надіслане листом з повідомленням про вручення. Тобто, передавши лист з таким повідомленням, свою частину обов’язків податківці виконали.

Не на вашому боці також п. 5 розд. ІІІ Порядку № 1204**, згідно з яким податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштою (поштовою службою) в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. Статися таке може, якщо пошта (поштова служба) не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через незнаходження фактичного місця (місцезнаходження) розташування платника податків або з інших причин.

** Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Мінфіну від 28.12.2015 р. № 1204.

За бажання під останнє формулювання можна «замаскувати» різні обставини...

Зважаючи на все зазначене вище: щоб не нарватися на сплату штрафів згідно зі ст. 126 ПКУ, якщо знаєте, що до числа платників податку на нерухомість входите, але податкового повідомлення-рішення так і не отримали, можна взяти ініціативу у свої руки. Особливо в разі, якщо ви змінили місце проживання або точно знаєте, що останнє ваше місцезнаходження податківцям не відоме.

Надсилати вам повідомлення-рішення податківці згідно з п. 58.3 ПКУ зобов’язані саме на такі адреси.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться