Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№44
Друкувати

Працівник захворів у відпустці за свій рахунок: як оплатити лікарняний лист

Димитренко Світлана, начальник відділу удосконалення законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування Міністерства соціальної політики України
Ситуація. Працівника за погодженням з роботодавцем було відпущено у відпустку за свій рахунок згідно з п. 26 Закону про відпустки з 01.09.2016 р. по 14.09.2016 р. З 12.09.2016 р. по 19.09.2016 р. він хворів, листок непрацездатності надав. Як оплачується такий листок непрацездатності?
відпустка за свій рахунок, оплата лікарняного

На сьогодні існує кілька законних підстав для перебування працівника у відпустці за свій рахунок (здебільшого вони «зосереджені» в ст. 25 і 26 Закону про відпустки)*. У той же час незалежно від підстави перебування працівника у відпустці за свій рахунок оплата лікарняного листа, за яким частина періоду хвороби припала на таку відпустку, в усіх цих випадках буде однакова.

* Детальніше про це ви можете прочитати у статті «Відпустка без збереження зарплати: з усіх боків» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 43).

Отже, які ж вимоги щодо оплати листка непрацездатності таких відпускників висуває законодавство?

Так, згідно зі ст. 23 Закону № 1105** допомога по тимчасовій непрацездатності не надається за період перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати.

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Вторить йому в цьому питанні і Порядок оплати перших п’яти днів***. Власне, в цьому Порядку є посилання на положення ст. 23 Закону № 1105. Висновок! Період хвороби працівника, що припадає на відпустку за свій рахунок, не оплачується ні роботодавцем, ні Фондом соцстрахування з тимчасової втрати працездатності (ФСС з ТВП) .

*** Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440.

У загальному випадку період хвороби працівника, що припадає на відпустку за свій рахунок, не оплачується ні роботодавцем, ні ФСС з ТВП.

Але якщо хвороба працівника припадає також і на період, коли працівник уже повинен був вийти на роботу, з’являється специфіка. Цей період, що збігається, має бути оплачено роботодавцем / ФСС з ТВП на загальних підставах.

Що це означає? Це означає, що відлік перших п’яти днів тимчасової непрацездатності має бути зроблено починаючи з першого дня хвороби працівника. А оплату лікарняного чи то за рахунок роботодавця, чи то за рахунок коштів ФСС з ТВП (з шостого дня хвороби) потрібно здійснити за ті дні хвороби, які припадають на період, коли працівник повинен був вийти на роботу.

За умовами наведеної в запитанні ситуації виходить:

— календарні дні хвороби, що припадають на 12, 13 і 14 вересня, не оплачуються, оскільки в цей період працівник був у відпустці за свій рахунок;

— 15 і 16 вересня оплачуються коштом роботодавця;

— 17, 18 і 19 вересня оплачуються за рахунок ФСС з ТВП.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться