Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№44
Друкувати

Чи може єдиноподатник групи 2 продати товар бюджетнику?

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Ситуація така: єдиноподатник групи 2 знайшов потенційного покупця на свій товар (спортінвентар). Цей покупець — бюджетна установа розраховуватися може тільки за безготівкою. Але тепер єдиноподатник замислився: а чи має він право продати товар такому покупцю? Чи не втратить він спрощенки? Не хвилюйтеся: ця операція спрощенцям дозволена. Детальніше — в статті.
єдиний податок, підприємець, група 2, торгівля, бюджетники

«Потенціал» єдиноподатників групи 2 розкритий у п. 291.4 ПКУ. При дотриманні обмежень щодо обсягу доходу і кількості найманих працівників вони мають право: 1) надавати послуги тільки єдиноподатникам або населенню; 2) виробляти і продавати товари кому завгодно (тут без обмежень); 3) займатися діяльністю у сфері ресторанного господарства.

Як бачите, єдиноподатник групи 2 має право продавати товари бюджетним організаціям . Заборони на такий продаж немає ні в п. 291.4 ПКУ, ні в переліку видів діяльності, заборонених для усіх без винятку єдиноподатників ( п. 291.5 ПКУ). Отже, це дозволено.

При цьому не має значення, про що йдеться: чи то про перепродаж куплених товарів (торговельна діяльність), чи то про продаж самостійно виготовлених товарів (виробництво).

Будьте уважні: продавати товари бюджетникам єдиноподатник групи 2 може, а ось надавати їм послуги — ні (оскільки бюджетники не є ні єдиноподатниками, ні тим більше населенням).

Що ж до форми розрахунків, то абсолютно всі єдиноподатники зобов’язані розраховуватися за продані товари (роботи, послуги) виключно в грошовій формі ( п. 291.6 ПКУ). А безготівка, разом з готівкою, якраз і є грошовою формою розрахунків, про що прямо сказано в цьому пункті. Заборонені лише негрошові розрахунки (наприклад, векселі, бартер, взаємозалік, електронні гроші тощо).

Виходить, і з розрахунками жодних проблем немає. Тобто підсумок такий: єдиноподатник групи 2 може сміливо продавати свій товар бюджетнику за безготівку — це йому нічим не загрожує.

У разі постачань з оплатою за рахунок бюджетних коштів є ПДВ-специфіка в частині дати виникнення податкових зобов’язань. Але другогрупники до ПДВ не допущені.

Для єдиноподатника групи 2 може бути не зовсім звично працювати з юрособою, тому нагадаємо, що договірні відносини з юрособами обов’язково оформляються документально. Тож будьте готові:

— підписати договір постачання з бюджетною організацією;

виписати їм рахунок (щодо ціни обумовте заздалегідь, у які строки буде проведено розрахунок: можливо, є сенс дещо завищити ціну, оскільки гроші з бюджету можуть іти дуже довго);

виписати товарно-транспортну накладну у разі забезпечення доставки товару автотранспортом*.

* Про те, як її заповнити, ви можете прочитати у статтях «ТТН за довільною формою бути!» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 13) та «Найгостріші» ТТН-питання: знайдіть свою відповідь» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 40).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться