Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№44
Друкувати

Обов’язкове навчання охорони праці: «а чи був... дохід?»

Боярчук Інесса, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Один раз на три роки підприємство оплачує навчання директора з питань охорони праці. Чи є вартість такого навчання доходом директора? Якщо так, то чи потрібно обкладати його ПДФО та військовим збором? Зараз з’ясуємо.
ПДФО, військовий збір, ф. № 1ДФ, навчання

«Охорона праці — насамперед, і нехай увесь світ... тобто робота... зачекає» . Законодавець зобов’язав роботодавця під час прийняття на роботу і в процесі роботи працівника проводити інструктаж (навчання) з питань охорони праці (див. ст. 153 КЗпП). Зверніть увагу: навчання може проходити як безпосередньо на підприємстві, так і в навчальних центрах. Особи, які не пройшли навчання, інструктаж та перевірку знань з питань охорони праці, не допускаються до роботи (ч. 6 ст. 18 Закону про охорону праці*, п. 3.17 Типового положення**).

* Закон України «Про охорону праці» від 14.10.92 р. № 2694-XII.

** Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затверджене наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 р. № 15.

Роботодавець зобов’язаний виділяти на «працеохоронні» заходи не менше 0,5 % фонду оплати праці за попередній рік.

Проводиться таке навчання (інструктаж) за рахунок коштів роботодавця. Це прямо прописано у ст. 19 Закону про охорону праці.

Підсумок: витрати на навчання з питань праці — це витрати безпосередньо роботодавця. При цьому не має значення, де проходить навчання — на території підприємства своїми силами чи «на стороні». Такі витрати не можуть бути доходом фізичної особи в принципі!

Зауважимо, що свого часу до такої ж думки схилялися й податківці. Так, у листі ДПАУ від 07.06.2004 р. № 4465/6/17-3116 вони дійшли висновку, що витрати, передбачені Переліком № 994*** та фінансовані роботодавцем, не будуть доходом фізичної особи. А якщо доходу фізична особа не має, то і з оподаткуванням питання не виникає.

*** Перелік заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат, затверджений постановою КМУ від 27.06.2003 р. № 994.

На які норми ПКУ можна послатися? На жаль, прямих норм немає. Можливо, так вийшло тому, що й законодавець під час написання ПДФОшного розділу цього Кодексу також виходив з того, що за цієї ситуації дохід у працівника не виникає взагалі.

Але фіскалам потрібна підстава для необкладення. І вони її таки знайшли — п.п. 165.1.37 ПКУ (див. листи ГУ ДФС у м. Києві від 16.06.2016 р. № 13508/10/26-15-13-01-12 та № 13511/10/26-15-13-01-12). Цей пункт виводить з-під обкладення ПДФО витрати роботодавця на підвищення кваліфікації (перепідготовку) згідно із законом.

Яке відношення має навчання з питань охорони праці до перепідготовки та підвищення кваліфікації? На наш погляд, жодного.

Але якщо ваші податківці вважають так само, як ГУ ДФС у м. Києві, а ви з ними сперечатися не хочете, відображайте вартість навчання з питань охорони праці з ознакою доходу «158».

Військовим збором «працеохоронні» суми обкладатися також не повинні. При цьому, якщо дотримуємося логіки податківців, вартість неоподатковуваного навчання «впихаємо» до рядка «Військовий збір» розділу II ф. № 1ДФ.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться