Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2016/№37
Друкувати

Підприємець-інвалід: чи є нюанси?

Соломіна Марія, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Не можна не захоплюватися людьми, які, маючи інвалідність, продовжують вести активний спосіб життя. При цьому деякі з них і себе роботою забезпечують, і для інших робочі місця створюють. Чи допомагає їм у цій нелегкій справі держава? Питання дискусійне. Ми ж оперуватимемо фактами. Давайте з вами розглянемо, які пільги у сфері оподаткування мають підприємці-інваліди.
єдиний податок, загальна система, ЄСВ, земельний податок, лікарняні

Що важливіше: статус чи система?

Хоч як прикро, але в цьому протистоянні перемагає система. Причина цього законодавчого феномена незрозуміла. Але, як кажуть, «маємо те, що маємо». А що ж ми маємо?

Пільги в оподаткуванні підприємницької діяльності передбачено тільки для підприємців-єдиноподатників. Ті інваліди, які працюють на загальній системі оподаткування, сплачують зі своїх підприємницьких доходів ПДФО, військовий збір та ЄСВ у загальному порядку.

Також не вийде у тих підприємців-загальносистемників, які є інвалідами I або II групи, скористатися звільненням від земельного податку (див. п.п. 281.1.1 ПКУ) для ділянки, виділеної їм для підприємницької діяльності. Чому?

Таке звільнення передбачено лише для земельних ділянок, перелічених у п. 281.2 ПКУ (ведення особистого селянського господарства, будівництва (розміщення) дачі, гаража тощо) та виділених для особистих потреб громадян.

На це, зокрема, звертала увагу ДПСУ в листі від 13.12.2012 р. № 3278/0/141-12/Ф/17-3214.

А на що можуть розраховувати підприємці-єдиноподатники? Зараз розповімо.

Єдиноподатник та «інвалідні» пільги

Пільг щодо сплати єдиного податку підприємці-інваліди не мають. Але! Вони звільнені від обов’язкової сплати ЄСВ за себе, якщо є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу. Вік інваліда, як і група інвалідності, у цьому випадку значення не мають.

При цьому, роз’яснюючи особливості сплати ЄСВ у разі встановлення інвалідності не з початку місяця, податківці зазначили таке. Не сплачувати ЄСВ підприємець зможе з місяця, що настає за датою призначення пенсії (соціальної допомоги) по інвалідності (див. консультацію з підкатегорії 301.04.02 ЗІР).

Важливо! Про отримання статусу інваліда та виникнення права на ЄСВ-пільгу обов’язково повідомте податківців. Для цього достатньо подати їм письмову заяву довільної форми з відповідними підтвердними документами.

Таким документом буде копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності та копія пенсійного посвідчення.

А як бути, якщо не знав, що звільнений, але сплатив ЄСВ «за себе»? Розбираємося!

Якщо сплачував ЄСВ

Важливо! З ЄСВ, помилково сплаченим за місяці поточного року, проблем бути не повинно, якщо не подано Звіт за формою № Д5 за цей період. Для повернення таких сум скористайтеся Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів ЄСВ або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Мінфіну від 16.01.2016 р. № 6.

А тепер давайте припустимо, що хтось із підприємців забув, що звільнений, і здав Звіт з ЄСВ за себе з нарахованими сумами ЄСВ за цей період. Як бути?

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ підприємці-єдиноподатники, які мають статус інваліда і отримують згідно із законом пенсію або соцдопомогу, можуть бути платниками ЄСВ тільки за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування. Згідно із Законом про ЄСВ добровільна участь реалізується через укладення договору про добровільну участь. Проте фіскали вважали інакше і свою позицію «застовпили» у новій редакції Інструкції № 449*.

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449. Про останні зміни в ній ви могли прочитати в статті «Нова редакція Інструкції щодо сплати ЄСВ: для кого є сюрпризи»? (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 21).

Тепер у її абз. 2 п. 4 розд. III зазначено, що добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування підприємцем-інвалідом на єдиному податку реалізується через самостійне визначення для себе бази нарахування ЄСВ.

Простіше кажучи: показав на себе у формі № Д5 базу нарахування ЄСВ у графі «Самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок... « — значить, хочеш бути «добровольцем» у відповідних місяцях.

«То що ж тут поганого? — запитаєте ви. — Навпаки, усе працює без зайвої тяганини!» Для тих єдиноподатників-інвалідів, які хочуть бути добровольцями, — так, усе добре. А от для тих, хто знав, що він звільнений від сплати ЄСВ, можливо, навіть повідомив про це податківців (див. вище), але помилково здав за себе річний Звіт за формою № Д5, де «нарахував» собі ЄСВ за період, у якому вже діяло звільнення, не все так однозначно ☹.

Якщо йти слідом за буквою закону, а саме ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ, то, щоб «прибрати» помилково нарахований ЄСВ за себе, підприємцеві-інваліду можна ініціювати перевірку і на тій підставі, що з ним не було укладено договір добровільної участі, вимагати зняття надміру нарахованих сум ЄСВ «за себе».

Але, якщо керуватися абз. 2 п. 4 розд. III Інструкції № 449, то ЄСВ-справи нашого інваліда зовсім не втішні.

Адже він у Звіті самостійно визначив для себе базу нарахування ЄСВ. А отже, мусить сплатити з неї ЄСВ.

І на закінчення — ще один нюанс. Якщо підприємець-інвалід не сплачує ЄСВ за себе, він не має права на допомогу по тимчасовій непрацездатності, у тому числі у зв’язку з вагітністю та пологами, яка виплачується за рахунок коштів фондів соціального страхування. Майте на увазі!

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться