Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2016/№38
Друкувати

Електронне відправлення декларацій, податкових накладних: нюанси у строках прийняття

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter 911.com
Приводом для сьогоднішньої статті стали численні запитання відвідувачів бухпорталу buhgalter911.com стосовно прийняття податківцями електронних податкових документів. Яку дату вважати часом подання електронної звітності: дату отримання квитанції № 1 чи квитанції № 2? Чи можна подавати звітність в останній день подання після 18:00? До якої години можна реєструвати податкові накладні?
електронна звітність, квитанції № 1, № 2, збоїть сервер, реєстрація ПН/РК

Години прийняття електронної звітності

Загалом електронну звітність податківці приймають у ті самі строки, які встановлено і для «паперової» звітності (п.п. 4.13.3 Методрекомендацій № 516*, п. 1 розд. III Інструкції № 233**). Проте електронні звіти мають свою специфіку — на відміну від паперових, ви можете надсилати їх податківцям цілодобово.

* Методичні рекомендації щодо приймання та комп’ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджені наказом ДПСУ від 14.06.2012 р. № 516.

** Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затверджена наказом ДПАУ від 10.04.2008 р. № 233.

З якого ж тоді моменту і яким днем звітність вважатиметься прийнятою? Для відповіді стисло нагадаємо процес «повідомлення» податківцями платника про приймання звітності в електронному вигляді.

Після відправлення електронного звіту платник повинен отримати:

повідомлення — автоматично надсилається сервером ДПСУ і засвідчує факт та час доставки звітності до центру обробки електронної звітності;

квитанцію № 1 — засвідчує факт і час отримання звітності податківцями. Немає квитанції № 1 — звітність не дійшла;

квитанцію № 2 — засвідчує факт прийняття/неприйняття звітності. Саме після отримання квитанції № 2 можна вважати, що платник здав звітність. Важливий момент! Як і паперову звітність, електронну податківці приймають у робочі дні з 9:00 до 18:00 (п. 4 розд. III Інструкції № 233). При цьому діє такий регламент: якщо звіт було відправлено податківцям до 16:00, то квитанція № 2 повинна прийти до 18:00 цього ж дня, якщо пізніше 18:00 — то вже наступного дня (протягом перших двох робочих годин наступного дня).

Важливо врахувати такі моменти:

1. Граничні строки подання звітності прив’язані саме до дати відправлення податківцям звітності ( п. 49.5 ПКУ), а не її прийняття податківцями. Інакше кажучи, датою та часом подання декларації вважатиметься дата і час, зафіксовані у квитанції № 1 (п. 7.7 розд. III Інструкції № 233). Навіть якщо квитанцію № 2 буде отримано після граничного строку подання декларації.

Щоправда, підкреслимо: звітність вважатиметься прийнятою тільки у тому разі, якщо платник отримає квитанцію № 2 з підтвердженням прийняття звітності.

2. Час з 9:00 до 18:00 (крім вихідних/святкових/неробочих днів) встановлено саме для прийняття звітності податківцями. А ось відправляти їм звітність (що буде підтверджено квитанцією № 1) можна у будь-який час — хоч о першій, хоч о другій годині ночі, у святкові та вихідні дні . Тільки квитанцію № 2 в цьому разі ви отримаєте з урахуванням правила: щодо звіту, відправленого пізніше 16:00, квитанція № 2 приходить наступного дня.

А тепер найцікавіше. Якщо звітуємо в останній (граничний) день подання, звітність, подана до якої години, вважатиметься поданою цього дня: до 16:00, до 18:00 чи до 24:00?

У п. 49.5 ПКУ сказано, що звітність повинна подаватися: «не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк». Оскільки в цій нормі нічого не сказано про робочий день і йдеться саме про відправлення звітності (а не про її прийняття податківцями), то можемо сміливо зробити висновок: звітність в останній день може відправлятися податківцям до 24 годин поточного дня і вона вважатиметься поданою цим днем!

До речі, раніше в ЗІР (категорія 135.03) податківці теж підтверджували цей висновок. Щоправда, з 26.05.2016 р. перевели це роз’яснення до розряду нечинних.

Але, як показує судова практика, спори з податківцями з приводу своєчасності подання електронної звітності, відправленої в останній день пізніше 18:00 або навіть пізніше 16:00, все-таки можуть бути.

І дивно, що іноді суди навіть погоджуються з такою позицією податківців. Так, приміром, Київський апеляційний адмінсуд в ухвалі від 28.05.2015 р. у справі № 823/443/15 дійшов висновку, що документи в електронному вигляді повинні надсилатися податківцям з урахуванням положень Інструкції № 233, тобто не пізніше 16:00 дня, в якому спливає граничний строк .

Цікавою є й постанова Херсонського окружного адмінсуду (від 26.11.2015 р. № 821/3362/15-а) з приводу звітності, поданої о 18 годині 27 хвилин. Суд вирішив, що в цьому випадку є конфлікт між нормами Інструкції № 233 (яка говорить, що звітність приймається з 9:00 до 18:00) і п. 49.5 ПКУ (у якому сказано, що граничний строк подання закінчується після закінчення останньої години дня). І, посилаючись на презумпцію правомірності дій платника ( п. 56.21 ПКУ), визнав звітність поданою своєчасно.

Резюмуємо. Пункт 49.5 ПКУ надає право платнику подавати звітність до 24 годин граничного дня її подання. Але це, так би мовити, норма на крайній випадок. Зволікати з поданням звітності не те що до вечора останнього дня, а й узагалі до останнього дня граничного строку не варто. Адже, по-перше, багато платників знають, як іноді працює сервер ДФСУ, а по-друге, навіть квитанція № 2 ще не дає гарантії, що звітність буде прийнято податківцями (див. далі) .

Отримано квитанцію № 2, а потім...

Податківці в категорії 135.03 ЗІР зазначають, що контролюючий орган має право після надіслання квитанції № 2 відправити лист платнику про невизнання звітності із зазначенням причин її невизнання. Це що стосується податкової звітності. Щодо ЄСВ-звітності, на жаль, «та сама пісня» — в категорії 301.06 ЗІР.

З критикою подібної позиції податківців ви могли ознайомитися у статті «Квитанцію № 2 отримано: чи можуть після цього визнати звіт з ЄСВ неприйнятим»? у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 51. Але, знову ж таки, свою правоту податківцям доведеться доводити в суді .

Щоб залишити собі час на можливе переподання декларації, її краще подавати хоча б за 5 робочих днів до закінчення граничного строку.

При цьому зауважимо: визнати звітність неподаною податківці мають право тільки у разі порушення вимог пп. 48.3 і 48.4 ПКУ. І що важливо! У повідомленні не лише має бути зазначено про невідповідність декларації вимогам названих вище пунктів ПКУ, а й сказано, в чому конкретно полягає порушення заповнення деки (ухвала ВАСУ від 07.07.2015 р. № К/800/20106/14).

Крім того, суди схильні вважати: якщо якісь недоліки в обов’язкових реквізитах податкової декларації не заважають ідентифікації платника податків, податкового органу, якому подається декларація, та перевірці звітності, то такі дефекти не можуть вважатися підставою для визнання податкової звітності недійсною (ухвала ВАСУ від 22.06.2015 р. № К/800/23935/14, ухвала ВАСУ від 20.04.2016 р. № К/800/10156/15).

Якщо буде доведено факт неправомірної відмови у прийнятті декларації, остання вважається прийнятою в день її фактичного отримання контролюючим органом.

Сервер дає збої

Нерідко в «гарячі» дні подання звітності сервер прийняття звітності перевантажений, а звіти відправляються дуже повільно. Зрозуміло, що провини платника у цьому немає. Але якщо унаслідок таких «збоїв» звіт виявиться «простроченим», чи можна відбитися від штрафів?

У цілому податківці, та й суди, схильні вважати, що при відправленні електронних документів платник самостійно визначає кінцевий строк їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів податківцям у разі пошкодження телекомунікаційного зв’язку або ненадходження квитанції № 1). Власне кажучи, таку ж норму закріплено і в п. 2 розд. III Інструкції № 233.

На це також звертали увагу і податківці в листі від 03.04.2014 р. № 6161/5/99-99-18-03-01-16.

Тому якщо не було якихось глобальних збоїв із сервером, довести свою невинуватість, якщо звіт подано в останній день, буде досить складно. Так, наприклад, у Херсонському окружному адмінсуді (постанова від 16.05.2016 р. у справі № 821/3537/15-а) розглядалася така справа. Один з додатків поданого пакета звітності не надійшов своєчасно на сервер ДФСУ через великий обсяг файлу та перевантаження сервера. У результаті звіт з додатком програма визнала таким, що надійшов тільки наступного дня. Суд відмовив платнику та визнав правомірність застосування штрафу за несвоєчасне подання звітності. Так, пославшись на наведений вище п. 2 розд. III Інструкції, а також на те, що програмне забезпечення з приймання та обробки звітності працювало в штатному режимі, обробляючи звітність у хронологічному порядку її надходження, суд визнав аргументи позивача щодо перевантаження сервера непідтвердженими. Подібні висновки простежуються і в ухвал ВАСУ від 30.03.2016 р. № К/800/27030/15 (ср. 025069200).

Податкові накладні

Кілька слів про реєстрацію податкових накладних. Операційний день для реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних триває з 00 до 23 годин (п. 2 Порядку № 1246***). «Без обідніх перерв та вихідних» .

*** Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

Але Мінфін «не дрімає». У планах — скорочення зазначеного інтервалу до «з 8:00 до 19:00». Накладні, що надійшли пізніше 19:00, вважатимуться такими, що зареєстровані наступним днем.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться