Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2016/№39
Друкувати

Розрахунок коригування: ваші запитання — наші відповіді

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Як свідчать ваші запитання, тема заповнення розрахунку коригування до податкової накладної, як і раніше, на піку популярності. Народний хіт. Тому сьогодні пропонуємо чергову добірку запитань-відповідей на цю тему.
ПДВ-облік, коригування, РК на РК

Неправильна назва покупця в розрахунку коригування

У розрахунку коригування (на збільшення ціни) постачальник неправильно зазначив назву покупця. Чи обов’язково просити у постачальника «нульовий» розрахунок коригування з правильною назвою? Чи можна вважати, що ця помилка не заважає ідентифікації операції, і нічого не виправляти?

Почнемо з того, чи можна не виправляти помилку. Ви маєте рацію, що помилка в назві покупця, в принципі, не заважає його ідентифікації. Адже покупця можна легко визначити за індивідуальним податковим номером. Тому за великим рахунком помилку можна і не виправляти. Але! Оцінка істотності помилки та можливості ідентифікації операції — справа досить суб’єктивна. У консультації в ЗІР (категорія 101.07) податківці вважають, що:

«розрахунок коригування до податкової накладної, який містить помилки в заголовній частині, не може бути підставою для коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту» .

Тому ви маєте самі для себе визначити, чи готові у разі претензій з боку фіскалів обстоювати свою позицію.

Тепер про те, як виправити помилку (якщо ви захочете, щоб її було виправлено). В першу чергу потрібно пам’ятати про те, що просто скласти «нульовий» розрахунок коригування до «помилкового» розрахунку коригування (так, як ми б зробили у випадку з помилкою, допущеною в податковій накладній) не вийде. Адже розрахунок коригування можна скласти виключно до податкової накладної.

Податківці в консультації в ЗІР говорять: якщо помилку допущено тільки в заголовній частині розрахунку коригування (а таблична частина заповнена правильно), потрібно:

«скласти новий розрахунок коригування до податкової накладної з правильними показниками, який підлягає реєстрації в ЄРПН».

Інакше кажучи, вони пропонують переписати розрахунок коригування наново, уже з правильними реквізитами та всіма показниками. При цьому податківці звертають увагу: такий розрахунок коригування складається тією ж датою, що й «помилковий». Якщо помилку буде виявлено пізніше 15 к. дн. з дати складання розрахунку коригування, то загрожують штрафи за несвоєчасну реєстрацію за ст. 1201 ПКУ .

Якби помилку було допущено в табличній частині (у вартісних показниках), то другий «виправляючий» розрахунок коригування потрібно складати тільки на суму уточнень*. Але це — інше питання.

* Як це зробити, ми писали в статті «Помилилися в РК: що робити» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 15).

А що ж робити з «помилковим» розрахунком коригування? Його потрібно обнулити. Для цього до податкової накладної, до якої складався «помилковий» розрахунок коригування, потрібно скласти ще один розрахунок коригування. Вважаємо, його можна скласти датою виявлення помилки.

У ньому потрібно всі показники, які були наведені в «помилковому» розрахунку коригування, навести з протилежним знаком. Так, якщо розрахунок коригування був збільшуючим, то всі показники наводяться з «мінусом» (такий розрахунок коригування є «зменшуючим» і реєструвати його повинен покупець). Як причину коригування зазначаємо «виправлення помилки».

У цьому випадку ані «помилковий», ані «виправляючий» розрахунок коригування в декларації не показуємо (відображаємо тільки правильний «перевиписаний» розрахунок коригування).

Неправильна причина коригування

У розрахунку коригування помилково зазначили неправильну причину коригування. Чи вважається це порушенням? Як виправити?

Про вимоги до заповнення гр. 2 «причина коригування» у Порядку № 1307** немає ані слова. Тому зазначення неправильної причини коригування не може вважатися порушенням порядку його заповнення. Це незначна помилка, яку можна не виправляти . Якщо ви все-таки захочете її виправити, то робиться це так само, як описано у відповіді на попереднє запитання.

** Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Зміна номенклатури: заповнюємо графу 1 «№ з/п»

Покупець оплатив авансом 24000 грн. (у тому числі ПДВ) за один товар. Зараз у рахунок цього авансу відвантажується інший товар на суму 6000 грн. (у тому числі ПДВ). Який номер ставити в розрахунку коригування у графі 1 «№ з/п» для нової номенклатури?

Як випливає з форми розрахунку коригування, в його гр. 1 має проставлятися порядковий номер рядка податкової накладної, в якій відображено дані про постачання, що коригується.

Для ситуації, коли відбувається зміна номенклатури та додаються дані про товар, який не було відображено в податковій накладній, у гр. 1 розрахунку коригування потрібно продублювати номер рядка податкової накладної, в якій наводилися дані про товар, що замінюється. Такі самі висновки містить і роз’яснення в категорії 101.27 ЗІР.

Якщо узяти дані із запитання, то це матиме такий вигляд.

Податкова накладна

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

Товар «А»

шт

2009

200

100,00

20

20000,00

Розрахунок коригування на зміну номенклатури

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

1

Зміна номенклатури

Товар «А»

шт

2009

-50

100,00

20

-5000,00

1

Зміна номенклатури

Товар «Б»

шт

2009

50

100,00

20

5000,00

Тобто в обох рядках розрахунку коригування у гр. 1 фігуруватиме номер «1».

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться