Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№15
Друкувати

Помилилися в РК: що робити?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Ситуація з виправленням помилок в ПН більш-менш зрозуміла. Принаймні можливість виправлення таких помилок прямо прописано в нормативці. Але що, якщо помилилися в РК?
ПДВ-облік, виправлення помилок

Ані ПКУ, ані Порядок № 1129* не містять механізму виправлення помилок у РК — на зразок установленого для ПН. Про це повідомляють і податківці (див. категорію 101.19 ЗІР). Логіка в цьому, загалом, є: адже виписати РК до РК неможливо (РК виписується до конкретної ПН, яку ви зазначаєте в його заголовній частині).

* Порядок заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

Але не втрачайте надію — у деяких випадках виправити помилку в РК все ж таки можна. Як не дивно, є навіть рекомендації податківців, як це зробити. Щоправда, безболісно виправлення такої помилки пройде тільки в тому випадку, якщо виявите ви її своєчасно.

Помилку допущено в табличній частині РК

Якщо ви помилилися в табличній частині РК (у гр. 1 — 13), то податківці пропонують виправити ситуацію так: виписати другий РК, в якому врахувати дані «помилкового» РК.

«При допущенні помилки у графах з 1 по 13 розрахунку коригування платник податку має право скласти другий розрахунок коригування до податкової накладної, в якому будуть ураховані показники розрахунку коригування, складеного з помилками» (категорія 101.19 ЗІР).

Як це зробити, покажемо на прикладі.

Приклад. 01.04.2015 р. продавець відвантажив покупцю гвинти в кількості 200 шт. за ціною 24 грн. (уключаючи ПДВ — 4 грн.). 06.04.2015 р. покупець повернув 20 одиниць товару. Проте продавець помилково в РК показав повернення 25 одиниць товару (замість належних 20).

«Помилковий» РК

1

2

3

4

5.1

5.2

6

7

8

9

10

11

12

13

06.04.2015

Зміна кількості

Гвинти кріпильні

шт

2009

-25

20,00

-500,00

<….>

Усього

-500,00

Сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту

-100,00

 

При цьому врахуйте: такий РК є «зменшуючим», а тому, за загальним правилом, реєструвати його повинен покупець ( п. 22 Порядку № 1129). Щоправда, якщо покупець — неплатник ПДВ, зробити це доведеться постачальнику ( п. 22 Порядку № 1129).

Як виправити таку помилку? Для цього потрібно скласти другий РК з урахуванням показників «помилкового» РК. Інакше кажучи, у ньому потрібно «приплюсувати» 5 одиниць товару, помилково відображених у попередньому РК.

Як зазначити причину коригування, ДФСУ не повідомила, але, вважаємо, тут можна застосовувати загальний, а не «виправляючий» порядок.

«Виправляючий» РК

1

2

3

4

5.1

5.2

6

7

8

9

10

11

12

13

06.04.2015

Зміна кількості

Гвинти кріпильні

шт

2009

+5

20,00

+100,00

<….>

Усього

+100,00

Сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту

+20,00

 

Зверніть увагу! Цей «виправляючий» РК безпечніше скласти тією ж датою, що й «помилковий» РК (тобто датою повернення товару). У такому разі строк, відведений для реєстрації РК в ЄРПН, теж відлічуватиметься від цієї дати. Тому якщо ви виявите помилку пізно — доведеться заплатити штраф за ст. 1201 ПКУ (не стосується РК до ПН, що не видаються покупцю). Причому, якщо РК буде «зменшуючим», штрафи доведеться взяти на себе покупцю.

Але як бути, якщо помилку виявлено в наступних періодах після проведення «помилкового» РК у ПДВ-декларації? У цьому випадку, керуючись зазначеною вище логікою, безпечніше подати УР до декларації, в якій ви відобразили РК з помилкою, і уточнити «коригуючі» рядки 8 8 (у продавця) і 16 (у покупця)**.

** Детально про те, як виправляти помилки в декларації з ПДВ, читайте у статті «Виправляємо ПДВ-помилки (заповнюємо УР)» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 10.

Помилку допущено в заголовній частині РК

Імовірність такої помилки незначна (адже при реєстрації РК в ЄРПН система зіставляє дані РК і ПН). Щоправда, її можна допустити в даті РК або виді ЦПД. У цьому випадку, на наш погляд, потрібно:

1) виписати другий РК, яким зазначити дані табличної частини «помилкового» РК з протилежним знаком (тим самим обнуливши «помилковий» РК). Хто його реєструватиме, залежить від ситуації (адже він може бути як «збільшуючим», так і «зменшуючим»);

2) виписати третій РК — з правильними реквізитами та обсягами коригування. Цей РК теж найбезпечніше складати на ту саму дату, що й «помилковий». Тому в цьому випадку ви також можете зіткнутися з проблемою, пов’язаною з його несвоєчасною реєстрацією.

Ані Порядок № 1129, ані ПКУ не обмежують кількість РК, які можуть бути виписані до ПН.

Забули поставити (поставили зайві) позначки «Х» у шапці РК

На перший погляд, проблем немає. Адже як мінімум ці позначки — не обов’язкові реквізити ПК і РК. Крім того, у цьому випадку РК не суперечить умовам постачання.

Щоправда, у такому разі можна нарватися на адмінштраф за ст. 1631 КУпАП (від 85 до 170 грн.).

Водночас, щоб уникнути проблем (зокрема, якщо на підставі такого РК планується збільшити податковий кредит), такий недолік краще виправити. Як? Не залишається нічого іншого, як обнулити «помилковий» РК, а потім скласти правильний. Тобто застосувати той самий порядок, що і для виправлення помилки в заголовній частині РК (див. вище).

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться