Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2016/№40
Друкувати

Похорон співробітника: допомагає роботодавець. Різні варіанти — різне оподаткування

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Горе може постукати до будь-чийого дому. Страховки від нього немає. Ось і наш читач попросив допомогти розібратися в далеко не радісній ситуації. Помер працівник підприємства. Відповідно до наказу директора вартість ритуальних послуг було сплачено за рахунок коштів підприємства. Чи виникає в цьому випадку дохід, що обкладається ПДФО та військовим збором?
ПДФО, військовий збір, ф. № 1ДФ, податок на прибуток, ПДВ

Для цілей обкладення ПДФО та військовим збором важливо не лише правильно визначити розмір (вартість) доходу, а й персоніфікувати одержувача такого доходу. Можливо, це звучить банально і буденно, та можливість персоніфікації одержувача доходу в цьому випадку залежатиме від документального оформлення операції. Дивіться самі.

Прошу надати… допомогу на поховання

Ідемо знайомим шляхом. Родич померлого працівника, який займається організацією похорону, звертається на підприємство із заявою, в якій просить надати йому допомогу на поховання. До заяви слід додати копію свідоцтва про смерть працівника. На підставі заяви роботодавець видає наказ про надання такої допомоги.

Допомогу на поховання може бути надано як у грошовій, так і в натуральній формі (шляхом оплати ритуальних послуг).

І як тоді справи з оподаткуванням?

Кошти або вартість послуг (майна), які надаються як допомога на поховання працівника, не потрібно обкладати ПДФО та військовим збором, якщо виконано дві умови (див. п.п. «б» п.п. 165.1.22 ПКУ). Озвучимо їх.

Перша — допомогу надає роботодавець померлого працівника за його останнім місцем роботи.

Вважаємо, що надати неоподатковувану допомогу на поховання може як «основний» роботодавець, так і роботодавець, у якого померлий працював за сумісництвом.

Друга — розмір допомоги не перевищує у 2016 році 3860 грн.*

* Розмір неоподатковуваної допомоги не повинен перевищувати подвійного розміру доходу, який надає право на податкову соціальну пільгу. У 2016 році його знаходимо так: 1930 грн. х 2 = 3860 грн.

Якщо не виконано першу умову, то вся сума допомоги перетворюється для одержувача на додаткове благо. Отже, з неї потрібно буде утримати ПДФО та військовий збір.

Не виконано другу умову? Тоді частина допомоги в межах 3860 грн. не обкладатиметься ПДФО та військовим збором, а сума перевищення над неоподатковуваною межею стане для одержувача додатковим благом.

А хто ж у цьому випадку одержувач допомоги?

Той, хто звернувся до роботодавця із заявою про надання допомоги. Саме його податковий номер** зазначте у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ у рядку з таким доходом. Причому неоподатковувану допомогу на поховання (її частину) відображайте з ознакою доходу «146», а оподатковувану — «126».

** Тут і далі — реєстраційний номер облікової картки платника податків — фізособи (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта, якщо особа має в паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Ну і кілька слів про ЄСВ. Його тут не буде, навіть якщо одержувач цієї допомоги є працівником підприємства, що її надає (див. п. 3.31 Інструкції № 5***).

*** Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Така допомога не входить до фонду оплати праці та не є винагородою за виконані роботи (надані послуги) за цивільно-правовим договором.

Тепер про прибутково-ПДВшні моменти. Нині об’єкт оподаткування потрібно визначати на підставі бухгалтерського фінрезультату до оподаткування. А отже, до «витратності» матдопомоги питань немає.

Побоювання можуть виникнути у так званих високодохідників (дохід понад 20 млн грн. на рік) та малодохідних підприємств (з доходом не більше 20 млн грн. на рік), що не відмовилися від застосування різниць. Побоювання пов’язані з благодійною різницею з п.п. 140.5.9 ПКУ. Але… стосується вона лише ситуації, коли виплата здійснювалася на користь неприбуткової організації. Це явно не наш випадок. Відповідно і коригувати бухфінрезультат не доведеться.

Тепер щодо ПДВ. У загальному випадку благодійна допомога є не чим іншим, як безоплатною передачею майна. Надання благодійної допомоги грошовими коштами на ПДВ жодним чином не впливає. А от якщо передаються товари (основні засоби) / послуги, то це якраз постачання ( пп. 14.1.191 та 14.1.185 ПКУ).

Відповідно, доведеться нараховувати податкові зобов’язання за п. 188.1 ПКУ. При цьому, враховуючи, що товари (послуги) підприємство передає без оплати, при розрахунку бази обкладення ПДВ доведеться орієнтуватися на мінімальну планку ( п. 188.1 цього Кодексу).

Для покупних товарів (послуг) — не нижче ціни придбання. Для самостійно виготовлених — не нижче звичайних цін.

Таким чином, коли надаватимете товари (послуги), відображайте податкові зобов’язання з ПДВ, зважаючи на факт їх постачання. На підтвердження оподатковуваної операції складіть дві податкові накладні та зареєструйте їх у Єдиному реєстрі податкових накладних: першу — на договірну вартість (з нульовими вартісними показниками), другу — на вартість придбання.

Та це ще не все. А чи не потрібно нарахувати й «другі» податкові зобов’язання — для компенсації «вхідного» ПДВ (див. п.п. «г» п. 198.5 ПКУ)?

Тут є обнадійливі роз’яснення. Причому не поодинокі. Наприклад, у листі ДФСУ від 26.04.2016 р. № 9399/6/99-99-15-03-02-15 податківці визнають, що:

«при проведенні операції з безоплатної передачі товарів нараховуються податкові зобов’язання один раз на підставі відповідних норм Кодексу залежно від умов операції».

Тобто, якщо йдеться про постачання на користь благодійної організації, що пільгується за п.п. 197.1.15 ПКУ (це не наш випадок), нараховуємо «компенсуючі» податкові зобов’язання. Якщо пільги немає, то розглядаємо нашу операцію як звичайне постачання.

Двох податкових зобов’язань бути не повинно.

Але знову ж таки, отримати індивідуальну податкову консультацію із цього приводу буде не зайвим.

Як ще можна допомогти родичам померлого працівника? Зараз розповімо.

І знову прошу... благодійну допомогу

Разом з допомогою на поховання родичам померлого працівника можна надати нецільову благодійну допомогу у зв’язку з сімейними обставинами. Чим вона цікава? У 2016 році така допомога, надана резидентом, у розмірі, що не перевищує 1930 грн., не обкладається ПДФО та військовим збором (див. п.п. 170.7.3, пп. 1.2 і 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Усе, що вище цієї суми, — оподатковуваний дохід у вигляді додаткового блага.

У формі № 1ДФ неоподатковувану нецільову благодійну допомогу (її частину) відображайте з податковим номером фактичного одержувача допомоги (тобто особи, яка по неї звернулося, а не померлого працівника) з ознакою доходу «169», оподатковувану — з ознакою доходу «126».

Одержувач такої допомоги повинен пам’ятати: якщо її загальна сума у 2016 році перевищить 1930 грн., йому доведеться подати річну декларацію про майновий стан та доходи.

А от ЄСВ із цієї суми справляти не потрібно, незалежно від її розміру. Адже вона, будучи разовою, не входить до фонду оплати праці (див. п. 3.31 Інструкції № 5).

Документальне оформлення аналогічне розглянутому вище. Від одержувача допомоги потрібна заява про надання нецільової благодійної допомоги у зв’язку з сімейними обставинами, від підприємства — відповідний наказ. А от копію свідоцтва про смерть можна не додавати. Адже ця допомога нецільова.

Порада від редакції: щоб не бентежити розум перевіряльників, надайте допомогу на поховання та нецільову благодійну допомогу різним особам (наприклад, одну — матері померлого, другу — його дружині).

Як уже зазначалося вище, витрати підприємства на виплату матеріальної допомоги увійдуть до складу бухвитрат і візьмуть участь у визначенні об’єкта обкладення податком на прибуток (бухгалтерський фінрезультат) без обмежень.

Приклад 1. Працівник підприємства раптово помер 1 жовтня 2016 року. На підставі свідоцтва про смерть його було виключено з облікового складу підприємства. Підприємство надало дружині померлого працівника (на підставі її заяви) допомогу на поховання у сумі 3860 грн.

з/п

Зміст операції

Сума,

грн.

Кореспондуючі рахунки

дебет

кредит

1

Нараховано допомогу на поховання

3860

949

685

2

Виплачено допомогу на поховання

3860

685

301

Добра воля роботодавця

Але припустимо, що роботодавець самостійно (тобто з власної ініціативи) сплатив витрати на поховання працівника. Чи виникає в цьому випадку оподатковуваний дохід і головне — хто його одержувач?

Вважаємо, що за подібної ситуації про дохід будь-якої фізособи взагалі не повинно йтися. Чому? Усе просто. Підставою для надання будь-якого виду допомоги є заява фізособи. Вона дає можливість ідентифікувати одержувача доходу.

Але в нашому випадку оплата ритуальних послуг відбувається виключно за рішенням роботодавця. Родичі або інші особи до нього з відповідними проханнями не зверталися (відсутні заяви).

То, може, тут одержувач доходу — померлий працівник? Теж ні. Він уже не може бути учасником цивільних відносин.

Підсумок: маємо знеособлену виплату. А отже, об’єкт обкладення ПДФО та військовим збором відсутній.

Зауважимо, що схожі роз’яснення з цього питання було надано в газеті «Податковий, банківський, митний консультант», 2012, № 45, с. 4.

Переходимо до прибутку та ПДВ. На вартість ритуальних послуг, що потрапила до бухгалтерських витрат, сміливо зменшуйте свій оподатковуваний прибуток.

Суми «вхідного» ПДВ за сплаченими послугами потраплять до податкового кредиту ( п. 198.3 ПКУ). Але оскільки придбані послуги не використовуватимуться у господарській діяльності, податковий кредит компенсуємо нарахуванням податкових зобов’язань ( п. 198.5 ПКУ)****.

**** Корисну інформацію знайдете у статтях:

«Податкові накладні за «компенсуючими» ПЗ: коли зведені, коли окремі?» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 16);

«Складаємо податкові накладні на «особливі» операції» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 12);

«Бухоблік ПДВ: Мінфін відновив свою Інструкцію» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 51).

Приклад 2. Вартість ритуальних послуг сторонньої організації склала 20000 грн. (без ПДВ). Підприємство самостійно ініціювало оплату таких послуг (заяви немає).

з/п

Зміст операції

Сума,

грн.

Кореспондуючі рахунки

дебет

кредит

1

Перераховано оплату ритуальному бюро

20000

371

311

2

Підписано акт наданих послуг

20000

949

631

20000

631

371

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться