Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2017/№35
Друкувати

ПДФО, відпускні, лікарняні, ф. № 1ДФ і Звіт з ЄСВ: ви запитували на «гарячій лінії»

Соломіна Марія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
«Гаряча лінія» дуже популярна в наших читачів. Є прості запитання, а є ті, над якими потрібно добре подумати. Пропонуємо вам подумати разом над такою підбіркою запитань.
ПДФО, ВЗ і ЄСВ, відпускні, ф. № 1ДФ, Звіт з ЄСВ, лікарняні

Запитання

Відповідь

ПДФО, ВЗ і ЄСВ

Працівник телефонував з виробничих питань зі свого мобільного номера. Директор вирішив компенсувати йому витрати на оплату послуг зв’язку в сумі, підтвердженій роздруком дзвінків. Чи обкладати таку компенсацію ПДФО, військовим збором і ЄСВ?

У цій ситуації сума компенсації витрат на оплату послуг зв’язку буде для працівника оподатковуваним доходом у вигляді додаткового блага (ставка ПДФО — 18 %, ознака доходу у ф. № 1ДФ — «126»).

Також із цього доходу необхідно буде утримати ВЗ (ставка — 1,5 %). ЄСВ із суми «мобільної» компенсації не стягується. Адже ця виплата не входить до фонду оплати праці (див. п. 3.22 Інструкції № 51) і вказана в п. 11 розд. I Переліку № 11702

Підприємство (орендар) оплатило технічне обслуговування (ТО) взятого в оренду у співробітника автомобіля. Чи буде вартість ТО доходом фізособи-орендодавця?

ТО — це комплекс операцій або операція з підтримки працездатності або справності виробу в період його використання за призначенням, зберігання і транспортування. Обов’язок з підтримки отриманого в оренду автомобіля в справному технічному стані покладений ч. 1 ст. 801 ЦКУ на орендаря.

Важливо! Проведення ТО не приводить до поліпшення автомобіля, а є необхідною умовою для надійної і безпечної роботи автомобіля (див. п. 3.8 Положення № 1023). З наведеного доходимо висновку: витрати орендаря, понесені у зв’язку з проведенням ТО орендованого автомобіля, не є доходом орендодавця, оскільки жодного економічного ефекту від здійснення таких робіт орендодавець не отримує

ф. №1ДФ і Звіт з ЄСВ

Чи потрібно відображати в рядку «Військовий збір» розділу II форми № 1ДФ доходи, з яких не утримувався військовий збір, наприклад, доходи, нараховані фізособам-підприємцям?

Так, потрібно. Підтвердження цьому знаходимо в консультації фахівця ДФСУ в «Бухгалтер 911», 2016, № 50 і у свіжішій ІПК від 14.08.2017 р. № 1591/6/99-99-13-01-01-15/ІПК. Свою позицію податківці обґрунтовують таким. У п. 3.11 розд. III Порядку № 44 вказано, що в рядку «Військовий збір» відображаються, зокрема, загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого/перерахованого ВЗ. Виключень для будь-яких доходів, зокрема тих, які не підлягають обкладенню військовим збором, Порядок № 4 не передбачає

Працівнику в поточному місяці донарахували зарплату за минулий місяць. Як це відобразити в таблиці 6 Звіту з ЄСВ?

Якщо ви в поточному місяці донараховуєте зарплату (доплату, премію, індексацію) за попередні місяці, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилки, то суму донарахувань відображайте в таблиці 6 Звіту з ЄСВ у загальній сумі зарплати того місяця, у якому здійснили таке донарахування. Коригувати дані, вказані у Звіті з ЄСВ за минулі звітні періоди, як і «розкидати» донараховані суми в таблиці 6 за місяцями, за які вони донараховані, у цій ситуації не потрібно

Відпускні, компенсація за невикористану відпустку

Працівник, що йде в щорічну відпустку з 2 жовтня, просить виплатити йому відпускні за жовтень 7 вересня разом із зарплатою за серпень. Директор не проти. Чи можна провести таку виплату?

Роботодавець зобов’язаний виплатити працівнику всю суму відпускних не пізніше ніж за три календарні дні до початку відпустки (між днем виплати відпускних і першим днем відпустки повинні минути три календарні дні).

Проте на прохання працівника і з відома роботодавця відпускні можна виплатити й у більш ранні строки. Тут жодних обмежень немає. Головне — наявність наказу про надання відпустки як сигналу для розрахунку і виплати відпускних

На підприємстві більше року був оформлений простій. Оплата — виходячи з 2/3 окладу. 31 серпня звільняємо працівника. Як розрахувати середню зарплату для визначення суми компенсації за невикористану відпустку?

Час простою не з вини працівника, оплачений виходячи з 2/3 окладу, виключається з розрахункового періоду на підставі абз. 6 п. 2 Порядку № 1005.

Оскільки простій тривав на підприємстві більше року, то в розрахунковому періоді в працівника не буде заробітку, «придатного» для розрахунку «середньої». Тому розрахунок середньоденної зарплати здійснюємо виходячи зі встановленого йому на момент звільнення окладу.

Припустимо, що оклад працівника дорівнював 1700 грн. Тоді сума середньоденної зарплати складе:

1700 грн. х 12 міс. : (365 к. дн. - 11 к. дн) = 57,63 грн.

Лікарняні

Нарахували лікарняні сумісникові на підставі оригіналу лікарняного листа (у працівника немає основного місця роботи). При перевірці ФСС «зняв» суму лікарняних. Це правомірно?

Сумісники мають повне право на оплату днів хвороби. При цьому підставою для призначення виплат у разі роботи за сумісництвом є копія (а не оригінал!) листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи6. В описаній ситуації працівник надав роботодавцю документ, що підтверджує його непрацездатність. Але цей документ не є підставою для призначення виплат по тимчасовій непрацездатності за місцем роботи за сумісництвом

1 Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

2 Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170.

3 Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затверджене наказом Мінтрансу від 30.03.1998 р. № 102.

4 Порядок заповнення і подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

5 Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100.

6 Детальніше — у статті «Розраховуємо лікарняні сумісникові» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 22).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться