Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2017/№51
Друкувати

«Старі» індивідуальні податкові консультації: що з ними буде?

Амброзяк Наталя, юрист, buhgalter911@mail.ua
Індивідуальні податкові консультації (далі — ІПК), «народжені» до 31.03.2017 р., доживають свій вік. І як у казці про Попелюшку, чаклунство розвіється 01.01.2018 р. Свої «захисні властивості» старі ІПК втратять. Які підводні камені несе в собі така епохальна подія? Розбираємося в проблемі.

«До побачення, друже мій, до побачення…»

Нагадаємо, що чергові глобальні зміни в ПКУ, які потрапили нам «під ялиночку» цього року, не обійшли стороною ні індивідуальні, ні узагальнюючі податкові консультації. І ми вас уже попереджали, що старі консультації, надані платникам податків до 31.03.2017 р., мають обмежений «строк придатності»*.

* Стаття «Податкові консультації «на зламі часів»: найближче майбутнє» («Бухгалтер 911», 2017, № 12).

Отже, п. 39 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ свідчить: ІПК, надана контролюючим органом у письмовій або електронній формі до 31.03.2017 р. (включно), звільняє платника податків (податкового агента та/або його посадову особу) від відповідальності, включаючи фінансову (штрафні санкції та/або пеню), за діяння, які містять ознаки податкового правопорушення, здійснені до 31.12.2017 р. (включно).

З 01.01.2018 р. ІПК, надана податківцями до 31.03.2017 р. (включно) у письмовій або електронній формі, застосуванню не підлягає.

На перший погляд, тлумачення тієї чи іншої норми не може втратити чинність, якщо сама ця норма діє.

Проте «маємо те, що маємо». ПКУ в Перехідних положеннях скопом скасовує величезну кількість ІПК.

З якою метою введена така норма в ПКУ? Якщо це зроблено для того, щоб уніфікувати позиції з усіх розтлумачених питань до 01.04.2017 р., то навіщо скасовувати всі ІПК? Адже можна попросту видати узагальнюючі податкові консультації, які мали б пріоритет відповідно до нової редакції п. 53.1 ПКУ.

І підстав зробити це в Мінфіну було б предостатньо. Як-не-як мінфінівці аналізують обставини, що свідчать про неоднозначність окремих норм податкового та іншого «підконтрольного» фіскалам законодавства, шляхом надання саме узагальнюючих податкових консультацій (п. 52.6 ПКУ).

Хоча, дійсно, законодавцеві простіше було скасувати всі старі ІПК. Цей фокус потребував менше зусиль.

Тільки для платників податків така зміна не зовсім зручна. Доводиться звертатися за новою ІПК. І тут уже як Фортуна до вас обернеться. Податківці не пов’язані своїми попередніми тлумаченнями. Можуть надати і протилежну за змістом консультацію .

По суті, будь-яке роз’яснення може помінятися навіть при «живій» нормі, яку це роз’яснення тлумачить. Проте така «рокіровка» має бути обґрунтованою.

Цікаві в цьому ключі висновки Європейського суду з прав людини (далі — ЄСПЛ) у рішенні у справі «Сєрков проти України». Щоправда, стосувалися вони правових позицій ВСУ.

Але вважаємо, що їх цілком можна застосувати до ситуації зі зміною тлумачення держорганами тієї чи іншої норми стосовно однієї і тієї ж ситуації в платника.

Зокрема, в п. 40 рішення у справі «Сєрков проти України» суд не вбачив виправдання для зміни юридичного тлумачення, з яким зіткнувся заявник. Насправді ВСУ не навів жодних аргументів, щоб пояснити відповідну зміну тлумачення. Така відсутність прозорості повинна була обов’язково вплинути на довіру суспільства і віру в закон. З урахуванням обставин справи ЄСПЛ вважав, що спосіб, яким національні суди тлумачили відповідні положення законодавства, негативно вплинув на їх передбачуваність.

Крім того, п. 53.1 ПКУ говорить нам про те, що до відповідальності не може притягатися госпсуб’єкт, що діяв на підставі письмової податкової консультації, зокрема на підставі того, що надалі така податкова консультація була змінена або скасована.

І п. 39 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ прекрасно вписується в ці положення. Адже госпсуб’єкта за дії в попередніх, захищених «старою» ІПК, періодах карати після 01.01.2018 р. не будуть. Навіть якщо «нова» податкова консультація матиме протилежну позицію.

Що робити?

Основних варіантів виходу із ситуації, коли «хорошу» ІПК, що втратила чинність, замінила нова, «погана» ІПК, може бути два:

1) звертатися до суду і скасовувати нову «нехорошу» ІПК;

2) просто не підкорятися «нехорошій» ІПК (а підкорятися їй ви не зобов’язані) і постфактум скасовувати результати перевірки (тобто податкове повідомлення-рішення або вимогу).

До речі, такі моделі поведінки можна застосовувати, коли ви отримали ІПК, яка вам не до вподоби. Незалежно від того, чи пов’язана ця подія з утратою чинності старою консультацією.

Звичайно, в сьогоднішніх реаліях швидкого результату від Феміди чекати не доводиться . При цьому звернення в «найгуманніший» орган з кожним роком усе дорожчає .

Чи можна за допомогою ситуації з різними підходами до тлумачення норм у старій і новій ІПК посилити свою позицію в суді? Вважаємо, що можна.

Тут, на нашу думку, цілком дозволено застосувати положення про презумпцію правомірності рішень платника податків (п.п. 4.1.4, п. 56.21 ПКУ).

Нагадаємо: презумпція правомірності рішень платника податків діє в разі, якщо норма закону або іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів або різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов’язків платників податків або контролюючих органів, унаслідок чого є можливість прийняти рішення як платника податків, так і контролюючого органу.

Простіше кажучи, якщо норма допускає неоднозначне тлумачення, то вважається, що дії платника податків були правомірними.

Можна провернути такий фокус. Якщо у вас «хороша» стара і «нехороша» нова консультації з одного і того ж питання, а податківці намагаються вас притягнути до відповідальності за те, що ви продовжуєте діяти за «хорошою» ІПК (нехай навіть і такою, що втратила чинність), тоді цілком реально оскаржити дії податківців. При цьому посилатися ви будете саме на п.п. 4.1.4 ПКУ (принцип презумпції правомірності).

Окрім цього аргумента, на суд можна впливати і практикою ЄСПЛ. Особливо цінною в цьому ключі вважаємо згадану вище справу «Сєрков проти України». У п. 43 рішення Європейський суд указав, що суд не може не враховувати норм, які передбачають презумпцію правомірності дій платника податків. При цьому ЄСПЛ засудив дії держорганів, які обрали тлумачення національного законодавства, менш сприятливе для платників.

Для аргументації згодяться і висновки з п. 9 рішення ЄСПЛ у справі «Щокін проти України». Зокрема, Європейський суд визнав, що тлумачення і застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Проте суд зобов’язаний переконатися в тому, що спосіб тлумачення і застосування національного законодавства приводить до наслідків, сумісних з принципами Європейської конвенції з прав людини з точки зору тлумачення їх у світлі практики ЄСПЛ.

Вплутуючись у судовий розгляд, готуйтеся доводити, що конкретно у вашій ситуації правильним є те тлумачення, яке вигідне вам.

Один лише факт суперечності позицій податківців — це, на жаль, ще не 100 % гарантія отримати результат на вашу користь.

Декілька слів з приводу нових ІПК*...

* Детальніше про них — у статті «Індивідуальні податкові консультації: новий Порядок і Ко» («Бухгалтер 911», 2017, № 22).

1. Консультації в письмовій формі надаються за письмовим зверненням платника податків, яке повинне в собі містити реквізити, перелічені в п. 52.1 ПКУ.

На звернення, яке не відповідає вимогам (див. вище), податкову консультацію не надають, а направляють відповідь у порядку і строки, передбачені Законом № 393**.

** Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.96 р. № 393/96-ВР.

2. ІПК має бути надана протягом 25 к. дн. з дня отримання контролюючим органом звернення (за загальним правилом).

Цей строк може бути продовжений до 30 к. дн. Про продовження строків податківці повинні повідомити письмово, уклавшись при цьому в 25-денний строк.

3. Консультації можуть надавати і в усній формі, але оскаржити в суді можна тільки (!) консультацію в письмовій формі.

4. Письмові ІПК надають тільки податкові в АРК, містах Києві і Севастополі, областях, міжрегіональні територіальні органи і ДФСУ.

5. ІПК у письмовій формі повинна містити в собі обов’язкові реквізити, вказані в п. 52.3 ПКУ.

6. Кожна ІПК, надана після 01.04.2017 р., має бути зареєстрована в єдиному реєстрі ІПК.

7. Податківці повідомляють тільки (!) про направлення ІПК на реєстрацію в ДФСУ. Факт реєстрації ІПК вам необхідно контролювати самостійно за допомогою єдиного реєстру ІПК (п. 52.5 ПКУ, п.п. 3.2.3 Порядку № 293***).

*** Порядок організації роботи органів доходів і зборів із надання ІПК, затверджений наказом ДФСУ від 25.04.2017 р.

Хоча напевно ви можете дізнатися про те, що ІПК зареєстрована в єдиному реєстрі, із самої консультації, оскільки вона повинна містити реєстраційний номер.

Але щоб отримати консультацію на руки, природно, потрібен час.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться