Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2017/№52
Друкувати

Зарплата: визначаємо її складові

Філіпповських Надія, заступник начальника Управління — начальник відділу адміністрування ПДФО Управління адміністрування податків та зборів з фізичних осіб Департаменту податків та зборів з фізичних осіб ДФСУ
Для цілей оподаткування роботодавцеві важливо правильно визначити вид доходу, який він виплачує найманому працівникові. Адже для окремих видів доходів ПКУ встановлює особливий порядок включення їх у базу оподаткування. Також вид доходу важливий і при відображенні його у ф. № 1ДФ. Тож перш ніж застосовувати ставку ПДФО, роботодавець повинен чітко розуміти, який саме дохід він надає (виплачує, нараховує) працівникові. Розберемося із цим детальніше.

Який документ можуть використовувати роботодавці для визначення переліку виплат, що входять до складу заробітної плати?

Згідно з п.п. 14.1.48 ПКУ заробітна плата — це основна і додаткова зарплата, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платникові податку у зв’язку з відносинами трудового найму. Детальнішого переліку виплат, які обкладаються ПДФО у складі зарплати, ПКУ не містить. Водночас можна зазначити, що визначення заробітної плати, надане в ПКУ, практично повністю повторює визначення заробітної плати, яке надане в Законі про оплату праці. У свою чергу, відповідно до цього Закону була розроблена Інструкція № 5*. У ній наведений розширений перелік складових заробітної плати. Тому для визначення переліку виплат, які входять до складу заробітної плати, податкові агенти можуть використовувати Інструкцію № 5, але тільки в частині, що не суперечить ПКУ.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5.

Важливо, що для цілей обкладення ПДФО ПКУ розглядає заробітну плату ширше, ніж Закон про оплату праці і Інструкція № 5. Так, відповідно до ПКУ деякі виплати, які не включаються до складу заробітної плати відповідно до Інструкції № 5, для цілей обкладення ПДФО прирівняні до заробітної плати. Це: 1) лікарняні (див. абзац третій п.п. 169.4.1 ПКУ); 2) дивіденди на користь фізичних осіб за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів або суми, що перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану платником податку (див. п.п. 170.5.3 ПКУ).

При цьому подарунки працівникам, які згідно з п.п. 2.3.2 Інструкції № 5 входять до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних і компенсаційних виплат, навпаки, віднесені абзацом другим п. 174.6 ПКУ до додаткового блага.

Відповідно, незважаючи на те, що для цілей оподаткування ПКУ відносить подарунок до додаткового блага, для ЄСВ «подарунковий» дохід буде заробітною платою.

Враховуючи вищевикладене, для визначення переліку виплат, які входять до складу зарплати, роботодавці можуть використовувати положення Інструкції № 5 у частині, що не суперечить ПКУ. Крім того, рекомендуємо роботодавцям складові фонду оплати праці вказати в колдоговорі підприємства (в іншому нормативному акті роботодавця, в якому прописані складові зарплати працівників) та/або в трудових договорах, укладених з працівниками, в розділі «Оплата праці».

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться