Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2017/№7
Друкувати

Відшкодування орендарем комуналки — код у податковій накладній

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Надаємо послуги оренди і виписуємо податкову накладну орендарю на оренду і відшкодування комунальних послуг окремими строками. Як кодувати комунальні платежі?
коди в податковій накладній, оренда

Щоб відповісти на це запитання, потрібно спочатку розібратися з «природою» такого відшкодування. Про постачання орендодавцем товарів тут не може бути й мови. Візьмемо, наприклад, ситуацію з електроенергією. У розумінні ПКУ постачання електроенергії дійсно прирівнюється до постачання товарів ( п.п. 14.1.191). Причому електроенергія — підакцизний товар. Тому орендодавець отримає податкову накладну від обленерго з кодом УКТ ЗЕД. Але в податковій накладній, що складається для орендаря на відшкодування комунальних послуг, вписувати код УКТ ЗЕД на електроенергію не потрібно . Адже орендодавець не продає орендарю електроенергію. Він просто отримує відшкодування її вартості. А отже, отримання компенсації за електроенергію слід розглядати як операцію надання послуги. На це звертали увагу й податківців (див., наприклад, лист ГУ ДФСУ в Сумській області від 16.09.2015 р. № 10/18-28-15-01-39):

«Оскільки орендодавець не продає орендарям електроенергію як особливий вид товару, слід вважати зазначену операцію наданням послуг».

Тому компенсацію витрат на постачання холодної води, гарячої води, водо-, газо- та електропостачання, централізоване опалювання слід розглядати як платіж за послугу. А за послугами, як ви пам’ятаєте, до внесення змін до форми податкової накладної податківці дозволили не зазначати коди (лист ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17*).

* Детальніше — у статті «Податкові накладні на послуги — без коду» у журналі «Бухгалтер 911», 2017, № 5.

Тому в податковій накладній ані на оренду, ані на відшкодування комунальних послуг наразі коди проставляти не потрібно.

Але оскільки нова форма податкової накладної «не за горами», давайте все ж таки розберемося, під яким кодом незабаром доведеться зазначати відшкодування орендарем комунальних послуг.

Вважаємо, що це має бути той самий код, що й на оренду нерухомості (тобто «68.20»). Пояснимо чому. Орендодавець не поставляє комунальні послуги орендарю. А отже, вписувати до податкової накладної коди послуг на водопостачання, водовідведення тощо просто не коректно. Оскільки йдеться тільки про компенсацію комунальних послуг орендарем, цілком обґрунтовано вважати, що відшкодування комунальних послуг пов’язане з орендою і експлуатацією нерухомості, тобто є складовою орендної послуги. Підтверджують це й податківці в листі ДФСУ від 04.08.2016 р. № 26595/7/99-99-15-03-02-17 (ср. 025069200). Тобто логічно відшкодування комунальних послуг зазначати під тим самим кодом, що й послуги оренди нерухомості, тобто «68.20».

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться